Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Wielki wybuch i pożar na początku roku w Oświęcimiu
Początek roku przyniósł potężny wybuch i pożar instalacji do produkcji kauczuku na terenie zakładu produkcyjnego spółki Synthos Dwory w Oświęcimiu.
- Na szczęście żaden z pracowników nie został poszkodowany
– podkreślił Zbigniew Warmuz, prezes spółki, który przybył na miejsce zdarzenia.
W akcji gaśniczej brało udział 35 zastępów straży pożarnej, w sumie ponad 110 strażaków. Ludzie w Oświęcimiu zauważyli, że było to drugie groźne zdarzenie w tej firmie w ciągu zaledwie czterech miesięcy.
Styczeń w Chrzanowie stał pod znakiem rozpoczęcia wielkiej przebudowy wiaduktów kolejowych. Dla kierowców oznaczało to duże utrudnienia, ale i perspektywę, że po zakończeniu prac będzie można bez problemów jeździć z jednej części miasta do drugiej. Zawiedli się. Prace - część modernizacji odcinka linii kolejowej 93 Oświęcim – Chrzanów – Trzebinia, mocno przedłużyły się. Finał planowany jest pod koniec 2022 roku.
U progu 2021 roku w powiecie chrzanowskim obiecujące zapowiedzi zaczęły napływać z rynku budownictwa mieszkaniowego dla oczekujących na własne „M” w Chrzanowie czy Trzebini. Nie zmieniło się natomiast nic jeśli chodzi o wstrząsy spowodowane działalnością Zakładu Górniczego „Janina” w Libiążu. Były spotkania na różnych szczeblach, ale z reguły kończyły się wnioskiem, że dopóki „Janina” będzie fedrować to mieszkańcy gminy Libiąż i okolic muszą liczyć się ze wstrząsami.
Andrychów dostał pieniądze na ratowanie pałacu
Mieszkańców Andrychowa z kolei ucieszyła zapowiedź, że zabytkowy pałac Bobrowskich doczeka się remontu. Gmina, która wcześniej przejęła zabytek od spadkobierców, otrzymała promesę gwarantującą dofinansowanie prac w wysokości 13 mln zł. Zakończenie prac przewidziane jest w 2023 roku.
- Planowany remont pozwoli zabytkowemu pałacowi odzyskać dawny blask i przywróci go do użytkowania mieszkańcom
– zapowiadał burmistrz Andrychowa Tomasz Żak. Jak na razie postępów nie widać.
W lutym zaginęła 41-letnia mieszkanka Kęt Ksenia Wysogląd. Jej poszukiwaniami żyli nie tylko mieszkańcy Kęt i powiatu oświęcimskiego. Niestety, po kilku tygodniach odnaleziono ją martwą.
Luty także zapisał się w historii policji w Wadowicach. Pod koniec miesiąca policjanci przeprowadzili się do nowej siedziby przy ul. Piłsudskiego 37. Budynek robił wrażenie nowoczesnym wyglądem, podobnie jak warunki pracy policjantów i obsługi mieszkańców.
Na początku marca przed Sądem Rejonowym w Wadowicach rozpoczął się proces przeciwko byłemu burmistrzowi Wadowic Mateuszowi Klinowskiemu. Oskarżono go o przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków przy gminnej inwestycji, która ostatecznie miała okazać się samowolą budowlaną. Wyrok zapadł w grudniu, ale to nie będzie koniec, bo Mateusz Klinowski chce się odwołać.
Pilotażowy punkt szczepień w Olkuszu
Początek roku to także walka z kolejną falą pandemii, w której na pierwszej linii znalazł się m.in. Szpital Powiatowy w Chrzanowie. Podobną rolę pełniła lecznica w Oświęcimiu. Jednocześnie stopniowo ruszał program szczepień powszechnych. Pierwszy w Małopolsce zachodniej punkt szczepień masowych powstał w kwietniu w Olkuszu w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
- Udało nam się zorganizować ten punkt szczepień w kilka dni. Docelowo w tym miejscu jesteśmy w stanie zaszczepić około 700 osób dziennie
– mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Istniał kilka miesięcy.
Protesty mieszkańców w Alwerni i Babicach
Maj w powiecie chrzanowskim przyniósł protesty mieszkańców. W gminie Alwernia protestowano przeciwko budowie drogi, która miałaby połączyć autostradę A4 z Zatorem. Z kolei w gminie Babice ludzie protestowali przeciwko usytuowaniu tutaj wzdłuż Wisły polderów zalewowych na wypadek powodzi zagrażającej Krakowowi. Protesty przyniosły skutek - ich lokalizacje zmieniono.
Tymczasem ulewne deszcze sprawiły, że w połowie miesiąca zaczęła występować woda w rzekach i potokach powiatów: oświęcimskiego, chrzanowskiego i wadowickiego. Ogłoszono stany alarmowe. Sytuacja powtórzyła się na przełomie sierpnia i września.
Ponadto pod koniec maja Kęty żyły podpalaczem, a ludzie na os. Nad Sołą, gdzie grasował w strachu w obawie o swoje życie i mienie. Sprawca wzniecił pożary w piwnicach kilku bloków, ale działania służb pozwoliły w miarę szybko go ująć. Natomiast jednym z wiodących tematów w Kluczach w tym roku były plany budowy obwodnicy, aby odciążyć centrum. Przedsięwzięcie podzieliło mieszkańców gminy.
"Armia Janka" z Chrzanowa zdobyła poparcie tysięcy serc
Wydarzeniem wakacji były działania podjęte przez Armię Janka i wielkie serca tysięcy ludzi, dzięki którym na leczenie Janka Kozuba udało się zebrać ponad 9,4 mln zł! Tyle było potrzeba na ratowanie życia chłopca, u którego zdiagnozowano rdzeniowy zanik mięśni SMA typu 1. Kwota została przeznaczone na terapię genową najdroższym lekiem świata.
Na drodze 94 w Olkuszu często dochodzi do groźnych zdarzeń, ale to lipcowe, gdy na przejściu dla pieszych śmiertelnie potrącony został 35-latek na długo zapadło w pamięci olkuszan. 48-letni sprawca zbiegł, ale wkrótce został zatrzymany. Jego proces jeszcze nie ruszył.
W sierpniu w Libiążu głośno było o „Batmanie z Mysłowic”, czyli Zbigniewie Czernikowskiemu, który bez wahania ruszył do płonącego mieszkania, by uratować lokatora i jego psa.
Z kolei w Kalwarii Zebrzydowskiej emocje wzbudziły plany budowy bazy przeładunkowej śmieci w odległości kilkuset metrów od rynku i, jak podkreślają miejscowi, niedaleko wpisanego na listę UNESCO zespołu klasztornego.
- Pałac w Grojcu znów idzie pod młotek. Od siedmiu lat nie udaje się go sprzedać
- Takie są skutki likwidacji trzech małopolskich rzek. Będzie katastrofa ekologiczna?
- Lista zakazów dla księży. Abp Marek Jędraszewski wydał dekret
- 21 kg narkotyków znaleziono w bananach w sklepie pod Oświęcimiem
- Wielka inwestycja AGH i nowe życie pałacu w Młoszowej. Koszt - prawie 14 mln zł
- „Bijemy rekordy” Pawła Korzeniowskiego na jubileusz 75-lecia Unii Oświęcim
Pod koniec września rozpoczęła się przebudowa Rynku w Chrzanowie, której generalnym założeniem jest zwrot w kierunku natury.
- Będzie więcej ławek, pojawią się stojaki na rowery i stoliki do gry w szachy. Wyremontujemy też wszystkie murki i siedziska
– informował burmistrz Chrzanowa Robert Maciaszek.
W połowie września żałobą okrył się powiat oświęcimski po śmierci starosty Marcina Niedzieli, który zmarł po długiej chorobie w wieku 56 lat. Pod koniec tego miesiąca Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął uchwałę antysmogową, dotyczącą m.in. Oświęcimia, którego samorząd wystąpił z wnioskiem w tej sprawie. Jej główny zapis dotyczy zakazu palenia węglem w piecach od 2030 roku.
Powiat olkuski przed katastrofą ekologiczną?
Z kolei w powiecie olkuskim odżyły emocje związane ze skutkami likwidacją kopalni Olkusz-Pomorzany. Chodzi o negatywny wpływ na środowisko na terenie czterech gmin: Olkusz, Bukowno, Klucze i Bolesław po wyłączeniu pomp odprowadzających wodę z kopalni. Wysychanie Baby, Białej i Sztoły stało się faktem na początku grudnia. Z kolei w przyszłości ludzie obawiają się, że podniosą się poziomy wód gruntowych i dużej części powiatu grożą zalania.
W listopadzie otwarta został Galeria Andrychów. Kompleks o powierzchni 24 tys. m kw. tworzą trzy budynki, w których znalazło się 38 lokali handlowo-usługowych, w tym salony odzieżowe, obuwnicze i z akcesoriami, drogerie, sklepy ze sprzętem RTV AGD, salony meblowe, a także supermarket spożywczy oraz sklep budowlano-dekoracyjny.
Wielka jak krater dziura w Trzebini
Pod koniec listopada głośno w całej Polsce było o Trzebini za sprawą wielkiej jak krater dziury na terenie ogródków działkowych na os. Siersza. Strach padł nie tylko na mieszkańców tej dzielnicy, bo nie był to pierwszy raz w powiecie chrzanowskim, gdy zapadła się ziemia. Wcześniej tak było m.in. na os. Kąty w Chrzanowie. To pozostałość po dawnych kopalniach, których po zakończeniu eksploatacji nikt nie zabezpieczył.
Wydarzeniem grudnia było pojawienie się pociągów Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej na trasie z Krakowa przez Trzebinię i Chrzanów do Oświęcimia.
Z pewnością nie sposób wszystkich odnotować i każdy do tej listy może dopisać, to co jemu zapadło w pamięci w tym kończącym się roku.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Akt oskarżenia przeciwko ks. Natankowi. Pozwany za skandaliczne słowa
- Tragiczne warunki w minibusach na linii Olkusz-Kraków. Właściciele busów odpowiadają
- Nocny pożar w bloku w Chrzanowie. Strażacy reanimowali 9-latkę
- Dramat w Wolbromiu. Ratowali psa, zarwał się pod nimi lód. Trzy osoby nie żyją
- Szalona zabawa w Energy 2000. Zobacz zdjęcia z nocy hip-hopu
- Jak powstała podziemna Solidarność w Oświęcimiu?
FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA
