Polityczny spór o ustrój sądownictwa nabrał bardzo praktycznego wymiaru. Dolnośląscy sędziowie – w swojej uchwale – straszą „chaosem prawnym” i apelują, by Sąd Najwyższy jak najszybciej rozstrzygnął prawne wątpliwości wobec nowej KRS. Rzecz w tym, czy Rada jest „wystarczająco niezależna” od władzy wykonawczej. Czyli po prostu od polityków. Gdyby okazało się, że nie - właśnie grozić ma to chaosem prawnym.
Przykład z ostatnich dni z Olsztyna. Tam w sprawie cywilnej – o zapłatę – zapadł wyrok, który został zakwestionowany właśnie z tego powodu, że wydał go sędzia nominowany przez nową KRS. Sąd Odwoławczy postanowił sprawdzić czy sędzia, orzekający w pierwszej instancji, został właściwie powołany. Czyli czy w ogóle jest sędzią.
- U nas na razie nie było apelacji od wyroków, z uzasadnieniem podobnym jak w Olsztynie - mówi portalowi GazetaWroclawska.pl sędzia Witold Franckiewicz z Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. Co nie znaczy, że się nie pojawią. Co więcej. Na Dolnym Śląsku do pytań o status samej KRS dojdzie jeszcze jedno – czy procedura wyboru sędziów została prawidłowo przeprowadzona. Zgodnie z prawem, kandydatów opiniuje Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów.
Latem dolnośląscy sędziowie zawiesili opiniowanie kandydatur. Mimo to, prezes Sądu Apelacyjnego posłał do KRS listę kandydatów. „W tych okolicznościach proces nominacyjny na urząd sędziego obarczony jest wadą skutkującą uzasadnionymi wątpliwościami co do prawidłowej, zgodnej z ustawą obsady sądów i ważności orzeczeń wydanych z udziałem tych sędziów” - czytamy w uchwale w tej sprawie, przyjętej przez sędziów w poniedziałek.
„Chaos prawny” - którym straszą dolnośląscy sędziowie – może oznaczać brak pewności czy wyrok, w konkretnej sprawie, jest ważny czy nie. I brak możliwości by jednoznacznie rozstrzygnąć tę wątpliwość. Może chodzić o sprawę karna ale i cywilną, gospodarczą czy rodzinną. Nie mówiąc już o groźbie przedłużania – i tak nierzadko długiej – sądowej procedury.
- Wyobraźmy sobie proces o rozwód – opowiada jeden z sędziów. - Jeszcze w trakcie sprawy któraś ze stron może złożyć wniosek o wyłączenie sędziego. Właśnie z uzasadnieniem, że to osoba powołana przez „nową” KRS. - Jeśli wyrok już zapadł, to można tak właśnie argumentować apelacje czy kasacje. A jeśli jest już wyrok prawomocny, wnosić o wznowienie postępowania.
Teoretycznie może się więc okazać, że orzeczony rozwód jest nieważny. Co wtedy, gdy dawni małżonkowie będą już po nowych ślubach?
Polskie aktorki nago w kalendarzu promującym wegetarianizm. ...
Polska, Czechy i Niemcy - ile za te same produkty zapłacimy ...
Zobacz także
Polskie aktorki nago w kalendarzu promującym wegetarianizm. ...
Tak powstaje torowisko tramwajowe na Nowy Dwór
