W Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego rekrutacja na rok 2022/2023 ruszyła 16 maja. Największa niepubliczna uczelnia akademicka Małopolski oferuje siedem kierunków jednolitych studiów magisterskich – w tym kierunek lekarski w języku polskim i angielskim, 20 kierunków studiów I stopnia (licencjackich) i dziewięć II stopnia (magisterskich), a także 32 specjalności na studiach podyplomowych (więcej: rekrutacja.ka.edu.pl).
Kandydaci mają w czym wybierać: od architektury i prawa, poprzez psychologię, pedagogikę, aktorstwo czy pielęgniarstwo, aż po zarządzanie, informatykę i kryminologię. Warto też zainteresować się kierunkiem lekarskim. W tym roku studia kończy pierwszy rocznik tego kierunku. Studenci KA AFM jako pierwsi w Polsce spośród uczelni niepublicznych przystąpili wiosną do Lekarskiego Egzaminu Końcowego. Zdało go 71 osób na 72 zdające, przy czym ich średni wynik punktowy był wyższy niż w przypadku absolwentów renomowanych uczelni medycznych z Warszawy, Łodzi czy Krakowa.
A może studia inżynierskie?
Podobnie jak w KA AFM, również w Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Krakowie rekrutacja na kolejny rok akademicki trwa od 16 maja. Uczelnia prowadzi nabór na studia I stopnia na kierunkach takich jak: informatyka, finanse i rachunkowość, zarządzanie, logistyka i marketing cyfrowy. Na studiach II stopnia czekają kierunki zarządzanie oraz finanse i rachunkowość (więcej: www.wszib.edu.pl).
Warto przy tym podkreślić, iż WSZiB jest jedyną uczelnią niepubliczną w całej Małopolsce, która prowadzi studia inżynierskie na kierunkach logistyka oraz informatyka, a także realizuje zakres kształcenia technologie informatyczne i wizualizacja danych w biznesie na kierunku zarządzanie.
Od dietetyki po fizjoterapię
W Krakowskiej Wyższej Szkole Promocji Zdrowia rekrutacja na nowy rok akademicki rozpoczęła się 4 kwietnia i potrwa do 26 września (szczegóły: www.kwspz.pl). W ofercie kształcenia tej uczelni – w systemie stacjonarnym i niestacjonarnym, na studiach licencjackich i magisterskich – są takie kierunki jak: dietetyka, dietetyka i ekologiczna żywność oraz kosmetologia.
Jeśli chodzi o kosmetologię, to można wybierać spośród kilku specjalności. Są to marketing i zarządzanie w kosmetologii, podologia oraz nowość – kosmetologia w medycynie estetycznej. Prócz tego kandydaci do studiowania w KWSPZ mogą zdecydować się od razu na pięcioletnie studia magisterskie na kierunku fizjoterapia.
Z szeroką ofertą anglojęzyczną
Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie z rekrutacją na studia I i II stopnia wystartowała już 1 kwietnia (I tura potrwa do 31 lipca). Uczelnia, jak co roku, przygotowała ofertę ściśle wyspecjalizowanych, praktycznych kierunków, które pozwalają zdobyć konkretną wiedzę i stać się atrakcyjnym kandydatem na rynku pracy.
Na studiach I stopnia kandydaci mogą wybierać spośród kierunków: Game Design, skandynawistyka (studia filologiczno-biznesowe), grafika reklamowa i multimedia, lingwistyka dla biznesu, zarządzanie strategiczne i psychologia. W ramach studiów II stopnia WSE oferuje filologię angielską z dwoma ścieżkami kształcenia do wyboru: tłumaczenia specjalistyczne i komunikacja międzykulturowa w biznesie (obie specjalności dostępne są tylko w trybie zaocznym).
Warto nadmienić, że w tym roku WSE znacznie poszerzyła ofertę anglojęzyczną. Kierunki prowadzone w tym języku to: Strategic Management (dwie ścieżki: Start up and Enterprise Management oraz Human Resources Management), UX and Graphic Design oraz Foudation Year. Szczegółowe zasady rekrutacji oraz opisy kierunków i ścieżek kształcenia dostępne są na stronie www.wse.krakow.pl.
Informatyka zawsze oblegana
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie rekrutację na nowy rok akademicki rozpoczęła już 20 kwietnia. Ma się ona zakończyć 30 lipca. Największa niepubliczna uczelnia na Podkarpaciu zaoferuje przyszłym studentom 11 kierunków na studiach I stopnia oraz cztery na studiach II stopnia w języku polskim, zaś jeśli chodzi o anglojęzyczne, to do wyboru jest pięć kierunków na studiach I stopnia i dwa na studiach II stopnia.
Można się spodziewać, że najbardziej oblegane będą kierunki: informatyka (ze specjalnością programowanie), grafika komputerowa i produkcja multimedialna, zarządzanie oraz kosmetologia, a na kierunkach prowadzonych w języku angielskim – Aviation Management Information Technology.
Warto również wspomnieć, iż rzeszowska uczelnia planuje kilka atrakcyjnych nowości. Wśród nich są: projektowanie graficzne na studiach II stopnia oraz takie specjalności na studiach I i II stopnia jak: wizaż i charakteryzacja, zarządzanie projektami w organizacjach, dietetyka w sporcie i fitness, zarządzanie zrównoważonym rozwojem, a także International Human Resources Management.
Więcej szczegółów można znaleźć na stronie wsiz.edu.pl. Dodajmy jeszcze, że już 7 czerwca WSIiZ w Rzeszowie zaprasza uczniów szkół średnich na swój dzień otwarty. Odbędzie się on na kampusie w Kielnarowej. Wśród planowanych atrakcji m.in.: warsztaty tematyczne (np. „Zawód influencer” czy „Co warto wiedzieć o inwigilacji w sieci”), konsultacje z działem rekrutacji, warsztaty taneczne i piknik.
