Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie branżowej szkoły rzemieślniczej z Krakowa będą praktykować w czeskim Brnie

Marian Satała
Małopolska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie ma zamiar wysłać to Czech 35 swoich uczniów z Branżowej Rzemieślniczej Szkoły MIRiP na praktyki do szkół zawodowych w Brnie. Wszystko to w ramach unijnego projektu Erazmus. Zarząd Izby z prezesem Januszem Kowalskim wizytował partnerskie szkoły w Brnie, gdzie będą się uczyć młodzi krakowianie.

Pierwsze oficjalne spotkanie odbyło się w czwartek 14 grudnia w Średniej Szkole Politechnicznej w Brnie. Uczy się tu 760 osób w 4 zawodach budowlanych. Dyrektor Andrzej Bartoś zapoznał gości ze specyfiką szkoły. Wraz z prezesem Januszem Kowalskim podpisał porozumienie o współpracy. Ta szkoła będzie ze strony czeskiej głównym partnerem projektu, tu w internacie będą mieszkać uczniowie, tu odbywać będą praktyki przyszli stolarze, murarze, i instalatorzy sanitarni.

Delegacja krakowska, w skład której poza prezesem Januszem Kowalski wchodzili jego zastępcy Tadeusz Dąbrowski i Grzegorz Mielnicki oraz dyrektor Izby Anna Adamczyk i jej zastępca Tomasz Kowalik (kierownik projektu) a także dyrektor Branżowej Rzemieślniczej Szkoły MIRiP Elżbieta Kosacka odwiedzili też Średnią Szkołę Zawodową, w której uczy się 2 tyś. młodych ludzi. Min. fotografowie, gastronomicy, kupcy itp. To szkoła wielozawodowa również z maturą. Dużo uczniów zdobywa kwalifikacje w obsłudze ruchu turystycznego.

Dyrektorem jest Jana Markova. W tej placówce młodzi krakowianie będą się szkolić w zawodzie kelnera i fryzjera. Ta placówka będzie odpowiadać za wyżywienie całej krakowskiej grupy. To nie będzie wielkim wyzwaniem ponieważ szkoła dziennie przygotowuje około 1200 obiadów z czego aż 500 dietetycznych. Odbiorcami żywności są szkoły, szpital, ale również mieszkańcy Brna, którzy mogą przychodzić do szkolnej restauracji i kupować posiłki.

Szczególnym powodzeniem cieszą się dzieła młodych cukierników. Krakowska delegacja mogła się osobiście przekonać jak przebiega proces kształcenia w tej szkole w specjalności kucharz i kelner. Obiad bowiem przygotowali uczniowie pod okiem zawodowego kucharza i nauczyciela zawodu, a serwowały go do stołu uczennice 2 klasy szkoły gastronomicznej o specjalności kelner.

Duża grupa uczniów odbędzie też praktyki w szkole motoryzacyjnej. Dyrektor Milan Chylik mówił o 60-letniej historii szkoły. Najbardziej popularny kierunek to mechanik w specjalnościach samochody osobowe, ciężarowe, motocykle, maszyny rolnicze i samochody marki scania. Młodzi krakowianie będą mieli okazję zapoznać się tu z metodami pracy przy lakiernictwie pojazdowym oraz przy instalacjach elektrycznych. To jedyna w Czechach szkoła, która uczy mechaników motocyklowych.

Krakowianie zostali też zaproszeni na degustację wina. Spotkanie trwało dwie godziny i połączone było z wykładem o czeskich winnicach i winach. Zawodowy sommelier opowiedział o winiarskich szlakach Moraw i przekazał wiele praktycznych porad jak serwować wino.

Wizyta władz małopolskiego rzemiosła odbyła się w okresie przedświątecznym (14-16 grudnia), dlatego w programie nie zabrakło wizyty na Targach Bożonarodzeniowych w Brnie.

WIDEO: Poważny program - odc. 6: Strategia Rozwoju Krakowa

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska