Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie klas mundurowych z Tymbarku debatowali o sensie służby publicznej i obawach związanych z jej pełnieniem

OPRAC.:
Alicja Fałek
Alicja Fałek
Archiwum organizatorów
W Zespole Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku, w poniedziałek (21 listopada) odbyła się debata poświęcona służbie publicznej, którą zorganizowała Fundacja Dorastaj z Nami. Wzięli w niej udział uczniowie klas mundurowych.

Dyskusja, której partnerem głównym była firma Enea, dotyczyła przede wszystkim motywacji i życiowych wyborów młodych ludzi, a także wartości, które są dla nich najważniejsze. Była to także okazja do wymiany opinii na temat tego czym jest dzisiaj służba dla kraju, patriotyzm i bohaterstwo.

- Spotykamy się w listopadzie, miesiącu, który w naszej Ojczyźnie wyjątkowo kojarzy się z narodowym świętem, z niepodległością, z państwowością, z walką o wolność. Sądzę, że to jest świetna okazja aby dzisiaj, myśląc „Polska”, odpowiedzieć sobie wspólnie na kilka ważnych pytań - mówiła Magdalena Pawlak, prezeska Fundacji Dorastaj z Nami. - Bardzo chciałabym, aby nasze dzisiejsze spotkanie stało się rozmową o sensie służby publicznej, o motywacjach i powodach, dla których także i wy zdecydowaliście się ją pełnić. Jestem ciekawa waszych planów na przyszłość, również waszych obaw związanych z pełnieniem służby publicznej.

Z kolei Joanna Mularczyk, kierownik Biura Społecznej Odpowiedzialności Biznesu Enea, w liście jaki odczytano podczas debaty, wyraziła radość z tego, że udało się zorganizować spotkanie.

„To okazja, aby wsłuchać się w to, co młode pokolenie myśli na temat służby publicznej, patriotyzmu i pracy na rzecz ojczyzny. Wierzę głęboko, że razem z Fundacją Dorastaj z Nami pomagamy w ten sposób budować poczucie wspólnoty i etos służby na rzecz dobra wspólnego” - napisała Joanna Mularczyk.

Okazało się, że młodzież z klas mundurowych w Tymbarku chętnie włączyła się w dyskusję i dzieliła się swoimi przemyśleniami. Młodzi podkreślali, że już samo noszenie munduru jest dla nich powodem do dumy. Większość z nich zaznaczyła, ze swoją przyszłość wiąże właśnie ze służbą publiczną. Zaś słowo patriotyzm oznacza: świadomość przynależności do Ojczyzny, wywieszanie flagi, uczenie się historii Polski, śpiewanie hymnu w postawie na baczność i dbanie o narodowe symbole.

Debacie towarzyszyła ekspozycja wystawy „Dla Ciebie zginął żołnierz, strażak, policjant, a dla mnie tata" poświęconej pamięci żołnierzy i funkcjonariuszy służb publicznych poległych podczas wykonywania obowiązków służbowych. Na czarno-białych fotografiach uchwycone zostały szczęśliwe, rodzinne chwile. Kochający ojcowie i matki, a przy nich synowie i córki, uśmiechnięci, spokojni, mają siebie nawzajem. Dzisiaj, żadnego z tych rodziców już nie ma. Poświęcili swoje życie dla dobra innych. Zostały ich dzieci, które są podopiecznymi Fundacji Dorastaj z Nami. To właśnie ona wraz z Limanowskim Domem Kultury, Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Nowym Sączu i Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu przygotowała wystawę i debatę. Wydarzenia swoim patronatem objęła „Gazeta Krakowska”.

Produkcja Izery. Podpisano umowę z chińską firmą Geely

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska