UE inwestuje w nowe technologie dla edukacji, aby przeciwdziałać bezrobociu

CoR
Markku Markkula i Marek Sowa
Markku Markkula i Marek Sowa fot. CoR
Udostępnij:
Przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów (KR-u) Markku Markkula (EPL/FIN) spotkał się dzisiaj z marszałkiem Markiem Sową (EPL/PL) oraz prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim podczas Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie.

Lokalni liderzy dyskutowali o kwestii inwestowania w edukację oraz nowe technologie w ramach unijnych funduszy oraz planu Junckera. Zgodnie potwierdzili konieczność zaangażowania i wzajemnej współpracy regionów europejskich dla efektywnych inwestycji oraz przeciwdziałania bezrobociu.

Aby przeciwdziałać kryzysowi, w listopadzie 2014 ogłoszono nowy plan Komisji Europejskiej (tzw. Plan Junckera), który w nadchodzących trzech latach ma pobudzić inwestycje o wartości 315 miliarda euro w strategicznych sektorach takich jak: energia, transport czy technologie informacyjno-komunikacyjne. Plan ten wyraźnie wskazuje konieczność współpracy zarówno instytucji europejskich, biznesu jak i regionalnych władz. Z tego względu tak ważne jest, by stanowił on uzupełnienie polityki spójności, nie doprowadził zaś do nakładania się obszarów interwencji obydwu polityk.

Większość inwestycji publicznych w Unii Europejskiej jest realizowana przez samorządy lokalne i regionalne. Mimo tego, że na przykład tak istotna dla rynku pracy polityka jak edukacja pozostaje w dużej mierze pod wpływem polityk krajowych, regiony poprzez Plan Junckera mogą przyczynić się do zwiększenia inwestowania w tym sektorze. Nowe technologie między innymi ICT (technologie informacyjno-komunikacyjne) czy e-learning to niektóre z elementów, które odpowiednio wspierane mogą zrewolucjonizować rynek pracy przynosząc nowe formy zatrudnienia i minimalizując bezrobocie.

Po rozmowie z marszałkiem województwa małopolskiego Markiem Sową, przewodniczący KR Markku Markkula zadeklarował rozpoczęcie działań pilotażowych między szkołami i uniwersytetami w Finlandii i Małopolsce. Przewodniczący dodał także, że chce, aby inne regiony w Europie dołączyły do współpracy w zakresie kształcenia nauczycieli, lepszej pedagogiki oraz wspólnego scyfryzowanego nauczania. „Pragnę aby ta pionierska europejska inicjatywa wpłynęła również na tworzenie korzystnych warunków dla przedsiębiorczości i nowych scyfryzowanych firm typu start-up“ - podsumował Markkula.

Jeśli chodzi o inwestycje w Małopolsce, prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski wspominał, że: „Na ukończeniu jest projekt SMART_KOM, w którym wspólnie z Krakowskim Parkiem Technologicznym i Urzędem Marszałkowskim, tworzona jest strategia wdrażania inteligentnych rozwiązań w Krakowskim Obszarze Metropolitalnym. Być może, w kolejnych latach, realizowany będzie w ramach środków Horyzont 2020 projekt Smartify, w którym Kraków wspólnie z niemieckim Aachen i francuskim Brestem będą swoistymi miastami wyznaczającymi nowe trendy dla miast i regionów Europy.

Zdaniem Majchrowskiego, „Kraków nie skupia się tylko na wdrażaniu technologii oraz inwestowaniu, ale i na edukacji, by mieszkańcy mogli świadomie wybierać z dostępnych projektów, aplikacji czy inicjatyw, te które im najbardziej odpowiadają i które realizują ich potrzeby”.

Jak mówił Marek Sowa, „w latach 2014-20 do Małopolski trafi 2,9 mld euro. Aby dobrze wykorzystać te pieniądze i budować wizerunek Polski silnej samorządowo, musimy współpracować na szczeblu lokalnym. W ostatnich latach dokonał się też znaczący awans regionów w ramach Unii Europejskiej, a ich wspólnym głosem jest Komitet Regionów“.

„Jest jeszcze jeden aspekt, który nie jest bezpośrednio związany z powodzeniem działań tak skutecznych regionów jak Małopolska, ale dotyczy mniejszych regionów i gmin. Wiele z nich ma problemy z dostępnością do instrumentów finansowych, zwłaszcza przez małe projekty, dlatego dla spójnej polityki konieczna jest współpraca wszystkich europejskich regionów” - podsumował Markkula.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie