Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

UE inwestuje w nowe technologie dla edukacji, aby przeciwdziałać bezrobociu

CoR
Markku Markkula i Marek Sowa
Markku Markkula i Marek Sowa fot. CoR
Przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów (KR-u) Markku Markkula (EPL/FIN) spotkał się dzisiaj z marszałkiem Markiem Sową (EPL/PL) oraz prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim podczas Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie.

Lokalni liderzy dyskutowali o kwestii inwestowania w edukację oraz nowe technologie w ramach unijnych funduszy oraz planu Junckera. Zgodnie potwierdzili konieczność zaangażowania i wzajemnej współpracy regionów europejskich dla efektywnych inwestycji oraz przeciwdziałania bezrobociu.

Aby przeciwdziałać kryzysowi, w listopadzie 2014 ogłoszono nowy plan Komisji Europejskiej (tzw. Plan Junckera), który w nadchodzących trzech latach ma pobudzić inwestycje o wartości 315 miliarda euro w strategicznych sektorach takich jak: energia, transport czy technologie informacyjno-komunikacyjne. Plan ten wyraźnie wskazuje konieczność współpracy zarówno instytucji europejskich, biznesu jak i regionalnych władz. Z tego względu tak ważne jest, by stanowił on uzupełnienie polityki spójności, nie doprowadził zaś do nakładania się obszarów interwencji obydwu polityk.

Większość inwestycji publicznych w Unii Europejskiej jest realizowana przez samorządy lokalne i regionalne. Mimo tego, że na przykład tak istotna dla rynku pracy polityka jak edukacja pozostaje w dużej mierze pod wpływem polityk krajowych, regiony poprzez Plan Junckera mogą przyczynić się do zwiększenia inwestowania w tym sektorze. Nowe technologie między innymi ICT (technologie informacyjno-komunikacyjne) czy e-learning to niektóre z elementów, które odpowiednio wspierane mogą zrewolucjonizować rynek pracy przynosząc nowe formy zatrudnienia i minimalizując bezrobocie.

Po rozmowie z marszałkiem województwa małopolskiego Markiem Sową, przewodniczący KR Markku Markkula zadeklarował rozpoczęcie działań pilotażowych między szkołami i uniwersytetami w Finlandii i Małopolsce. Przewodniczący dodał także, że chce, aby inne regiony w Europie dołączyły do współpracy w zakresie kształcenia nauczycieli, lepszej pedagogiki oraz wspólnego scyfryzowanego nauczania. „Pragnę aby ta pionierska europejska inicjatywa wpłynęła również na tworzenie korzystnych warunków dla przedsiębiorczości i nowych scyfryzowanych firm typu start-up“ - podsumował Markkula.

Jeśli chodzi o inwestycje w Małopolsce, prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski wspominał, że: „Na ukończeniu jest projekt SMART_KOM, w którym wspólnie z Krakowskim Parkiem Technologicznym i Urzędem Marszałkowskim, tworzona jest strategia wdrażania inteligentnych rozwiązań w Krakowskim Obszarze Metropolitalnym. Być może, w kolejnych latach, realizowany będzie w ramach środków Horyzont 2020 projekt Smartify, w którym Kraków wspólnie z niemieckim Aachen i francuskim Brestem będą swoistymi miastami wyznaczającymi nowe trendy dla miast i regionów Europy.

Zdaniem Majchrowskiego, „Kraków nie skupia się tylko na wdrażaniu technologii oraz inwestowaniu, ale i na edukacji, by mieszkańcy mogli świadomie wybierać z dostępnych projektów, aplikacji czy inicjatyw, te które im najbardziej odpowiadają i które realizują ich potrzeby”.

Jak mówił Marek Sowa, „w latach 2014-20 do Małopolski trafi 2,9 mld euro. Aby dobrze wykorzystać te pieniądze i budować wizerunek Polski silnej samorządowo, musimy współpracować na szczeblu lokalnym. W ostatnich latach dokonał się też znaczący awans regionów w ramach Unii Europejskiej, a ich wspólnym głosem jest Komitet Regionów“.

„Jest jeszcze jeden aspekt, który nie jest bezpośrednio związany z powodzeniem działań tak skutecznych regionów jak Małopolska, ale dotyczy mniejszych regionów i gmin. Wiele z nich ma problemy z dostępnością do instrumentów finansowych, zwłaszcza przez małe projekty, dlatego dla spójnej polityki konieczna jest współpraca wszystkich europejskich regionów” - podsumował Markkula.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska