Każdy z orszaków będzie prowadzony przez króla symbolizującego jeden z trzech kontynentów. Monarchowie przejdą w asyście swoich dworów – kilkuset małych rycerzy i dwórek, których role odtwarzać będą uczniowie krakowskich szkół. Straż orszaku będą stanowić ojcowie dzieci w przebraniach pasterzy.
Orszak zielony – symbolizujący kontynent azjatycki będzie się zbierał i wyruszy z nowego miejsca – placu Sikorskiego. Tradycyjnie dalekowschodnim akcentem będzie dźwięk gongów, a wśród pielgrzymów będzie harcował Lajkonik. Zbiórka o godz. 11:00. Przed wyruszeniem można wziąć udział w mszy w kościele Sercanek lub kolegiacie św. Anny (oba nabożeństwa rozpoczynają się o godz. 10:00). Trasa orszaku będzie prowadzić ul. Garncarską, Studencką, do kościoła św. Anny i przed nim skręci na Planty, następnie ul. Szewską Orszak wejdzie na Rynek Główny.
Orszak czerwony – europejski przejdzie jak w ubiegłych latach trasą z Wawelu, ulicami Droga do Zamku i Grodzką. Po mszy św. w Katedrze Wawelskiej (rozpoczęcie o godz. 10:00) ks. kardynał Stanisław Dziwisz powita króla i jego orszak (ok. godz. 11:00), a potem jako gospodarz miejsca poprowadzi monarchę za gwiazdą do Stajenki. Śpiew będzie prowadzić Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy”.
Orszak niebieski – afrykański wyruszy z Placu Matejki (godz. 11:00) i przejdzie ulicą Floriańska na Rynek Główny. Tradycyjnie ten orszak ma charakter misyjny. Przed wyruszeniem można wziąć udział w mszy św. w kościele św. Floriana (godz. 9:30).
Na zakończenie Orszaku (ok. godz. 12:00) na Rynku Głównym zaprezentowany zostanie hymn Światowych Dni Młodzieży, które w 2016 r. odbędą się w Krakowie.
Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtubie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!