Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UNESCO wstrzyma budowę kluczowego odcinka obwodnicy Oświęcimia?

Bogusław Kwiecień
Mieszkańcy Oświęcimia twierdzą, że bez budowy mostu obwodnica straci rację bytu
Mieszkańcy Oświęcimia twierdzą, że bez budowy mostu obwodnica straci rację bytu
Eksperci UNESCO nie zgadzają się na budowę trzeciego mostu nad Sołą w Oświęcimiu, który ma być częścią przyszłej obwodnicy, łączącej miasto z drogą ekspresową S1. Mieszkańcy są zbulwersowani. O konieczności budowy trzeciej przeprawy przez rzekę mówi się od lat. Bez tego nie ma szans na poprawę przejazdu przez Oświęcim, w którym uciążliwe korki są codziennością.

To kolejne stanowisko ekspertów UNESCO w sprawie oświęcimskiej obwodnicy, zawarte w raporcie dotyczącym ochrony byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Przed dwoma laty nie zgadzali się w ogóle na powstanie obwodnicy, twierdząc, że będzie "ingerować w krajobraz mający walor dokumentu historycznego". Do tego - zdaniem ekspertów UNESCO - dochodziło negatywne akustyczne oddziaływanie drogi na otoczenie byłego obozu.

Obecnie nie negują już samej obwodnicy, natomiast uważają, że powinna kończyć się na skrzyżowaniu z ul. Legionów w ciągu drogi wojewódzkiej 933. Nie zgadzają się na powstanie trzeciej przeprawy nad Sołą zaplanowanej ponad kilometr od byłego obozu.

Nowy most ma być częścią trasy biegnącej do ul. Zatorskiej, a następnie Chemików. Tam droga dochodziłaby do kolejnej, której budowa rozpocznie się w br.

Skąd negatywne stanowisko UNESCO? Tego w Narodowym Instytucie Dziedzictwa w Warszawie, które przesłało je do Urzędu Miasta w Oświęcimiu, nie chciano nam wyjaśnić. Barbara Furmanik stwierdziła jedynie, aby nie  mylić oceny ekspertów ze stanowiskiem jej instytucji. - W tej chwili kończymy jego przygotowanie i wkrótce zostanie przedstawione ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego - powiedziała urzędniczka.

Mieszkańcy Oświęcimia są oburzeni. - To jakiś absurd - denerwuje się Marek Waligóra, oświęcimianin i kierowca. - Obwodnica bez mostu i dalszego ciągu nie ma sensu.

Według niego, wystarczy rzucić okiem na plan miasta, aby przekonać się, że cała ulica Legionów w takiej sytuacji stanie w korkach.

- A jest to przecież droga przebiegająca tuż przy murze byłego obozu Auschwitz. Nic z tego nie rozumiem - dodaje Waligóra, zdumiony stanowiskiem ekspertów UNESCO.

Zdaniem Mirosława Płaszczycy, innego oświęci- mianina, ktoś z Warszawy próbuje za wszelką cenę forsować w mieście swoje pomysły. - Żeby jeszcze one miały sens - mówi.

Przypomina, że mieszkańcy Oświęcimia, a także sąsiednich Babic i Brzezinki już kilka razy wychodzili na ulicę, aby zaprotestować przeciw ciągłemu odkładaniu budowy brakującego odcinka S1 i obwodnicy miasta. Pierwsza trasa szybko nie powstanie, bo nie ma na nią pieniędzy w planach na lata 2015-23, ale prace projektowe nadal trwają, bo kiedyś musi być zbudowana.

Po ostatnim piśmie z NID zaprotestowali oświęcimscy radni, którzy sprzeciwiają się skróceniu obwodnicy.  Uważają, że taki pomysł świadczy o braku pełnej wiedzy ze strony ekspertów.

- Miastu bardzo zależy na pełnej obwodnicy łączącej się z drogami 933, 948, 44 oraz obwodnicą północną - zaznacza prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut. Tylko taki przebieg pozwoli - jego zdaniem - rozwiązać narastające problemy komunikacyjne

Nie udało nam się skontaktować z dyrekcją Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Przed dwoma laty, gdy rozgorzały emocje po ówczesnym stanowisku UNESCO, nie była przeciwna powstaniu obwodnicy.  Jak stwierdził wówczas dyrektor Piotr M.A. Cywiński, muzeum nigdy i nigdzie nie wypowiadało się przeciwko tej inwestycji. Według niego, debata na ten temat powinna toczyć się nad konkretnymi rozwiązaniami technicznymi i budowlanymi, które mogą zminimalizować negatywne skutki tej inwestycji, a nie nad jej całkowitym zaniechaniem.

 

Źródło: Gazeta Krakowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska