https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Unia Europejska zapowiada powstanie „platformy solidarności”. Ma pomóc w przyjmowaniu uchodźców

Lidia Lemaniak
Opracowanie:
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji zwrócił uwagę, że do tej pory Komisja Europejska żadnych nowych pieniędzy nie zaoferowała. Są jedynie przesunięcia ze starego unijnego budżetu i z funduszu postcovidowego
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji zwrócił uwagę, że do tej pory Komisja Europejska żadnych nowych pieniędzy nie zaoferowała. Są jedynie przesunięcia ze starego unijnego budżetu i z funduszu postcovidowego Pawel Dubiel / polska press
W Unii Europejskiej powstaje platforma solidarności, za pomocą której kraje członkowskie będą składały dobrowolnie oferty przyjmowania uchodźców wojennych z Ukrainy. Powstanie platformy to efekt ustaleń, jakie zapadły po poniedziałkowym nadzwyczajnym spotkaniu w Brukseli ministrów spraw wewnętrznych krajów członkowskich.

Podczas narady Polska ponowiła apel o wsparcie finansowe. – Potrzebujemy nowych środków, które będą odpowiadały na nasze potrzeby w tej chwili – podkreślał wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki, który reprezentował nasz kraj na spotkaniu. Dodał, że chodzi zarówno o przyjmowanie uchodźców, jak i ich integrację.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji zwrócił uwagę, że do tej pory Komisja Europejska żadnych nowych pieniędzy nie zaoferowała. Są jedynie przesunięcia ze starego unijnego budżetu i z funduszu postcovidowego. Co więcej, skomplikowane procedury nie pozwalają, by sięgnąć po te pieniądze już teraz.

By złagodzić presję na państwa frontowe dotyczącą przyjmowania uchodźców z Ukrainy, w Unii Europejskiej ma powstać platforma solidarności. Unijna komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson poinformowała, że ma ona określać możliwości i oferty krajów członkowskich dotyczące przyjmowania uchodźców.

Wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki podkreślał, że oferty z unijnych krajów muszą być konkretne. – Nie wyobrażamy sobie sytuacji, że ktoś trafia do kraju członkowskiego wbrew swojej woli. Ci ludzi muszą wiedzieć, dokąd jadą, po co jadą, gdzie będą mieszkać, gdzie będą pracować i gdzie ich dzieci będą chodzić do szkoły i żeby to było w sposób bezpieczny – powiedział wiceminister. Dodał, że na poziomie unijnym musi być też organizowany transport uchodźców.

Polskie Radio 24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska