FLESZ - Niemcy otwierają granice dla Polaków

- W chwili obecnej, tak jak inne uczelnie, Uniwersytet Jagielloński zdecydowanie nastawiony jest na kształcenie stacjonarne, chcemy do niego wrócić. Część zajęć może być prowadzona i stacjonarnie, i zdalnie. Ale ogólnie chcielibyśmy, żeby studenci UJ przebywali w Krakowie – mówi prof. Armen Edigarian, prorektor UJ ds. dydaktyki. - To różni się od tego, co było w poprzednim roku, bo wtedy jednak zachęcaliśmy, żeby nie przyjeżdżali do Krakowa i staraliśmy się zorganizować kształcenie w ten sposób, żeby byli poza Krakowem.
Szczegółowy harmonogram zajęć będzie zależał od kierunku studiów, wydziału. Dziekani do 10 września mają przekazać prorektorowi informacje o harmonogramie, szczegółach, jak ma wyglądać organizacja roku. - Oczywiście wszystko zależy też od ogólnej sytuacji na świecie i w Polsce - zaznacza prof. Edigarian.
Uniwersytet Jagielloński oferuje kandydatom na studia ponad 270 kierunków, w tym kilkanaście programów w języku angielskim. Podobnie jak w poprzednich latach, warunkiem rekrutacji będzie wynik z matury zdanej na poziomie rozszerzonym oraz dwujęzycznym w przypadku języków obcych. - Taka decyzja wpisuje się w prowadzone już od kilku lat przez UJ działania mające na celu podnoszenie wymogów stawianych kandydatom - informuje uczelnia.
Na studiach jednolitych magisterskich oraz I i II stopnia w następnym roku akademickim przygotowano 14,6 tys. miejsc stacjonarnych oraz prawie 2,5 tys. miejsc niestacjonarnych.
W ofercie dydaktycznej jest kilka nowości. To cztery nowe kierunki:
- Język ukraiński w biznesie i turystyce (z językiem rosyjskim) - kierunek studiów licencjackich skierowany do osób zainteresowanych językiem i kulturą naszych wschodnich sąsiadów. Kształcenie na tych studiach ma na celu doskonalenie umiejętności praktycznych w posługiwaniu się językami ukraińskim i rosyjskim, jak również zdobycie szerokiej wiedzy teoretycznej z zakresu historii, literatury i językoznawstwa;
- Region karpacki: etnolingwistyka i studia kulturowe - to unikatowa w skali całego kraju propozycja studiów I stopnia poświęconych językowi i kulturze jednego z ważniejszych pod względem geopolitycznym regionów Europy, jakim są Karpaty (obejmujące tereny Polski, Ukrainy, Słowacji oraz Rumunii). Na kierunku tym studenci będą równolegle uczyć się dwóch języków karpackich - słowackiego i ukraińskiego, do tego będą mieli możliwość poznania podstaw trzeciego języka, do wyboru rumuńskiego albo łemkowskiego;
- Zarządzanie polityką społeczną - to propozycja dla osób, które aspirują do bycia przyszłymi liderami i menadżerami organizacji publicznych, gospodarczych oraz pozarządowych;
- International Relations and Public Diplomacy (IR-PUB) - studia II stopnia prowadzone w języku angielskim na Uniwersytecie Jagiellońskim, we współpracy z Uniwersytetem w Sienie. Program tego kierunku zakłada wykształcenie specjalistów w dziedzinie stosunków międzynarodowych, którzy będą potrafili celnie analizować sytuację polityczną i ekonomiczną na świecie, a także wykorzystywać posiadaną wiedzę i umiejętności w późniejszej działalności w instytucjach międzynarodowych, państwowych, regionalnych, jak również pozarządowych. Studenci IR-PUB będą kształcić się przez dwa semestry w Krakowie, a przez dwa w Sienie.
Rekrutacja na jednolite studia magisterskie oraz studia pierwszego stopnia trwa od 1 czerwca do 5 lub 8 lipca (w zależności od kierunku), a wyniki zostaną podane 16 lipca. Nabór na studia drugiego stopnia zakończy się 11 lub 15 lipca (tura podstawowa), a kandydaci dowiedzą się o jego rezultacie 23 lipca.
Rekrutacja jest prowadzona całkowicie elektronicznie poprzez stronę www.irk.uj.edu.pl. Opłata rekrutacyjna to 85 zł lub 100 zł za każdą dokonaną rejestrację.
Szczepienia z uczelnią
"Masz dość siedzenia w domu sam przed komputerem? Zaszczep się i spotkajmy się ponownie w murach Uczelni w nowym roku akademickim!" - tak UJ zachęca swoich studentów i doktorantów (w tym cudzoziemców) do skorzystania ze szczepień wykonywanych w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, na które można umówić się za pośrednictwem uczelni. Pierwszego dnia ma z tych szczepień skorzystać pierwsza grupa chętnych, 329 osób, a w następne dwa dni byłoby to po 250 osób. Dla studentów UJ zarezerwowana jest pula prawie 4,3 tys. dawek. Uczelniana akcja szczepień trwa do 10 czerwca, codziennie można się zapisywać, wybierając dogodny termin.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- W tych znakach zodiaku łatwo się zakochać
- Oto finalistki Miss Małopolski i Miss Małopolski Nastolatek
- Co za luksusy! Oto najdroższe mieszkania na sprzedaż w Krakowie
- Drapacze chmur i 100 tysięcy mieszkańców. Tak ma wyglądać nowa dzielnica Krakowa
- Kraków. Najlepsi z najlepszych mistrzów parkowania. Przeszli samych siebie!