Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Jagielloński zaczyna 657. rok akademicki z... alarmem bombowym

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Orszak profesorów przeszedł Plantami z Collegium Maius do Collegium Novum UJ. Reprezentowany był każdy z szesnastu wydziałów Uniwersytetu Jagiellońskiego, a każdy z profesorów ubrany był w togę, której kolor symbolizuje dany wydział.
Orszak profesorów przeszedł Plantami z Collegium Maius do Collegium Novum UJ. Reprezentowany był każdy z szesnastu wydziałów Uniwersytetu Jagiellońskiego, a każdy z profesorów ubrany był w togę, której kolor symbolizuje dany wydział. Anna Kaczmarz
Uniwersytet Jagielloński rozpoczyna we czwartek 657. rok akademicki w swojej historii. Nie dość, że wczasach pandemii inauguracja jest skromniejsza niż zwykle, pochód profesorów zaplanowano tylko przez Planty, a nie ulicami miasta, to jeszcze uroczystości zaburzył alarm bombowy. Ładunek wybuchowy miał się znajdować w Collegium Novum, głównym budynku UJ. Na szczęście alarm okazał się fałszywy. Uroczystość w auli Collegium Novum rozpoczęła się z 40-minutowym poślizgiem.

FLESZ - Rząd ogłasza nowe obostrzenia

Uroczyste rozpoczęcie 657. roku akademickiego w najstarszej polskiej uczelni poprzedziła - tradycyjnie - msza św. w kolegiacie św. Anny. Po niej miał się rozpocząć pochód profesorów. Tymczasem policja otrzymała zgłoszenie o podłożeniu ładunku. Zarządzono ewakuację. Po akcji policji i straży pożarnej, ok. godz. 11 alarm okazał się fałszywy.

Ten nowy rok nauki na UJ rozpoczyna ponad 41 tys. studentów. Spośród nich stacjonarnie będzie studiowało 35,3 tys., a niestacjonarnie ponad 5,7 tys. osób.

Co roku 1 października ulicami Krakowa przechodzi uroczysty pochód profesorów z najstarszego, średniowiecznego budynku UJ, Collegium Maius - do Auditorium Maximum przy ulicy Krupniczej, które jest miejscem immatrykulacji kolejnego rocznika studentów. Z powodu pandemii jednak tym razem inaugurację zaplanowano w auli Collegium Novum, dla zaledwie setki osób. A orszak profesorów UJ przeszedł nie ulicami miasta, a tylko fragmentem Plant, z Collegium Maius do Collegium Novum.

Zapowiedział to wcześniej rektor UJ prof. Jacek Popiel, jednocześnie zachęcając do udziału w inauguracji online: - Po latach powracamy do auli Collegium Novum, gdzie grupa około stu osób będzie uczestniczyła w inauguracji nowego roku akademickiego. W jej trakcie grupa 16 studentów, reprezentująca poszczególne wydziały złoży przysięgę i odbierze symboliczne indeksy. Chciałem jednak zaprosić państwa do śledzenia w Internecie transmisji z uroczystości (poprzez stronę www.uj.edu.pl). Po uroczystości, również na stronie uczelni, będzie można obejrzeć zapis koncertu w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego "Słowianki" - informował rektor. Dodajmy, że towarzyszący inauguracji występ "Słowianek" w poprzednich latach gromadził nawet tysiąc osób publiczności.

Wiedza nie powinna mieć barw politycznych

Początek inauguracji - i transmisji - zaplanowany był na godz. 11. Przez fałszywy alarm bombowy inauguracja rozpoczęła się z opóźnieniem.

W auli Collegium Novum UJ dotychczasowy rektor UJ prof. Wojciech Nowak, po ośmiu latach sprawowania tej funkcji, przekazał insygnia władzy rektorskiej nowemu, 306. rektorowi, wybranemu na kadencję 2020-24 - prof. Jackowi Popielowi. Odbyła się immatrykulacja studentów reprezentujących wszystkie wydziały uniwersytetu.

- Uniwersytet jest częścią społeczeństwa, państwa, stąd nasz obowiązek zabierania głosu w sprawach, w których wiedza
i doświadczenia badaczy mogą dopomóc w diagnozowaniu otaczającej nas rzeczywistości - mówił m.in. w swoim wystąpieniu otwierającym nowy rok akademicki prof. Jacek Popiel. Jak przypomniał rektor, zgodnie ze statutem uczelni „Uniwersytet kształci studentów i doktorantów, a także kadrę naukową zgodnie z ideami humanizmu, tolerancji, w duchu szacunku dla prawdy, poszanowania praw i godności człowieka”.

- Wiem, że niektóre stanowiska Senatu, rad wydziałów, indywidualne wypowiedzi badaczy były i będą odbierane w kategoriach politycznych. Ale uczeni mają prawo i obowiązek zabierania głosu w sprawach stanowienia prawa, obrony prawa do wolności, w sprawach medycznych, ekologii… Gdyby środowiska naukowe nie interweniowały, nie wyrażały swoich opinii, ten świat – w ogólnym, globalnym wymiarze – zapewne byłby już przerażający - przekonywał prof. Popiel.

Rektor UJ przypomniał, że zgodnie z misją społeczną uczelni zdobywana na niej wiedza ma służyć społeczeństwu, a ludzie uniwersytetu - wpływali na możliwie nowoczesną wizję polskiego społeczeństwa. - Jeśli ktoś mówi, że uczelnia powinna się zamknąć w swoich czterech ścianach i nie wychodzić ze swoimi myślami, dokonaniami na zewnątrz, to zaprzecza misji uniwersytetu. Jako rektor chciałbym przekonywać wszystkich, także polityków różnych opcji, żeby uwierzyli, że wiedza nie powinna mieć barw politycznych. Wiedza płynie z trudu poznania, opartego na badaniach, doświadczeniu i przekonaniu. Każdy z nas jako naukowiec zmierza do czegoś, co ma być nowym spojrzeniem na daną sferę życia, i chce się tą diagnozą podzielić ze społeczeństwem. To dopiero odbiorcy słów naukowca przypisują im takie, a nie inne barwy polityczne. Na tym polega istota tego straszliwego społecznego nieporozumienia, a także wielokrotnych ataków na uczelnie - mówił rektor.

Jednocześnie prof. Popiel zaznaczył, że każdy z pracowników UJ, jak i studentów musi pamiętać, że nawet jeśli wypowie się prywatnie, jego słowa często będą łączone z uniwersytetem. - Jeśli wypowiedź broni się w świetle argumentów naukowych, uniwersytet nie ucierpi. Angażując się w życie publiczne, trzeba zawsze odpowiedzieć sobie na jedno pytanie: czy to, co robię, odpowiada temu, czego nauczył mnie Uniwersytet Jagielloński? Świadomość, że formowała mnie uczelnia z takimi tradycjami, powinna być ciągle obecna w naszym życiu. Obojętne, czy jestem badaczem, nauczycielem, politykiem, sędzią, lekarzem, twórcą wielkiego biznesu, doktorantem czy studentem. Powinienem zawsze zadawać sobie pytanie, czy Uniwersytet byłby dumny z moich decyzji, wypowiedzi - podsumował.

Skromniejsze inauguracje przez koronawirusa

Na innych krakowskich uczelniach w czasach epidemii uroczyste rozpoczęcie nowego roku akademickiego również będzie miało okrojoną formę. 5 października odbędzie się inauguracja na Akademii Górniczo-Hutniczej. - U nas bardzo duża zmiana: z powodu sytuacji epidemicznej w tym roku nie odbędzie się tradycyjny pochód inauguracyjny wydziałów, społeczności akademickiej AGH. A uroczyste posiedzenie Senatu będzie miało charakter zamknięty - mówi Anna Żmuda-Muszyńska, rzecznik prasowy tej uczelni. Transmisję z uroczystego posiedzenie Senatu będzie można śledzić na stronie internetowej www.agh.edu.pl. W tym roku na tej uczelni będzie studiować ponad 25 tysięcy osób.

- W tym roku, z powodu pandemii i obowiązującego w jej następstwie stanu epidemicznego, inauguracja będzie miała charakter hybrydowy. Oznacza to, że w Hali Sportowo-Widowiskowej będzie mogła znaleźć się jedynie wąska grupa zaproszonych gości. Natomiast uroczystość będzie transmitowana on-line w czasie rzeczywistym. Link do transmisji będzie znajdował się na stronie internetowej Uczelni - przekazał nam z kolei Paweł Kozakiewicz, rzecznik Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. W UEK w tym roku będzie studiować ponad 4,9 tys. studentów.

Na Uniwersytecie Rolniczym nowy rok akademicki rozpoczyna prawie 8 tysięcy studentów (przy czym do 7 października trwa jeszcze na tej uczelni rekrutacja na niektóre kierunki). Inauguracja na UR, zaplanowana na 6 października w Centrum Kongresowym UR (al. 29 Listopada), odbędzie się z ograniczona liczbą osób: około stu zamiast jak zwykle 300. Ze względu na sytuację epidemiczną w uroczystości immatrykulacji weźmie udział tylko ośmiu przedstawicieli studentów, po jednym z każdego wydziału. Pozostali studenci będą mogli uczestniczyć w uroczystości transmitowanej na żywo, za pośrednictwem Internetu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska