Zacznijmy od tego, że w związku z panującymi wysokimi temperaturami, musimy inaczej myśleć i trochę modyfikować nasze codzienne zwyczaje. Nie wyciągajmy psa na długi spacer, kiedy żar leje się z nieba. Wychodzimy tylko na chwilę, w celu załatwienia fizjologicznych potrzeb, i zaraz wracamy do domu. Pamiętajmy też, aby - w miarę możliwości - trzymać się cienia! Dbamy o to, aby pies szedł cienistą stroną chodnika. Dłuższy spacer - tylko późnym wieczorem bądź naprawdę wczesnym rankiem.

Tak więc spacer powinien być krótki.
Ważne! Trzeba wziąć ze sobą wodę dla zwierzęcia.
Wracamy do domu, i co tam zastajemy? Ukrop! Aby powrót do domu był przyjemny, a dla naszego pupila dom pozostał bezpiecznym schronieniem, zamykamy okna, puszczamy żaluzje i zasłaniamy zasłony i rolety. Wietrzymy wcześnie rano i nocą, kiedy powietrze nieco się schładza. Powinniśmy też zaopatrzyć się w wentylatory i wiatraki, które umożliwiają ruch powietrza.

Kiedy zostawiajmy nasze zwierzęta same w domu, musimy pamiętać, aby udostępnić im wodę. Zwierzętom podczas upałów powinno się podawać wodę chłodną, a nie lodowatą. Zostawmy kilka miseczek w łatwo dostępnych miejscach.
Koty, jako zwierzęta ciepłolubne lubią słońce, ale bez przesady! W takie upały też lepiej jeśli schowają się w ciemu. Absolutnie nie zostawiajmy kota na nasłonecznionym balkonie.
Dla miłośników psów rasowych nie ma dobrych informacji. Co najmniej kilka bardzo popularnych ras jest podczas fali upałów w szczególnym niebezpieczeństwie:
- Buldogi angielskie, mopsy, buldożki francuskie - przegrzewają się szybciej niż inne psy, ze względu na szczególną budowę układu oddechowego
- Grzywacze chińskie są nieomal łyse, są więc wyjątkowo narażone na poparzenia słoneczne
Podobnie jak ludzie, również zwierzęta w podeszłym wieku, walczące z chorobą, otyłe gorzej reagują na upały.

Zwracajmy uwagę na warunki, w jakich żyją zwierzęta w naszym otoczeniu. Czy buda psa sąsiada stoi w cieniu? Czy pies ma się gdzie schować przed upałem?
Pamiętajmy, aby nie zostawiać zwierząt zamkniętych w samochodzie oraz małych łatwo nagrzewających się pomieszczeniach. To może doprowadzić do ich śmierci!
A co z małymi zwierzakami? Króliki, chomiki, świnki morskie, żółwie, papużki czy kanarki nie powinny przebywać w upalny dzień na balkonie. Ze względu na małą masę ciała są bardziej narażone na udar cieplny.
Wreszcie - last but not least - pamiętajmy zawsze o miseczce ze świeżą wodą!

- Gdzie na szybki wypad z Krakowa? TOP 10 urokliwych miejsc z dala od zgiełku
- Wyjątkowe i bardzo tanie domy do remontu wystawione na sprzedaż w Małopolsce!
- Ogromne podwyżki płac w Krakowie i Małopolsce. Kto dostał najwięcej?
- Miss Małopolski 2022 wybrana! Koronę założyła Aleksandra Budnik z Nowego Sącza
- Wielkie wykopy. Totalna zmiana krajobrazu na północy Krakowa
FLESZ - Koniec tygodnia pod znakiem rekordowych temperatur. Komentarz eksperta IMGW
