Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urlop macierzyński 2019 - jak i gdzie złożyć wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski

Joanna Zajchowska
Urlop macierzyński 2019. Zastanawiacie się, jakie zmiany w urlopie macierzyńskim nastąpiły w 2019 roku? Ile trwa przerwa od pracy? Ile wynosi zasiłek? Kto ma prawo do urlopu macierzyńskiego? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania!

Urlop macierzyński 2019 niczym nie różni się od lat poprzednich. Wolne na okres macierzyństwa jest udzielane na takich samych warunkach, jak dotychczas. Poniżej prezentujemy wszystkie informacje, o których powinniście wiedzieć. Sprawdźcie, jak wygląda urlop macierzyński 2019.

Wniosek o urlop macierzyński

Wniosek o urlop macierzyński jest niezbędny przy ustalaniu wymiaru podstawowego urlopu. Ile urlopu ci przysługuje? To proste! Sprawdź nasz kalkulator urlopu macierzyńskiego.

Aby uzyskać prawo do urlopu macierzyńskiego, w niektórych sytuacjach należy złożyć wniosek. Wniosek o urlop macierzyński jest potrzebny przy ustalaniu wymiaru podstawowego urlopu. Do 20 tygodni urlopu mają prawo kobiety, które urodzą jedno dziecko, przy ciąży bliźniaczej mają prawo do 31 tygodni, przy trojaczkach 33 tygodnie, czworaczkach - 35 tygodni, pięcioraczkach - 37.

Uwaga! Złożenie wniosku jest konieczne, jeśli chcesz skorzystać z urlopu jeszcze przed urodzeniem dziecka. Przed datą porodu możesz wybrać 6 tygodni urlopu, a resztę wykorzystasz po urodzeniu dziecka.

Wniosek o zasiłek musi być złożony w ZUS-ie w ciągu 21 dni od urodzenia dziecka.

Jak powinien wyglądać wniosek o urlop macierzyński?

Wniosek o urlop macierzyński powinien zawierać imię i nazwisko oraz datę, od której urlop miałby się zacząć. Do wniosku o urlop macierzyński trzeba koniecznie dołączyć zaświadczenie od lekarza o planowanej dacie porodu.

W wypadku, gdy urlop macierzyński chcesz rozpocząć po urodzeniu dziecka, wystarczy, że przedłożysz u pracodawcy zaświadczenie o porodzie i akt urodzenia dziecka.

Wniosek o urlop macierzyński - co musi zawierać?

  • dane składającego wniosek
  • nazwę pracodawcy, do którego zwracamy się z wnioskiem o udzielenie urlopu
  • datę złożenia wniosku
  • podpis pracownika

Wzór wniosku o urlop macierzyński

Urlop macierzyński 2019 - jak i gdzie złożyć wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski
Wniosek o urlop macierzyński

Komu przysługuje prawo do urlopu macierzyńskiego?

Do 2016 roku prawo do urlopu macierzyńskiego przysługiwało tylko osobom, które były zatrudnione na etacie i tym, które opłacały ubezpieczenie chorobowe. Od 2016 roku możliwość opieki nad nowo narodzonym dzieckiem wprowadzono przy jednoczesnym wsparciu finansowym także dla innych grup. Kogo do nich zaliczono?

Od 1 stycznia 2016 roku pieniądze otrzymują:

  • bezrobotni,
  • pracujący na umowę o dzieło,
  • rolnicy,
  • studenci.

Urlop macierzyński: wynagrodzenie

Zasiłek macierzyński wyliczany jest na podstawie otrzymywanego miesięcznego wynagrodzenia pochodzącego z umowy o pracę w ciągu roku przed przejściem na urlop macierzyński. Zatem im wyższe zarobki, tym wyższy zasiłek.

Wynagrodzenie za urlop macierzyński otrzymują kobiety zatrudnione na podstawie umowy o pracę, a także kobiety na zleceniach lub umowach o dzieło, a także bezrobotne zarejestrowane w urzędzie pracy, rolniczki, studentki itp. i jest to tzw. kosiniakowe.

Wynagrodzenie za urlop macierzyński można otrzymywać w dwóch wariantach. Wszystko w zależności, jak komu odpowiada. Zasiłek za urlop macierzyński może wynosić 100 proc. podstawy wymiaru przez pół roku od porodu i 60 proc. przez następną połowę roku. Wiele kobiet decyduje się natomiast na drugi wariant, czyli 80 proc. podstawy wymiaru przez cały okres odpowiadający urlopowi macierzyńskiemu i rodzicielskiemu, czyli przez rok.

Pieniądze otrzymają wszyscy, bez względu na to, jak wygląda ich sytuacja finansowa.

Uwaga! Jeśli kwota, która należy się do wypłaty biorąc po uwagę zarobki, będzie niższa niż tysiąc złotych, państwo "wyłoży" brakującą kwotę.

Kalkulator urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego

Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony w kodeksie pracy jako okres urlopu macierzyńskiego (jego długość zależy od tego, ile dzieci urodzimy podczas jednego porodu) oraz urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego (jego długość zależy od tego, ile dzieci przyjmiemy jednocześnie na wychowanie).

Ile trwa urlop macierzyński

  • 20 tygodni (140 dni) - gdy urodzimy lub przyjmiemy na wychowanie jedno dziecko,
  • 31 tygodni (217 dni) - gdy urodzimy lub przyjmiemy na wychowanie dwoje dzieci,
  • 33 tygodnie (231 dni) - gdy urodzimy lub przyjmiemy na wychowanie troje dzieci,
  • 35 tygodni (245 dni) - gdy urodzimy lub przyjmiemy na wychowanie czworo dzieci,
  • 37 tygodni (259 dni) - gdy urodzimy lub przyjmiemy na wychowanie pięcioro i więcej dzieci.

Zasiłek macierzyński przysługuje również przez okres urlopu rodzicielskiego (jego długość zależy od tego, ile dzieci urodzimy podczas jednego porodu lub przyjmiemy jednocześnie na wychowanie).

Ile trwa urlop rodzicielski

Po 20 tygodniowym urlopie macierzyńskim rodzice mają prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze 32 tygodni, a w przypadku porodu mnogiego - do 34 tygodni. Urlop ten przysługuje również w przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie. Urlop rodzicielski może być wykorzystany jednorazowo lub w częściach, nie później niż do ukończenia przez dziecko 6. roku życia (do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia).

Wynagrodzenie za urlop rodzicielski

Za pierwsze 6 tygodni urlopu rodzicielskiego zasiłek wynosi 100 proc. wynagrodzenia, później to 60 proc. podstawy wymiaru. Gdy mama w ciągu 21 dni po porodzie złoży wniosek o udzielenie zarówno urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego otrzyma 80 proc. wynagrodzenia.

Specjalistka z ZUS tłumaczy zasady dotyczące zasiłku macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego - ZOBACZ WIDEO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska