Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczysta gala w Regietowie. Stadnina Koni Huculskich „Gładyszów” obchodzi w tym roku 30-lecie istnienia

Lech Klimek
Lech Klimek
Wideo
od 16 lat
Stadnina Koni Huculskich „Gładyszów” w Regietowie obchodzi w tym roku trzydziestolecie istnienia. Za jej powstanie stoi inicjatywa pierwszego prezesa Włodzimierza Kario. Stadnina jest spadkobiercą tradycji hodowlanych Stadniny Koni Siary. Obecnie, od 2013 roku, stadnina jest częścią Kombinatu Rolnego Kietrz.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Praca, jaką w stadninie wykonują jej pracownicy, gwarantuje przetrwanie tej rasy koni. Te niewielkie, prymitywne koniki górskie są jedną z najstarszych polskich ras, są zdecydowanie niższe od koni angielskich, są również spokojniejsze.

Stadnina w dużej strukturze

Hucuły charakteryzują się dużą inteligencją i wytrwałością w pracy.

- Stadnina koni huculskich w Regietowie jest jedyną stadniną tej rasy będącą własnością Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa - mówi Mariusz Sikora, prezes zarządu Kombinatu Rolnego Kietrz w ramach którego działa stadnina. - Zaprzestanie realizacji zadań hodowlanych w Regietowie spowodowało by, że tak naprawdę z naszej przestrzeni hodowlanej zniknęłaby ta rasa. Spoczywa na nas ogromny obowiązek zachowania tych koni dla przyszłych pokoleń - dodaje.

Jak czytamy na stronie internetowej stadni, hucuły charakteryzują się dużą inteligencją i wytrwałością w pracy. Nigdy nie traciły kontaktu z człowiekiem, co niewątpliwie przyczyniło się do ukształtowania ich charakteru. Z reguły są to łagodne i pojętne zwierzęta. Dobrze traktowane szybko potrafią to docenić i tym samym odpłacić.

Od 30 lat w Gładyszowie

Stadnina jako wydzielona spółka powstała w 1993 roku początkowo w Gładyszowie, a następnie jej siedziba znalazła się w Regietowie.

- Pierwsza załoga stadniny liczyła jedynie 11 osób, obecnie pracuje w niej 36 pracowników - opowiadała Barbara Jaklińska, zootechnik, kierownik działu hodowli w stadninie "Gładyszów" w Regietowie. - Nasze warunki pracy znacząco poprawiły się gdy w 1999 roku stadnina kupiła budynki w Regietowie na bazie których utworzono ośrodek rekreacyjno hodowlany. Obecnie stanina ma w Regietowie dwie stanie o powierzchni 1000 metrów kwadratowych każda gdzie przebywają konie - dodaje.

Kolejne budynki to kryta ujeżdżalnia, powozownia i stodoła. Dwa kolejne budynki stały się bazą, na której w 2003 roku powstała karczma Huculanka i hotel Jaśmin. Stadnina ma też własną oczyszczalnię ścieków a dla młodych ogierów wyremontowano stajnię w Gładyszowie.

- Głównym celem działalności stadni jest hodowla zachowawcza koni huculskich - mówi Barbara Jaklińska. - W 1993 roku w stadninie było 119 koni, w tym 63 klacze matki. Obecnie mamy 75 klaczy i 16 ogierów. Ogółem w staniach Gładyszowa i Regietowa znajduje się blisko 300 koni - podkreśla.

Konie, filmowe gwiazdy

Na przestrzeni lat hucuły z powodzenie grały też w filmach, można je było oglądać w takich produkcjach jak choćby „Ogniem i mieczem”, „Bitwie Warszawskiej”, „Quo Vadis" czy w filmie „Stara Baśń".

- Stadnina to przede wszystkim konie, ale też i ludzie - podkreśla Mirosław Waląg, obecny dyrektor stadniny. - Cieszymy się, że jest mnóstwo osób zaangażowanych w promocje konia rasy huculskiej. Mamy nadzieję, że to, co osiągnęliśmy to dopiero początek czegoś większego, aczkolwiek nasza stadnina jest największą na świecie dedykowaną tej rasie koni - dopowiada.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska