https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Urodziny Tarnowa w tym roku z rozmachem! Areną wydarzeń będzie ulica Wałowa, Rynek, Akademia Tarnowska i Gemini Park Tarnów

Paulina Marcinek-Kozioł
Tak świętowano urodziny Tarnowa rok temu
Tak świętowano urodziny Tarnowa rok temu archiwum
W Tarnowie szykuje się wielkie świętowanie. Miasto hucznie będzie obchodziło 695 rocznicę lokacji. W dwudniowym programie (7-8 marca) zaplanowano m.in. koncerty,  spacer z lampionami, piknik historyczny, a nawet spotkanie z królem Władysławem Łokietkiem. Nie zabraknie także tortu i prezentów dla najmłodszych mieszkańców.

695 rocznica lokacji miasta z wieloma niespodziankami

Rocznicę lokacji miasta świętowano do tej pory jako urodziny Tarnowa. Jednak w tym roku to się zmieni. Zgodnie z decyzją radnych obchody tego wydarzenia są bardziej uroczyste i zyskały miano nowego święta. Zaplanowano je na 7 i 8 marca, a areną imprez będzie ulica Wałowa, Rynek, uczelnia i galeria.

Przygotowania do urodzin są już na ostatniej prostej. Program jest gotowy, a obecnie organizatorzy dopinają ostatnie szczegóły zaplanowanych wydarzeń. A tych jest całkiem sporo. Wspólne świętowanie rozpocznie w piątek (7 marca) o godz. 10.30 konferencja poświęcona wybitnym kobietom z Tarnowa i Polski. Miejscem rozmów stanie się Akademia Tarnowska

Z kolei w samo południe w Bazylice Katedralnej odbędzie się msza święta w intencji Tarnowa, a ulicę Wałową opanują przedszkolaki. Tam przywita się z nimi król Władysław Łokietek i Spycimir Leliwita, którzy przyjadą do miasta na koniach. Następnie razem z dziećmi w barwnym orszaku przemaszerują na Rynek, skąd w niebo wypuszczone zostaną balony z helem. Nie będzie ich jednak tyle co w minionych latach.

- Każde przedszkole wypuści po jednym. Podjęliśmy taką decyzję ze względów ekologicznych i logistycznych. Dochodziły do nas także głosy, że dzieci nie chciały pozbywać się tych baloników i było im po prostu przykro – mówi Maria Zawada-Bilik, dyrektorWydziału Kultury, Promocji i Turystyki UMT.

Dla przedszkolaków słodki poczęstunek przygotują uczniowie tarnowskich szkół. Maluchy otrzymają także chorągiewki z herbem miasta i okolicznościową przypinkę.

Mieszkańcy wspólnie zaśpiewają "Balladę o Tarnowie"

W centrum miasta zaplanowano wiele inscenizacji historycznych. W Zakątku Spycimira Leliwity będzie można spróbować pysznego tortu. Po raz pierwszy na urodzinach Tarnowa zabrzmi tam także „Ballada o Tarnowie”.

- To jest piosenka z pięknymi słowami i muzyką, dlatego trzeba ją promować. Zamierzamy ja śpiewać co roku, tak aby w 700. rocznicę lokacji miasta zgromadzić na Rynku jak najwięcej osób i pobić rekord Guinnessa – podkreśla Ryszard Żądło, przewodniczący Rada Osiedla Starówka.

Do Tarnowa w czasie urodzin po raz pierwszy zawita „Jarmark Kaziukowy”. Rynek przez trzy dni wypełnią stoiska z rękodziełem, pamiątkami i regionalnymi przysmakami. Będzie także tort dla mieszkańców i atrakcje dla dzieci.

W piątkowym programie nie zabraknie promocji książek o Tarnowie (Ratusz) czy gali urodzinowej z koncertem, w czasie której wręczone zostaną tytuły honorowego obywatela Tarnowa. Otrzymają je: Otto Schier i pośmiertnie Tadeusz Tertil (sala koncertowa ZSM)

Sobota upłynie pod znakiem pikników

Sporo będzie się także działo w sobotę (8 marca). Areną wydarzeń będzie przede wszystkim Akademia Tarnowska oraz Centrum Handlowe Gemini Park Tarnów, gdzie zaplanowano pikniki historyczne. Na terenie uczelni odbędzie się także koncert zespołu ViatoreS.

Z kolei o godz. 18 spod TCI wyruszy Spacer z Lampionami Szlakiem Tarnowskich Leliwitów.

- Cieszymy się, że w świętowanie włącza się coraz więcej różnych środowisk. Mamy przedszkola, szkoły, radę osiedla, Akademię Tarnowską. O to właśnie nam chodzi, bo przecież miasto to właśnie my, a urodziny to święto wszystkich mieszkańców - podkreśla Maria Zawada-Bilik.

Tekst "Ballady o Tarnowie"

Żył kiedyś przed laty, pan Spytko bogaty,
Co herb miał na tarczy Leliwa,
Zbudował tu miasto, z księżycem i gwiazdą,
A gwiazda to była szczęśliwa:

Pan burmistrz miał pannę, zlotowłosą Annę,
Piekarczyk dał serce jej w dani.
Lecz burmistrz bogaty, precz pędził od chaty,
Bo miał on piekarczyka za nic.

I rzekł mu raz w złości, - A niech cię wciurności,
Oddam ci ja moją Anulę,
Gdy uczeń piekarzy, przyniesie mi w darze,
Gwiazdeczkę ze złotym księżycem.

Szedł biedny piekarczyk, bez herbu i tarczy,
I ludzi z daleka omijał.
Wtem spojrzy ku wieży i oczom nie wierzy,
Leliwa się w słońcu odbija.

Blankami ratusza, na wieżę wyrusza,
Leliwę do serca przytulił.
Burmistrzu mój panie, co chciałeś dostaniesz
Nie będziesz już bronił Anuli.

Hej ! koniec ballady gawiedzi swarliwa,
gawiedzi wesoła i płocha.
I wiedz, że w Tarnowie każdemu kto kocha
Wnet szczęście przyniesie Leliwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska