https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa o Funduszu Medycznym z nieprecyzyjnymi zapisami. "Może przyczynić się to do ograniczenia dostępności do innowacyjnych leków"

Maciej Badowski
Opracowanie:
Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek Ustawę o Funduszu Medycznym.
Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek Ustawę o Funduszu Medycznym. Karol Makurat/ Polska Press
Podpisana przez Prezydenta RP we wtorek (20 października br.) ustawa o Funduszu Medycznym zawiera wiele nieprecyzyjnych zapisów. Może przyczynić się to do ograniczenia dostępności do innowacyjnych leków- uważają Pracodawcy RP. - Dzisiaj jest niestety tak, że mamy mało precyzyjną ustawę o Funduszu Medycznym, która już nie daje nadziei na szybsze zwiększenie dostępu do skutecznych terapii- tłumaczy ekspert.

- Uważaliśmy, że jeśli intencją było zapewnienie nowej, krótszej ścieżki dostępu do innowacji dla osób chorych, dla których czas ma szczególny wymiar, to niezbędne jest doprecyzowanie zapisów i częstsze włączanie leków do Funduszu Medycznego. Trzeba pamiętać, że to nie wpłynęłoby na budżet Funduszu, gdyż terapie w nim znajdują się tylko określony czas, a ich finansowanie połączone jest z monitorowaniem skuteczności – mówi Beata Rorant, ekspert Pracodawców RP ds. ochrony zdrowia.

Ustawa o Funduszu Medycznym miała szansę przywrócić nadzieję tysiącom polskich pacjentów, którzy nie mają szansy na otrzymanie odpowiedniego leczenia z powodu zbyt powolnego wprowadzania w Polsce do systemu refundacji skutecznych, przełomowych terapii- napisano.

- Dzisiaj jest niestety tak, że mamy mało precyzyjną ustawę o Funduszu Medycznym, która już nie daje nadziei na szybsze zwiększenie dostępu do skutecznych terapii. Co więcej, plan NFZ na 2021 r. zakłada ok. 1 miliard złotych mniej na refundację leków – podsumowuje ekspert Pracodawców RP ds. zdrowia.

Ustawa o Funduszu Medycznym z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek Ustawę o Funduszu Medycznym. Dzięki Funduszowi Medycznemu na ochronę zdrowia przeznaczonych będzie co najmniej 4 mld zł rocznie dodatkowych środków.

– To bardzo ważny moment dla mnie, ale przede wszystkim ważny dla polskich pacjentów – mówił Andrzej Duda podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Rozwiązania zawarte w nowych przepisach mają ułatwić uzyskiwanie przez dzieci oraz starszych pacjentów, cierpiących na choroby rzadkie i nowotworowe, odpowiednich świadczeń w nowoczesnych szpitalach, a w razie potrzeby także za granicą- czytamy na stronie prezydenta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Agnes
Fakt, że Ustawa o Funduszu Medycznym wejdzie w życie dopiero 30 dni po publikacji w Dzienniku Ustaw, która ma miejsce do 7 dni od złożenie podpisu przez Prezydenta i jednocześnie zmieniono kryterium podawania terapii genowej Zolgesma dzieciom w Europie z 21 do 13,5 kg swojej wagi, wpływa na to, że ten chory na SMA chłopiec nie otrzyma leczenia, jeżeli nie zbierzemy 7 mln złotych w 0,5 kg. Jeżeli przybierze więcej niż 0,5 kg, straci raz na zawsze szansę na leczenie. Nie mamy tyle czasu, ile potrzeba by skorzystać z zapisów ustawy, aby mu pomóc. Proszę o wsparcie dla niego: https://www.siepomaga.pl/macius-cieslik

Tylko razem możemy tego dokonać !
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Wisła walczy o dobre miejsce przed barażami. Bruk-Bet Termalica już świętuje, ale…

Wisła walczy o dobre miejsce przed barażami. Bruk-Bet Termalica już świętuje, ale…

Będą kolejne zmiany na drodze do Morskiego Oka. Czy zwiększą bezpieczeństwo turystów?

Będą kolejne zmiany na drodze do Morskiego Oka. Czy zwiększą bezpieczeństwo turystów?

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska