https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa "śmieciowa" przeszła w Sejmie

Małgorzata Gleń
Mikołaj Suchan
W piątek Sejm RP przegłosował ustawę "śmieciową". Od przyszłego roku w całej Polsce zmieni się zatem system gospodarowania odpadami komunalnymi. Pieczę nad śmieciami przejmą gminy. Twórca ustawy poseł Tadeusz Arkit z Platformy Obywatelskiej po głosowaniu był w siódmym niebie.

- Bardzo się cieszę, że ustawa przeszła taką liczbą głosów. Za było 275, a przeciw 2, wstrzymało się od głosowania 146 - mówi poseł.

Zobacz także:

Ustawa idzie jeszcze pod głosowanie Senatu. Potem na podpis prezydenta RP trzeba będzie poczekać jeszcze kilka tygodni. Ustawa wejdzie w życie najwcześniej 1 stycznia 2012 roku. Nie oznacza to, że samorządy już wtedy będą musiały mieć zorganizowany odbiór śmieci. Mają 1,5 roczny okres przejściowy. Od lipca 2013 roku wszystkie gminy będą musiały już mieć podpisane umowy na wywóz nieczystości. Teraz to nie indywidualnie mieszkańcy ani spółdzielnie będą podpisywać umowy na wywóz śmieci, ale w ich imieniu gminy. Za wywózkę także płacić się będzie do gmin.

- Taki sposób gospodarowania śmieciami jest niezbędny, jeżeli chcemy mieć czyste lasy. Ludziom nie będzie się opłacało wyrzucać odpadów byle gdzie - mówi poseł Arkit.

Gminy przygotowują się do nowego systemu.

- Wiedzieliśmy, że ten moment nastąpi i jesteśmy za - podkreśla Robert Siwek z trzebińskiego magistratu.

Burmistrz LIbiąża Jacek Latko zanim ogłosi przetargi na wywózkę śmieci poczeka na rozporządzenia do ustawy.

- Liczymy, że w efekcie nasi mieszkańcy zapłacą za wywóz śmieci mniej niż dotychczas. W przetargu wybierzemy przecież najtańszą z firm - mówi Latko. - Będzie z tym sporo pracy. Umowy z mieszkańcami, kontrolowanie wywózek.

Liczy, że zaoszczędzi na usuwaniu dzikich wysypisk. Teraz Libiąż rocznie wydaje na te prace od 30 do 40 tys. zł.

Bardzo podobny system usuwania śmieci z gminy, jaki ma obowiązywać w całej Polsce, ma już Pszczyna.

- Jest o wiele taniej dla przeciętnego mieszkańca, oczywiście takiego, który miał podpisaną umowę na wywóz śmieci - mówi Katarzyna Huptys, naczelnik pszczyńskiego magistratu. W jej gminie każdy mieszkaniec miesięcznie za śmieci płaci 6,20 zł. Opłata zbierana jest co kwartał. - Ten system mamy czwarty rok. Opłacało się - w lasach śmieci nie mamy, chyba że podrzucane z sąsiednich gmin.

Za czystymi lasami są wszyscy.

- Dość mam zaśmieconych lasów i poboczy dróg, co szczególnie widać wiosną. Byle tylko nie było za drogo - mówi Joanna Kubis z Olkusza.

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Wojna kiboli w Nowej Hucie: 14 lat za kratami za śmierć nastolatka?
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

n
nika
Obawiam się,że w praktyce będzie nieciekawie.Teraz śmieci są odbierane regularnie wg umowy ze wspólnotami.A po nowym roku może być tak,że śmietniki będą zapełnione , a firma gdzieś się opóźni,zapomni i nie będzie odbierać tak jak trzeba.
A
Administrator
To jest wątek dotyczący artykułu Ustawa "śmieciowa" przeszła w Sejmie
i
interpelator
A kiedy ta ustawa obejmie PO ?

Wybrane dla Ciebie

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska