Izba niższa parlamentu uchwaliła w poniedziałek późnym wieczorem ustawę, mającą usprawnić prewencję i zwalczanie chorób zakaźnych, m.in. koronawirusa z Chin. Ordynacja zawiera przepisy mówiące jak postępować w sytuacjach kryzysowych, aby zminimalizować zagrożenie dla zdrowia publicznego.
ZOBACZ TEŻ INNE INFORMACJE O WIRUSIE Z WUHAN:
- Czy zamawiając z AliExpress można zarazić się koronawirusem?
- Sekta rozpętała epidemię koronawirusa
- Dzieci tajnymi nosicielami koronawirusa?
- Chiny: zniszczą górę banknotów, by powstrzymać koronawirusa
- Ile prawdy jest w teoriach spiskowych nt. koronawirusa?
- Nad Wuhan unosi się tajemnicza mgła. To "smog śmierci"
Za przyjęciem ustawy głosowało 400 posłów, 11 było przeciw, 7 wstrzymało się od głosu.
Minister zdrowia Łukasz Szumowski, po głosowaniu powiedział dziennikarzom, uchwalona ustawa daje jedynie narzędzia. - Spać spokojnie Polacy będą mogli, kiedy my je wykorzystamy, kiedy będziemy wykonywali to, do czego w tej ustawie jesteśmy zobligowani (...) Pracowaliśmy przez długie dni i tygodnie wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym, z Ministerstwem Zdrowia i z innymi resortami po to, żeby już wdrożyć pewne procedury – mówił szef resortu zdrowia.
Co jest w specustawie dot. koronawirusa?
Ustawa zawiera m.in. zalecenia dla pracodawców. Mówi ona, że pracodawca, aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa, może polecić pracownikowi wykonywanie obowiązków zdalnie z domu.
Koronawirus w Polsce vs. zmiany w prawie (obowiązkowa praca ...
Rodzice zwolnieni od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem, za okres nie dłuższy niż 14 dni, będą mogli otrzymać dodatkowy zasiłek, w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko.
Ustawa wprowadza także zwolnienie z kontroli na lotniskach dla służb medycznych oraz wprowadza możliwość wyłączenia prawa zamówień publicznych w odniesieniu do zamówień niezbędnych do przeciwdziałania wirusowi z Chin.
Jak uchronić się przed koronawirusem? Porady ekspertów
Obowiązkowa hospitalizacja
Jeden z zapisów nowej ustawy mówi, że "w celu zapobiegania szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych, osoby chore na chorobę zakaźną albo osoby podejrzane o zachorowanie na choroby zakaźne mogą podlegać obowiązkowej hospitalizacji".
Koronawirus. Nowe upewnienia dla premiera i wojewody
Na wniosek ministra zdrowia szef rządu uzyska możliwość nałożenia obowiązków na spółki lecznicze i samorządy, a także wydawania poleceń innym podmiotom w tym przedsiębiorcom.
Natomiast wojewoda będzie mógł wydawać polecenie organom administracji - także samorządowej.
Koronawirus w Polsce. SARS-Cov-2 na paczce z Chin lub u psa?...
Z kolei Generalny Inspektor Sanitarny będzie miał prawo wydawania decyzji, zaleceń i czynności zapobiegawczych lub kontrolnych różnym osobom prawnym.
Premier będzie mógł wydawać polecenia przedsiębiorcom
Jeden z zapisów ustawy daje prezesowi Rady Ministrów możliwość wydawania poleceń osobom prawnym, przedsiębiorcom oraz jednostkom organizacyjnym, które osobowości prawnej nie posiadają.
"Polecenia są wydawane w drodze decyzji administracyjnej, podlegają one natychmiastowemu wykonaniu z chwilą ich doręczenia lub ogłoszenia oraz nie wymagają uzasadnienia" - głosi treść ustawy.
Ustalone ceny na produkty
Nowo uchwalona ustawa zakłada, że minister zdrowia, na podstawie informacji przekazywanych przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego, ustali w drodze obwieszczenia maksymalne ceny na określone produkty lecznicze, wyroby medyczne oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, które można wykorzystać w związku z przeciwdziałaniem koronawirusowi.
Koronawirus a praca. Sprawdź, jakie prawa i obowiązki ma pra...
W przypadku zagrożenia zdrowia pacjenta związanego z wirusem z Chin, farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu może wystawić receptę farmaceutyczną.
Koronawirus. Rząd określi strefy epidemii
Przyjęta ustawa mówi, że w skrajnym przypadku - gdy stan epidemii i zagrożenia przekroczy możliwość działania administracji rządowej i samorządów - rząd może rozporządzeniem określić zagrożony obszar wraz ze wskazaniem rodzaju strefy, na którym wystąpił stan epidemii albo stan zagrożenia epidemicznego i rodzaj stosowanych na tym terenie rozwiązań.
Opozycja zagłosowała "za", a teraz krytykuje
Teraz ustawa trafi do Senatu. Rzecznik rządu Piotr Muller stwierdził na antenie TVP, że „jeżeli wczoraj Koalicja Obywatelska, SLD poparły tę ustawę, to znaczy, że w Senacie już uwag do niej nie będzie”.
Jednak, choć ustawa została przyjęta prawie jednomyślnie to w mediach społecznościowych pojawiają się głosy krytyki nowej ordynacji ze strony opozycji.
- Ta ustawa bez środków finansowych to wydmuszka. A rząd nie zaplanował żadnych(!)dodatkowych pieniędzy. Tymczasem budżet jest naciągnięty jak cięciwa, więc mówienie o przesuwaniu środków i korzystaniu z rezerw to kpina! - stwierdziła w mediach społecznościowych posłanka PO Izabela Leszczyna.
- Wczoraj premier i minister zdrowia prezentowali w Sejmie urzędowy optymizm, ale ustawa o zwalczaniu koronawirusa przypomina ustawę o stanie wyjątkowym. To w końcu jest zagrożenie epidemią czy go nie ma? - stwierdził na Twitterze Dariusz Rosati z Koalicji Obywatelskiej.
MASKI ANTYWIRUSOWE CHRONIĄCE DROGI ODDECHOWE
>> Sprawdź modele w sklepie <<
COVID-19 – obalamy 10 mitów na temat koronawirusa SARS-CoV-2
