Węzeł powstaje w pasie dzielącym obie jezdnie drogi krajowej nr 7. W środę będą tam montowane elementy konstrukcji.
Węzeł w Gaju, trwa budowa
Nad zakopianką w Gaju powstaje wiadukt o długości ponad 120 m. Na tym nowym obiekcie drogowym oprócz jezdni będzie też ciąg pieszy, pozwalający przemieszczać się pomiędzy ulicami Zadziele i Widokową.
- Dodatkowo powstaną pasy włączania na drodze krajowej nr 7, chodniki o długości 750 m oraz nowa kanalizacja deszczowa. Koszt budowy to prawie 32 mln zł, inwestycja została sfinansowana ze środków budżetu państwa - informuje Kacper Michna, specjalista ds. komunikacji społecznej.
Rzecznik wskazuje również, że zakopianka to droga bardzo ruchliwa. Generalny Pomiar Ruchu przeprowadzony w latach 2020/2021 wykazał, że codziennie średnio w tym miejscu przejeżdża prawie 60 tysięcy pojazdów. Celem budowy nowego wiaduktu jest poprawia bezpieczeństwo zarówno kierowców, jak i pieszych.
Inwestycja długo wyczekiwana
Społeczność gminy Mogilany z niecierpliwością długo wyczekiwała na te prace inwestycyjne. Licząc na poprawę bezpieczeństwa. Był czas, że ludzie wiele razy blokowali zakopiankę domagając się bezpiecznych przejść i skrzyżowań. Podczas protestów w Gaju mieszkańcy dopominali się o węzeł w miejscu dotychczasowego skrzyżowania ulic Widokowa i Zadziele.
Ludzie skarżyli się nie tylko na wypadki i problemy z przemierzeniem zakopianki przez pieszych, ale także fakt, że z tych okolicznych dróg w lewo na zakopiankę czasem nie sposób było skręcić. Z ulic Widokowa i Zadziele w poprzek zakopianki też trudno było przejechać z powodu dużego ruch na krajówce. Dodatkowym problemem była bardzo słaba widoczność na skrzyżowaniu.
Teraz GDDKiA te niedogodności rozwiązuje sukcesywnymi inwestycjami m.in. budową węzła w miejscu skrzyżowania. Wraz z powstaniem węzła na zakopiance zmieni się przebieg istniejących dróg obsługujących tereny przyległe do inwestycji, chodniki, mury oporowe i palisady oraz system odwodnienia terenu, w tym rowy drogowe, kanalizację deszczową i urządzenia podczyszczające wodę opadową. Przebudowywane są też kolidujące urządzenia oraz sieci istniejącej infrastruktury: urządzeń teletechnicznych i energetycznych, sieci wodociągowych, kanalizacji deszczowej i sanitarnej.
Nowa droga w powiecie krakowskim. Czterokilometrowa trasa po...
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Urok Ojcowskiego Parku Narodowego zimową porą. Tunel oszronionych drzew i sanie
- Najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego wraz z gospodyniami trafiły do kalendarza
- Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Firmy już kupują działki
- Na podium rankingu małopolskich gmin nieustająco Wielka Wieś i Zielonki
- Nietoperzowy Szlak. Nowa atrakcja turystyczna pod Krakowem
Zmiany w Kodeksie Pracy od 26 kwietnia
