Wydarzenie, w którym uczestniczą sekretarze i inni pracownicy jednostek samorządu terytorialnego (JST) w Polsce, odbędzie się w dniach 28–29 września, a organizuje je Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego oraz Krajowa Rada Forów Sekretarzy JST. Kongres wraca pod dwóch latach przerwy w wersji hybrydowej. Jednym z jego głównych tematów będzie międzynarodowa wymiana doświadczeń w tym trudnym czasie, jakim jest pandemia koronawirusa.
Prezentacje sekretarzy z krajów Europy i USA opowiedzą o swoich doświadczeniach związanych z funkcjonowaniem administracji lokalnej w czasie pandemii. Będą dyskutować o tym, jak pandemia wpłynęła na działania samorządów w różnych państwach, czy podejmowane działania były odpowiednio przygotowane i jak zmieniały życie obywateli, a także jakim kolejnym wyzwaniom będą musiały sprostać samorządy.
– Z powodu pandemii mieliśmy do czynienia z kryzysem na nieznaną dotąd skalę. Jednostki samorządu terytorialnego na całym świecie musiały mierzyć się z nowymi wyzwaniami, wiele z nich znalazło się w trudnej sytuacji organizacyjnej i finansowej, ale mamy też bardzo wiele pozytywnych przykładów, jak działania o charakterze lokalnym pozwoliły przejść przez kryzys lub stanowić impuls do rozwoju – mówi Marcin Smala, wiceprezes FRDL.
Jednym z prelegentów kongresu będzie Peter Agh, dyrektor wykonawczy ICMA Europe, organizacji zrzeszającej menedżerów JST. – Niezależnie od miejsca na świecie, wielu z nas spotyka się z podobnymi problemami. Aby się z czymś uporać, najlepiej zobaczyć, jak z podobnymi problemami radzą sobie inni – mówi.
W programie kongresu znalazły się również liczne tematy związane z zarządzaniem jednostką z uwzględnieniem pracy zdalnej, kontroli zarządczej, ochrony danych osobowych, elektronizacji usług publicznych i wielu innych ważnych dla samorządów zagadnień. Bloki tematyczne zostały podzielone na cztery moduły: „Zarządzanie zasobami ludzkimi i administracją”, „Otwarty i przejrzysty urząd”, „Zarządzanie rozwojem lokalnym” oraz „Realizacja obowiązków uchwałodawczych – najważniejsze aspekty”.
Więcej informacji: kongressekretarzy.pl.
