Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

VII Forum Seniora. Tematem przewodnim letniej edycji był „Senior w nowej rzeczywistości”

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
Uczestnicy VII Forum Seniora, które odbyło się w środę 26 sierpnia dowiedzieli się jak mogą chronić się przed koronawirusem, jak dbać o swoje zdrowie psychiczne w trakcie pandemii oraz jak aktywność fizyczna wpływa na nasz organizm.

Kilkuset seniorów wzięło udział w kolejnym Forum Seniora zorganizowanym przez redakcję „Dziennika Polskiego”. Tym razem ze względu na ograniczenia sanitarne - zamiast stacjonarnego spotkania w Krakowie - przygotowaliśmy transmisję online.

Wakacyjna edycja wydarzenia dla najstarszych Małopolan została poświęcona seniorom w nowej rzeczywistości. Zaproszeni eksperci przybliżyli zgromadzonym zasady skutecznej ochrony przed koronawirusem, wyjaśnili jak w trudnym czasie izolacji i ograniczonych kontaktów zadbać o swoje zdrowie psychiczne oraz przekonywali o dobroczynnym wpływie ruchu na funkcjonowanie całego organizmu.

Senioralną konferencję otworzyli redaktor naczelny „Dziennika Polskiego” Jerzy Sułowski oraz prof. dr hab. med. Wojciech Nowak, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

- Spotykamy się dziś w nietypowej formie, jak na okoliczność Forum Seniora, ale w typowej jak na obecne czasy. Pandemia uświadomiła nam, że najważniejszą wartością jest zdrowie. Zachowujmy się więc w sposób racjonalny. Przestrzegajmy obowiązujących zasad sanitarnych oraz utrzymujmy dystans społeczny - podkreślał prof. Nowak, witając gości zgromadzonych przed swoimi komputerami podczas transmisji online.

Lek. med. Lucyną Cichoń-Szyperko, specjalista pulmonologii z Wydziału Świadczeń Opieki Zdrowotnej Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie przybliżyła zasady skutecznej ochrony przed koronawirusem, rozwiała mity dotyczące noszenia maseczek i wytłumaczyła dlaczego tak istotne jest, aby w sklepach, autobusach czy przychodniach starannie zasłaniać usta oraz nos.

- Maseczka jest barierą w przypadku bliskiego kontaktu z osobą zakażoną, uniemożliwiając przenikanie aerozolu. Daje nam również pewność, że sami nieświadomie nie zarazimy nikogo z naszego otoczenia. To szczególnie istotne, gdyż dziś już wiemy, że duża część a nawet większość osób przechodzi zakażenie koronawirusem bezobjawowo. Zupełnie nieświadomie każdy z nas może być jego nosicielem i stanowić zagrożenie dla innych, bardziej narażonych na ciężki przebieg COVID-19, np. seniorów - podkreślała lek. med. Lucyna Cichoń-Szyperko.

Z kolei prof. Jan Blecharz, znany psycholog sportowy z krakowskiej Akadami Wychowania Fizycznego zwrócił uwagę, że istnieje szereg dowodów potwierdzających tezę, iż aktywność fizyczna pozwala „rozładować” emocje i zniwelować negatywne skutki stresu. W swoim wystąpieniu zachęcał seniorów do umiarkowanego i regularnego wysiłku fizycznego.

Profesor Jan Blecharz "Znaczenie aktywności fizycznej dla jakości życia seniorów"

- Osoby, które są sprawne fizycznie i systematycznie ćwiczą ujawniają niższy poziom napięcia i dolegliwości somatycznych np. takich jak: bóle głowy, bóle mięśni i stawów dla których nie udaje się zidentyfikować medycznej przyczyny. Do wniosków, że ludzki organizm nie może obyć się bez ruchu doszedł już w XVI wieku doktor Wojciech Oczko, nadworny lekarz Zygmunta Augusta, Stefana Batorego i Zygmunta III Wazy, który twierdził, że „ruch jest w stanie zastąpić prawie każdy lek, ale wszystkie leki razem wzięte nie zastąpią ruchu” - przekonywał prof. Blecharz.

O lękach i samotności osób starszych oraz jak powinniśmy radzić sobie w nowej rzeczywistości wywołanej pandemią koronawirusa opowiadała prof. Dominika Dudek - kierownik Katedry Psychiatrii CM UJ i prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

- W normalnych warunkach zachęcamy pacjentów do kontaktów z drugim człowiekiem, wychodzenia z domu, do aktywności fizycznej, trzymania się określonego porządku dnia. Uczestniczenia w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Niestety, przeszedł rok 2020 i nastała pandemia. Teraz to wszystko stanęło na głowie. To, do czego osoby starsze były namawiane, jest zablokowane. Starajmy się jednak żyć normalnie, na tyle ile jest to możliwe - mówiła profesor Dudek.

Profesor Dominika Dudek "Senior w dobie pandemii"

Apelowała, że oczywiście nie możemy lekceważyć zaleceń, ale trzeba odróżnić racjonalną ostrożność i spokojne stosowanie środków zapobiegawczych od poddawania się panice czy wręcz jej rozsiewania.

- Nie wszyscy jesteśmy objęci ścisłą kwarantanną i naprawdę nic złego się nie stanie, jak pójdziemy - oczywiście nie w dużej grupie - z bliskimi do lasu, aby zachwycić się przyrodą i piękną, letnią pogodą - przekonywała prof. Dudek.

Kilka mitów oraz kontrowersji jakie pojawiają się w związku z pandemią koronawirusa obalił prof. Krzysztof Pyrć - biotechnolog i wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii.

Profesor Krzysztof Pyrć o COVID-19

- Pojawiają się teorie, że koronawius nie jest groźny ponieważ jesteśmy genetycznie uodpornieni, bo byliśmy sczepieni na gruźlicę w dzieciństwie. Nie ma na to żadnych naukowych dowodów. Dlatego tak ważne jest, żebyśmy zachowali zdrowy rozsądek. Jeśli możemy - unikajmy dużych skupisk ludzi. Z kolei w przestrzeniach zamkniętych zakradajmy maseczki – chociaż nie chronią one specjalnie przed zakażeniem, mogą uchronić naszych bliskich i znajomych, jeżeli to my będziemy chorzy. Pamiętajmy o higienie rąk. Po prostu nie ignorujmy rzeczywistości - wskazywał prof. Pyrć.

Gościem specjalnym VII edycji Forum Seniora był Andrzej Sikorowski - legenda polskiej sceny muzycznej, lider grupy „Pod Budą”, który opowiedział o swojej recepcie na szczęśliwe życie w kwiecie wieku, a także o tym jak Grecy spędzają kwarantannę i czy muzyka pozwala mu przetrwać pandemię.

- Pandemia dotknęła nas wszystkich bez względu na wiek. Każdego z osobna w inny sposób. W każdej sytuacji staram się jednak dostrzegać coś optymistycznego. Jeśli w ogóle można mówić o optymizmie w czasach zarazy. Czas izolacji spędziłem wspólnie z żoną w naszym domu w podkrakowskiej Rząsce. W tym trudnym czasie zrozumieliśmy, że jest nam ze sobą dobrze, że mamy więcej czasu dla siebie. Człowiekowi po 70-tce łatwiej niż młodemu jest się przyzwyczaić do ograniczonej aktywności. Łatwiej jest mu zająć się książką czy filmem - mówił krakowski bard.

Dodatek specjalny z okazji VII Forum Seniora

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska