Jak wzrasta zapotrzebowanie na insulinę u chorych na cukrzycę w górach? Tego chcą się dowiedzieć naukowcy i lekarze z Krakowa. Na Akademii Wychowania Fizycznego trwa eksperyment medyczny, który ma pomóc diabetykom.
- Jest to kontynuacja naszych badań przeprowadzonych w 2015 roku, kiedy pacjenci z cukrzycą typu 1 wychodzili realnie w góry wysokie – Tatry, Alpy. Skończyło się zdobyciem najwyższego szczytu Iranu o wysokości 5600 n.p.m. W tamtym badaniu pacjenci stosowali różne modele terapii, gdzie samodzielnie musieli dawkować insulinę. Musieli planować wysiłek fizyczny oraz spożywane węglowodany, uwzględniać wiele czynników i robili to wszystko samodzielnie. Natomiast specyfika obecnego badania jest taka, że ci pacjenci którzy są zamknięci w symulowanych warunkach stosują najnowocześniejszą pompę na rynku. To jest pompa która automatycznie dawkuje insulinę i zwalnia pacjenta z większości takich samodzielnych decyzji - tłumaczy pomysłodawca projektu i jego główny dr Bartłomiej Matejko z Oddziału Klinicznego Chorób Metabolicznych i Diabetologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Poprzez eksperyment lekarze i naukowcy chcą się dowiedzieć jak bez wspinaczki na szczyt u pacjentów zmienia się zapotrzebowanie na insulinę w warunkach wysokościowych.
- Dzięki temu będziemy mogli pacjentowi bez nowoczesnej pompy, zasugerować dawkowanie insuliny - dodaje dr Matejko.
Wszystko dzięki specjalnej hipoksyjnej komorze termoklimatycznej, która symuluje warunki wysokościowe. To unikatowe urządzenie na skalę światową, a także jedyne takie w Polsce. Pozwala na sztuczne wywołanie różnych warunków środowiskowych: od suchych pustynnych, przez wilgotne i gorące środowisko tropikalne, mroźną zimę kończąc na warunkach wysokogórskich.
Ochotnikom zamkniętym w komorze lekarze stopniowo zmniejszają zawartość tlenu do poziomu odpowiadającego wysokości 3500 m n.p.m. W sumie w badaniu ma wziąć udział około 30 osób, a planowo eksperyment ma zakończy się w przyszłym miesiącu.
Wnioski z badań zostaną opublikowane w zaleceniach Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Medycy chcą w ten sposób udowodnić również, że sport to zdrowie także dla cukrzyków.
- W diabetologii kładziemy duży nacisk na aktywność fizyczną, ponieważ jest to jeden z filarów leczenia cukrzycy. Pacjent powinien być aktywny i wybrać sobie taki sport, który daje mu przyjemność. Sama choroba nie stworzy żadnych ograniczeń, więc można podejmować wysiłek oporowy, tlenowy lub interwałowy. Może to być sport indywidualny, a może też być drużynowy. Zadaniem lekarza natomiast jest to ułatwienie pacjentowi podjęcia decyzji i dostosować leczenie do wybranej przez niego aktywności – dodaje prof. dr hab. Tomasz Klupa zastępca kierownika z Oddziału Klinicznego Chorób Metabolicznych i Diabetologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Podziemny Wawel jeszcze w tym roku!

- Ta dzielnica Krakowa przeszła ogromną metamorfozę! Dawniej były tu... pola
- Tu zakupów już nie zrobimy. Te sklepy zniknęły na dobre z krakowskich galerii
- TOP 10 miejsc na zimową wycieczkę w okolicach Krakowa!
- Oto 10 powodów, przez które życie w Krakowie bywa nieznośne
- Zobacz najpiękniejsze kreacje z małopolskich studniówek 2023 cz. II