https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W 2021 roku zginęło 45 dziennikarzy – najwięcej w Afganistanie. Najnowszy raport Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy

Aleksandra Kiełczykowska
W 2021 roku zginęło 45 dziennikarzy – najwięcej w Afganistanie. Ostatni raport Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy
W 2021 roku zginęło 45 dziennikarzy – najwięcej w Afganistanie. Ostatni raport Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy Pixabay
Według najnowszego raportu Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy (IFJ) 45 dziennikarzy i pracowników mediów zginęło w 2021 roku w trakcie wykonywania pracy.

Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy (IFJ) przedstawiła raport, w którym podaje, że w 2021 roku na świecie zginęło 45 dziennikarzy. Choć jest to dużo, to jednocześnie jest to najniższa liczna od 30 lat, czyli od kiedy powstał pierwszy raport. Dla porównania w 2020 roku zabitych zostało 65 dziennikarzy.

"45 kolegów, których straciliśmy w tym roku w wyniku przemocy, przypomina nam o straszliwej ofierze, którą dziennikarze na całym świecie składają na ołtarzu służby na rzecz interesu publicznego. Pozostajemy dłużnikami tych ludzi i tysięcy innych, którzy zapłacili najwyższą cenę" - skomentował sekretarz generalny IFJ Anthony Bellanger.

Najwięcej dziennikarzy zostało zabitych w Afganistanie – 9, Meksyku – 8, Indiach – 4 oraz w Pakistanie – 3.

Najbardziej śmiercionośny był region Azji i Pacyfiku, gdzie zabito 20 dziennikarzy. W obu Amerykach zginęło w sumie dziesięciu dziennikarzy, w Afryce ośmiu, w Europie sześciu, a na Bliskim Wschodzie jeden.

„Region Azji i Pacyfiku swoją czołową pozycję na liście zabitych zawdzięcza sytuacji dziennikarzy w Afganistanie. Wskazuje na to kryzys bezpieczeństwa w mediach po powrocie do władzy talibów z ich deklarowaną nietolerancją dla niezależnych reporterów i z wrogim nastawieniem do udziału kobiet w życiu publicznym” – podkreśla IFJ.

Masowe aresztowania

Niepokoi natomiast wzrastająca liczba aresztowań dziennikarzy. Na stan 12 grudnia, według danych IFJ, aż365 dziennikarzy przebywa za kratkami na całym świecie. Najwięcej zostało uwięzionych w Chinach – 102.

Federacja podkreśla, że co najmniej 83 z nich został aresztowanych tylko za wykonywanie swojej pracy.
Choć w tej statystyce zdecydowanie przodują Chiny, to na kolejnych miejscach znalazły się: Turcja – 34 uwięzionych dziennikarzy, Białoruś – 29, a także Erytrea – 29 i Egipt – 27.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gajewska o poparciu wyborców dla Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Spadająca gałąż wbiła się w bramę. W Zakopanem trwa nielegalna wycinka drzew

Spadająca gałąż wbiła się w bramę. W Zakopanem trwa nielegalna wycinka drzew

Policja oświadcza, że nie rekomendowała niewpuszczenia kibiców Wisły na mecz ze Stalą

Policja oświadcza, że nie rekomendowała niewpuszczenia kibiców Wisły na mecz ze Stalą

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska