Muzyka liturgiczna od wieków pełni ważną rolę w życiu religijnym społeczności. Jest ona mostem między tym, co doczesne, a tym, co duchowe. Kanonicy Laterańscy w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie dostrzegają, jak ważna jest rola muzyki w liturgii. W tegoroczną Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie miało miejsce prawykonanie „Missa in honorem Sanctissimi Corporis et Sanguinis Jesu Christi” autorstwa Henryka Jana Botora.
Było to nie tylko ważne wydarzenie kulturalne, ale przede wszystkim głębokie przeżycie duchowe. W samym tylko okresie wakacyjnym w Bazylice odbyły się wydarzenia festiwalu Musica Divina, a także miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu z udziałem uczestników Warsztatów Muzyki Niezwykłej. Od kilku lat przy Bazylice Bożego Ciała działa chór, który gromadzi około trzydzieści osób.
Nie chcieliśmy na tym poprzestać, lecz dać przestrzeń do działania również muzykom, którzy z różnych powodów porzucili grę na instrumencie albo odsunęli ją na dalszy plan – mówi proboszcz Bazyliki Bożego Ciała, ks. Przemysław Soboń CRL.
Na chwałę Bożą i dla przyjemności
Orkiestra ma mieć charakter społeczny. Być miejscem, gdzie ludzie z przyjemnością spędzają czas i razem muzykują. Wspólna praca, zaangażowanie i serce wkładane w przygotowania mają wzmacniać więzi między jej członkami. Właśnie z tego powodu orkiestra ma otwarte drzwi dla każdego, kto podziela chęć współtworzenia piękna liturgii i pragnie związać się z życiem parafii w sposób wyjątkowy.
Za poprowadzenie tego projektu odpowiedzialny jest utalentowany dyrygent, Krystian Neścior. Jego utwory są nagradzane na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach kompozytorskich. Prowadzi również warsztaty muzyki liturgicznej w kraju i zagranicą.
Zaproszenie do odkurzenia instrumentów
-Nadzwyczajna Orkiestra Liturgiczna przy Bazylice Bożego Ciała to nie tylko projekt dla doświadczonych muzyków. Wszystkich entuzjastów muzyki z drugim stopniem szkoły muzycznej serdecznie zachęcamy do przyłączenia się do zespołu. To znakomita okazja dla ludzi wszystkich zawodów, aby odkurzyć instrumenty i w przyjaznej atmosferze doskonalić swoje umiejętności - dodaje ks. proboszcz.
Spotkania zespołu rozpoczną się w październiku, w klasztorze przy Bazylice Bożego Ciała w Krakowie. Próby będą odbywały się raz w tygodniu. Pierwsze przesłuchania za nami - na chwilę obecną zgłosiło się ok. 30 osób, zarówno w wieku studenckim jak i emerytalnym. Grają one na skrzypcach, wiolonczelach, fagocie, altówce. Poszukiwani są muzycy grający na instrumentach dętych blaszanych.
Zgłaszać można się poprzez specjalny formularz zgłoszeniowy. Link TUTAJ
Czy Polacy boją się Legionelli? - sonda

- Wędkarstwo to nie hobby, to styl życia! Najlepsze memy o wędkarzach
- Romantyczna Małopolska na rocznicę. W tych miejscach serce może zabić mocniej
- Morskie Oko i Rysy w godzinach szczytu. Oto najlepsze memy o turystach w Tatrach!
- Atrakcyjne nowe kąpielisko pod Krakowem. Woda, molo, plaże ZDJĘCIA
- Miasta rozwodników w Małopolsce. Tu małżeństwa rozpadają się najczęściej
- Tak mieszkają Iwona i Gerard z "Sanatorium miłości". Oto dom słynnej pary seniorów