Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Beskidy i Gorce wkroczą solary

Arkadiusz Arendowski
Schronisko PTTK na Hali Łabowskiej w przyszłym roku wzbogaci się m.in. o taras widokowy i baterie słoneczne
Schronisko PTTK na Hali Łabowskiej w przyszłym roku wzbogaci się m.in. o taras widokowy i baterie słoneczne Arkadiusz Arendowski
Koniec z płatną kuchnią, zimnymi prysznicami, brakiem dostępu do internetu i możliwości podładowania baterii w komórce czy laptopie. Do górskich schronisk PTTK w Beskidzie Sądeckim i Gorcach zawita w końcu XXI wiek. Pierwsze prace modernizacyjne ruszą już tej zimy.

W tym tygodniu marszałek województwa małopolskiego Marek Nawara podpisał z Jerzym Kapłonem, sekretarzem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, umowę o realizacji nowatorskiego projektu "Markowy produkt turystyki górskiej Zielone Schroniska".

Czytaj także: Nowosądecki PiS na wiecu po zabójstwie w Łodzi

- Chcemy przede wszystkim podnieść jakość świadczonych usług i uczynić z naszych schronisk miejsca naprawdę przyjazne turystom - mówi Jerzy Kalarus, prezes zarządu spółki Schroniska i Hotele PTTK "Karpaty", która firmuje cały projekt. - Istotne jest także dbanie o ochronę środowiska naturalnego w najbliższym otoczeniu naszych obiektów.

W całym regionie planowane prace obejmą aż osiem schronisk. W Beskidzie Sądeckim są to obiekty na Hali Łabowskiej, Przehybie, Jaworzynie Krynickiej i nad Wierchomlą. Nieco bardziej na zachód w Gorcach zmodernizowane zostaną schroniska na Starych Wierchach, Turbaczu, Luboniu i Maciejowej. Zakończenie wszystkich robót zaplanowano na jesień przyszłego roku. Będą kosztować ponad 2,8 mln zł. Większość pieniędzy wyłoży Unia Europejska.

- Najdroższe będzie zelektryfikowanie Bacówki nad Wierchomlą i budowa dwóch biologicznych oczyszczalni ścieków - jednej przy Bacówce, a drugiej przy schronisku na Starych Wierchach. Każde schronisko zostanie też wyposażone w prasę do śmieci i pojemniki do segregacji odpadów - dodaje prezes Kalarus.

Nowatorskie rozwiązania w górach

Na Jaworzynie Krynickiej, Hali Łabowskiej i w Bacówce nad Wierchomlą będą tarasy widokowe.
Schroniska w Beskidzie Sądeckim oraz na Luboniu i Maciejowej zostaną też wyposażone w kolektory słoneczne podgrzewające wodę. W ośmiu obiektach znajdzie się sprzęt do pierwszej pomocy (łącznie z defibrylatorami), infokioski z aktualną prognozą pogody, wypożyczalnie i serwisy sprzętu turystycznego. Każdy gość skorzysta bezpłatnie z kuchni turystycznej i suszarni na ubrania. Schronisko na Przehybie zostanie dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Wybierz prezydenta Nowego Sącza. Oddaj głos już dziś

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska