MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sądeckie głuszce zasiedlą Karpaty?

Jerzy Wideł
W połowie października zeszłego roku leśnicy z Nawojowej wypuścili głuszce z woliery
W połowie października zeszłego roku leśnicy z Nawojowej wypuścili głuszce z woliery Jerzy Wideł
- Głuszce, zwłaszcza koguty upierzone na czarno z odcieniami różnych jaskrawych kolorów, to piękne ptaki - zachwyca się Zbigniew Gryzło, nadleśniczy z Nawojowej. - Kurki są szare, drobne, podobne do bażancic. Pracownicy nadleśnictwa Nawojowa rok temu sprowadzili pięć pierwszych głuszczów do lasów Beskidu Sądeckiego. Ptaki świetnie się zadomowiły. Dlatego teraz rozpoczęto starania o ściągnięcie dwa razy większej, ptasiej populacji.

- Właśnie wystąpiliśmy do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie o zgodę na osiedlenie kolejnych 10 głuszczów - dodaje nadleśniczy Gryzło. Jeszcze w latach 50. te ptaki były często spotykane w sądeckich lasach. Dwadzieścia lat później widywano tutaj już tylko pojedyncze osobniki. Od tego czasu głuszce zniknęły z sądeckiej przyrody, sporadycznie przylatują z innych regionów.
W połowie 2009 roku, na podstawie umowy nadleśnictwa w Nawojowej z nadleśnictwem w Wiśle, sprowadzono trzy kury i dwa koguty w rejon Jaworzyny Krynickiej. Niektórym zainstalowano nadajniki, zbudowano też pokaźną, ptasią wolierę pod szczytem Runka.

Zobacz także: Łososina Dolna: to będzie najładniejsza &quot

- Aby zapewnić im spokój, wyłączyliśmy z prac leśnych kilkadziesiąt hektarów w nadleśnictwach Nawojowa, Piwniczna-Zdrój i w Leśnym Zakładzie Doświadczalnym w Krynicy - wyjaśnia nadleśniczy Gryzło. - Mocno zwalczamy tam najgroźniejsze dla głuszców drapieżniki, jak lisy i kuny. W rejonie osiedlenia żyje, na szczęście, niewiele dzików, które lubią jajka tych ptaków i małe osobniki. Dla bezpieczeństwa ptaków leśnicy nie ujawniają dokładnie, gdzie głuszce mają ulubione siedlisko. Z sygnałów nadawanych przez nadajniki wynika, że ptaki nie oddalają się zbyt daleko od swojej woliery. Za rok lub dwa lata powinny dochować się potomstwa, co będzie sporą sensacją przyrodniczą.

Głuszce przywiezione ze śląskich lasów należą do tzw. linii karpackiej. Dlatego nadleśnictwo w Nawojowej zwróciło się do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie o wydanie zgody na przeprowadzenie eksperymentu z naukowcami z Polskiej Akademii Nauk. Przyrodnicy - w ramach doświadczenia - pobiorą materiał genetyczny ptaków, aby za kilka lat stwierdzić, czy sądeckie głuszce rozwijają się prawidłowo. Odpowiedź pozytywna umożliwi introdukowanie głuszczów, jak fachowo nazywa się przesiedlanie ptaków, w inne części Karpat Wschodnich, nie tylko w kraju, ale też na Słowację i Ukrainę.

Brutalne zbrodnie, zuchwałe kradzieże, tragiczne wypadki. Zobacz, jak wygląda prawda o kryminalnej Małopolscekryminalnamalopolska.pl

60 tysięcy złotych do wygrania.Sprawdź jak. Wejdź nawww.szumowski.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska