Nowy Sącz: auto spadło z mostu do rzeki
- Chcemy w nietypowy sposób wypromować pogranicze polsko-słowackie i jednocześnie dotrzeć z tą promocją do różnych grup potencjalnych turystów. Stąd właśnie ten pomysł - wyjaśnia Małgorzata Broda, dyrektor Instytutu Europa Karpat, i jednocześnie koordynator projektu po polskiej stronie.
Atrakcyjne dla turystów miejsca będą połączone tematycznie i posegregowane według dziedzin. Są to na przykład krajobraz, przyroda, archeologia, historia, religia, etnografia, produkty i kuchnia regionalna. Dzięki temu łatwo będzie zaplanować wyjazd urlopowy, zdrowotny, integracyjny, czy też podróż służbową.
Projekt zakłada również stworzenie portalu internetowego "Karpacka mapa przygody", gdzie zebrane będą wszystkie niezbędne informacje o nowych szlakach, łącznie z bazą noclegową i transportową regionu. Informacje będą przygotowane w trzech językach - polskim, angielskim i słowackim.
Aby zachęcić turystów do aktywnego wypoczynku na pograniczu, Słowacy przygotują dodatkowo koncepcję połączenia tras rowerowych, konnych i kajakarskich południowej Małopolski i Kraju Preszowskiego. Te szlaki także będą promowane w portalu.
- To coś w rodzaju turystycznego Facebooka - tłumaczy Małgorzata Broda. - Każdy kto się zarejestruje na stronie www.karpackamapaprzygoda.pl będzie mógł zapraszać znajomych, publikować zdjęcia i filmy oraz opracowywać i udostępniać innym własne, przygodowe szlaki.
Dla turystów jednak najbardziej przydatną częścią portalu będą opracowane z niezwykłą dokładnością w GoogleMap wszystkie trasy i możliwość ściągnięcia ich na przenośne urządzenia GPS. Dzięki temu każdy poszukiwacz przygód będzie miał gwarancję, że nie zgubi się w terenie i bezbłędnie trafi do każdego ciekawego zakątka pogranicznych gór.
- Zapewniam, że czegoś takiego jeszcze nie ma nigdzie w Europie. Jesteśmy w tym wypadku pionierami, ale wydaje mi się, że właśnie dlatego mamy szansę na sukces. Nasz region jest tego wart - mówi koordynatorka projektu.
Wybór tras jest ogromny. Oprócz czterech szlaków już wspomnianych, opracowywany jest m.in. szlak odkrywców Karpat, szlak wulkaniczny, wód mineralnych i termalnych, wodospadów, jezior, karpackich zamków i twierdz, szlak pasterski, medycyny ludowej, magicznych roślin, smaków i zapachów Karpat... Pomysł realizowany jest w ramach współpracy trans-granicznej Polska-Słowacja, a jego koszt to ponad 800 tysięcy euro. 15 procent tej kwoty pochodzi z budżetu województwa małopolskiego.
Prace nad projektem zakończą się w sierpniu przyszłego roku.
Miss Polonia z dawnych lat. Zobacz galerię najpiękniejszych kandydatek!
"Super pies, super kot"! Zobacz zwierzaki zgłoszone w plebiscycie i oddaj głos!
Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!