MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W bibliotece na Rajskiej spotkanie Literackich Dzieci Adama Zagajewskiego

Anna Piątkowska
Adam Zagajewski
Adam Zagajewski Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Maja Zagajewska, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Fundacja Kraków Miasto Literatury, zapraszają w dniu urodzin poety - 21 czerwca 2024 r. o godz. 16.30 na Spotkanie Literackich Dzieci Adama Zagajewskiego.

Podczas spotkania poeci: Nikola Madżirov z Macedonii Północnej i Żenia Monastyrskyi z Ukrainy opowiedzą o wpływie Adama Zagajewskiego na ich twórczość i najważniejszych dla każdego z nich wierszach krakowskiego poety. Wiersze Zgajewskiego będą czytać uczniowie „Szkoły z Charakterem” z Gliwic - miasta dzieciństwa poety.

Zaplanowano także filmową podróż za ocean - na filmie przesłanym z USA - były student Adama Zagajewskiego na Uniwersytecie Chicagowskim, obecnie profesor tej uczelni a także fundator Nagrody im. Adama Zagajewskiego, wręczonej po raz pierwszy 17.05.2024 r. - John Paul Rollert, opowie o genezie nagrody i przedstawi jej pierwszą laureatkę - Elaine L. Wang.

Spotkanie odbywać się będzie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie (ul. Rajska 1, II piętro) oraz będzie transmitowane na żywo na kanale YouTube Biblioteki, oraz na FB Adama Zagajewskiego.

Adam Zagajewski urodził się w 1945 roku we Lwowie, po wojnie wraz z rodziną trafił do Gliwic, stamtąd przyjechał na studia do Krakowa – psychologię i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Choć później przyszło mu mieszkać w wielu europejskich miastach, mówił o sobie: „jestem z Krakowa”. Tu mieszkał po powrocie z emigracji. W jednej z ostatnich rozmów mówił o swoim szczególnym sentymencie do krakowskich Plant.

Na przełomie lat 60. i 70. w Krakowie współtworzył grupę poetycką „Teraz”, którą później w historii literatury określano jako Nową Falę. Oprócz Adama Zagajewskiego do grupy należeli Julian Kornhauser, Stanisław Stabro, Jerzy Kronhold, Jerzy Piątkowski i Wit Jaworski, a z czasem dołączyli do niej Stanisław Barańczak i Ryszard Krynicki. Zadebiutował w 1972 roku tomem poezji „Komunikat”, po którym opublikował jeszcze kilkanaście tomów wierszy, m.in.: „List. Oda do wielości”, „Jechać do Lwowa”, „Płótno”, „Ziemia ognista”, „Pragnienie”, „Powrót”, „Anteny”, „Niewidzialna ręka”, „Asymetria”, „Prawdziwe życie”.

W 1974 roku, wraz z Julianem Kornhauserem, wydał pierwszą książkę eseistyczną – „Świat nie przedstawiony”, będącą manifestem estetycznym i ideowym. Wśród najgłośniejszych książek eseistycznych Zagajewskiego wymienić należy „Drugi oddech”, „Solidarność i samotność” „Dwa miasta”, „Poeta rozmawia z filozofem” czy „Poezja dla początkujących” oraz ostatni tom z 2019 roku - „Substancja nieuporządkowana”, w którym istotną rolę zajmują rozważania o wolności.

W 1975 roku był jednym z sygnatariuszy "Listu 59" (listu otwartego intelektualistów polskich, którego sygnatariusze protestowali przeciwko zmianom w Konstytucji PRL, m.in. wpisaniu do niej kierowniczej roli PZPR oraz wiecznego sojuszu z ZSRR), po którego podpisaniu został objęty zakazem druku. W latach 1982-2002 przebywał na emigracji we Francji.

Adam Zagajewski był laureatem wielu nagród literackich, m.in.: Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1975), Nagrody Neustadt w dziedzinie literatury (2004), Nagrody Heinricha Manna (2015), Griffin Prize (2016) i Nagrody Księżnej Asturii (2017). Był kilkukrotnym finalistą nagrody Nike. Został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i Orderem Legii Honorowej. W 2013 roku został uhonorowany Chińską Nagrodę Literacką Zhongkun, nazywaną chińskim Noblem. Od lat był jednym z kandydatów do literackiej Nagrody Nobla.

W 2012 roku został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia w pracy twórczej.

Poeta zmarł 21 marca 2021 roku w Krakowie. Został pochowany w krakowskim Panteonie Narodowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska