Nie wszyscy wrócili do kościołów
Pandemia COVID-19 mocno przełożyła się na frekwencję w kościołach. W związku z wprowadzonymi obostrzeniami oraz obawami przed zarażeniem się, wiele osób zrezygnowało w 2020 i 2021 roku z regularnego udziału we mszach św., w tym również w niedziele.
Mimo że zniesione zostały ograniczenia oraz dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy św., najnowsze wyniki liczenia wiernych pokazują, że nie wszyscy wrócili do kościołów.
- Te dwa lata zrobiły dużo niedobrego pod względem frekwencji w kościołach. Chyba każdy to przyzna, że liczba wiernych, którzy regularnie chodzą na msze święte spadła. Niestety wpływ na to ma również kilkukrotnie większa liczba zgonów, zwłaszcza wśród osób starszych, które stanowiły znaczący odsetek naszych parafian – zauważa ks. Adam Nita, proboszcz parafii katedralnej w Tarnowie.
O ile w niedziele porządek nabożeństw pozostał w bazylice ten sam, to w tygodniu od czasu pandemii nie jest już odprawiana msza św. o godz. 9. Za to jak zawsze dużo osób uczestniczy w liturgii w południe.
Diecezja tarnowska wciąż na czele
Najnowsze dane Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego bazują na badaniu praktyk niedzielnych, które odbyło się 26 września 2021 roku, kiedy obowiązywały jeszcze dyrektywy i obostrzenia związane z COVID-19.
Wierni mogli zajmować połowę wszystkich miejsc w świątyniach i mieli obowiązek zakrywania ust i nosa. Stąd badanie nie jest w pełni miarodajne, niemniej jednak ISKK zdecydował się je przeprowadzić, aby utrzymać roczny cykl prowadzonych statystyk.
Przy obostrzeniach obowiązujących w dniu badania, wskaźnik dominicantes (osób uczestniczących w niedzielnej mszy św.) wyniósł w skali całego kraju 28,3 proc., zaś communicantes (osób przystępujących do komunii św.) - 12,9 proc.
Dwukrotnie wyższe wskaźniki niż średnia krajowa wykazało liczenie wiernych w diecezji tarnowskiej. Wynika z nich, że w ostatnią niedzielę września 2021 roku na msze św. do kościołów przyszło 59,1 proc. diecezjan (spadek o 12 proc. względem 2019 r.), a komunię św. przyjęło podczas nich 21,9 proc. wiernych (o ponad cztery procent mniej niż przed pandemią). Na piątym miejscu zestawienia obejmującego cały kraj jest archidiecezja krakowska (odpowiednio: 38,5 proc. oraz 15,3 proc.).
- Statystyki pokazują, że więcej wiernych ubyło w miastach, niż na terenach wiejskich. Jeśli chodzi o dni tygodnia, to nie zauważamy, żeby wiernych ubyło w dni powszednie. Są to bowiem osoby głęboko zaangażowane w relację z Bogiem i pandemia tego nie zmieniła – zauważa ks. Michał Dąbrówka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego w tarnowskiej kurii.
Wydział dysponuje już danymi z ostatniego liczenia wiernych, które miało miejsce w październiku 2022 roku. Według wstępnych obliczeń wskaźnik dominicantes w diecezji tarnowskiej wyniósł 61,5 proc., a communicantes 25,8 proc., co wskazuje na kilkuprocentowy wzrost względem 2021 roku.
Gdzie frekwencja jest najwyższa?
Od lat najlepszym wynikiem może się pochwalić dekanat Ujanowice, gdzie w niedzielnej mszy św. uczestniczyło w 2021 roku prawie 81 proc. osób.
Spośród dekanatów tarnowskich najwyższe współczynniki (ponad 50 proc.) są w dekanatach Tarnów-Północ, Tarnów-Zachód i Tarnów-Wschód, zaś największy spadek zanotowano w dekanacie Tarnów-Południe, w skład którego wchodzą m.in. katedra, parafia św. Rodziny czy Miłosierdzia Bożego.
- Jednak i tutaj widać tendencję powrotną, gdyż według naszych obliczeń w 2022 roku, współczynnik dominicantes w tym dekanacie wzrósł o prawie 7 procent – zauważa ks. Michał Dąbrówka.
Z danych ISKK wynika, że w roku szkolnym 2021/2022 na lekcje religii w diecezji tarnowskiej uczęszczało ponad 97 proc. dzieci i młodzieży. W diecezji krakowskiej ten odsetek wyniósł: 85,6 proc.
Bądź na bieżąco i obserwuj
Sytuacja na rynku pracy w 2023 roku
