Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Kasinie Wielkiej na odcinku DK 28 zakończyli pierwszy etap prac na osuwisku. Teraz czas na palowanie

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Pierwszy etap prac przy osuwisku na drodze krajowej nr 28 w Kasinie Wielkiej zakończony
Pierwszy etap prac przy osuwisku na drodze krajowej nr 28 w Kasinie Wielkiej zakończony GDDKiA
Zakończył się pierwszy etap prac na osuwisku w Kasinie Wielkiej na drodze krajowej nr 28, gdzie w zeszłym roku uaktywniło się osuwisko. Teren został ustabilizowany i przygotowany do rozpoczęcia kolejnego etapu związanego z palowaniem terenu. Wykonawcy wbili w podłoże już 49 gwoździ, w następnej kolejności wbiją 96 betonowych pali.

Prace przy stabilizacji osuwiska na dk28 w Kasinie Wielkiej

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie już miesiąc temu udostępniła plac budowy wykonawcy robót na osuwisku. Prace potrwają do jesieni br. i będą kosztować 11 mln zł.

- W pierwszym etapie naszym zadaniem było wzmocnienie terenu, żeby mógł tam w ogóle wjechać ciężki sprzęt. Ściągnęliśmy nawierzchnię jezdni i warstwę ziemi o łącznej grubości ok. 2 m. Wbiliśmy pionowo w grunt wzdłuż północnej krawędzi osuwiska 25 gwoździ o długości 16 m i średnicy 3,2 cm. Następnie połączyliśmy te gwoździe zbrojeniem (tzw. zbrojenie oczepu) i je zabetonowaliśmy - informuje Kacper Michna, rzecznik prasowy GDDKiA.

W tak powstałą ścianę, we wcześniej przygotowanych miejscach, zostały wbite kolejne 24 gwoździe o maksymalnej długości 22 m. Dzięki temu powstała konstrukcja, która stabilizuje teren osuwiska i pozwala na przygotowanie się gruntu do palowania. To ważne dla bezpiecznego prowadzenia prac, bo wykonująca je palownica waży 80 ton.

Czas na drugi etap

Pod przyszłą drogą zostanie wbitych w trzech rzędach łącznie 96 pali o średnicy 80 cm i długości 20 m.

- Te pale będą tak długie, gdyż muszą zostać zakotwiczone w stabilnym podłożu znajdującym się pod płaszczyzną poślizgu osuwiska. To na nich – a nie, jak dotąd, na gruncie - będzie opierać się naprawiona droga. W dużym uproszczeniu można więc powiedzieć, że w Kasinie Wielkiej powstanie niemal 100 m „estakada”, której podpory będą przysypane ziemią, a widoczna będzie tylko sama jezdnia - wyjaśnia Michna.

Trzecia faza prac to budowa na wbitych palach żelbetonowego „rusztu”, który można też określić mianem żelbetonowej kratownicy. To właśnie bezpośrednio na tym „ruszcie” zostanie odbudowana zniszczona przez osuwisko droga. Dodatkowo skarpa zostanie na odcinku ok. 120 m zabezpieczona koszami gabionowymi. Powstanie też odwodnienie, które będzie odprowadzać wody gruntowe do przepustu pod drogą.

Osuwisko na dk28 w Kasinie Wielkiej

Szczeliny i pęknięcia na jezdni DK28 w Kasinie Wielkiej początkowo miały od 10 do 20 cm szerokości i długość do 15 m, występowały na odcinku ok. 50 m. Wtedy GDDKiA wprowadziła ruch wahadłowy po południowej stronie jezdni, tak, aby samochody nie jeździły bezpośrednio przy skarpie.

Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego natychmiast po sprawdzeniu zamknął drogi ze względu na zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego i ryzyko dalszego powiększania się osuwiska. We współpracy z policją wytyczono awaryjny objazd. Ten jest nadal użytkowany.

- Czas pokazał, że decyzja pracowników Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego była słuszna i uzasadniona. Osuwisko, po którym nie jeździły żadne samochody, było cały czas aktywne i pracowało. Szczeliny i pęknięcia pogłębiały się i objęły zasięgiem prawie 100 m jezdni - informuje Kacper Michna.

Osuwisko nawet na zamkniętej drodze pracowało, choć prawie przez rok nie było tam ruchu samochodów pojawiły się nowe pęknięcia.

Grybów. Potężna ulewa i zalana droga krajowa. Woda wdzierała się na posesje

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska