Korona jako jedyna LGD w Małopolsce przystąpiła do programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Realizuje go Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce. – Ważnym efektem programu jest to, że ludzie nawiązali z sobą kontakty, nie zamykają się już w obrębie miejsca zamieszkania, ale dowiedzieli się jak wiele wartościowych dóbr, zabytków, pięknych miejsc, znajduje się tuż za pagórkiem i że warto je odwiedzać– mówi Barbara Kawa, wiceprezes LGD. Należą do niej gminy: Igołomia-Wawrzeńczyce, Kocmyrzów-Luborzyca, Michałowice, Wielka Wieś, Zielonki.
Dziesięć organizacji wdrażało projekty o różnym charakterze. Np. Stowarzyszenie Kół Gospodyń Wiejskich Kolibaby z gm. Kocmyrzów-Luborzyca realizowało projekt o czytelnictwie, propagujący czytelnictwo wśród dzieci i dorosłych. Dzięki tym spotkaniom mieszkańcy mogą rozwijać swoje pasje czytelnicze, poznawać nowych ludzi, pisarzy. – Książki czytała ciocia Marysia, a chętnych do słuchania było wielu, tak dzieci jak i dorosłych – mówi Katarzyna Joanna Wcisło Nowak, prezes „Kolibab”, które już mają w zanadrzu kontynuację projektu, przygotowanego w ramach LGD pt. „Babcia czyta, dziadek słucha”. – Przygotowujemy go z okazji Dnia Babci – zapowiada pani prezes.
Z tej samej gminy w programie uczestniczyły też pojedyncze KGW. W Kocmyrzowie KGW stworzyło dyskusyjny klub filmowy, poprzedzony cieszącymi się ogromnym zainteresowaniem seansami filmowymi. KGW w Pietrzejowicach w ramach warsztatów „Tkaj makatki gotuj pierogi” spotykały się wszystkie pokolenia. Dzięki temu powiększył się skład KGW. Aneta Dudziak i Julia Serafin z KGW Pobiednik Mały i Wielki (gm. Igołomia-Wawrzeńczyce) zorganizowały cykl warsztatów poświęcony pieczeniu chleba, robieniu serów, produkcji cydru.
Członkowie Stowarzyszenia KGW gm. Michałowice „Pod Kwitnącą Jabłonią”, opowiadali dzieciom o swoim dzieciństwie, m.in. o wawelskim smoku i bajkach jak „Bolek i Lolek”.
W programie uczestniczyły trzy jednostki OSP. Druhowie z Bibic (gm. Zielonki) postawili na bezpieczeństwo drogowe i w szkole spotykali się z uczniami, realizując projekt „Jestem widoczny–jestem bezpieczny”. Strażacy z Modlnicy (gm. Wielka Wieś) m.in. uczyli dzieci udzielania pierwszej pomocy. Ochotnicy z Zagórzyc Dworskich (gm. Michałowice) wdrażali projekt związany z aktywnością ruchową. Na sport postawiło też Małopolskie Stowarzyszenie Rozwoju i Edukacji Szerokie Horyzonty (gm. Zielonki) z projektem „Węgrzce na sportowo”.
Fundacja im. Marszałka Marka Nawary w Batowicach (gm. Zielonki) skupiła się na projekcie historyczno-edukacyjnym o średniowiecznym kościele w Raciborowicach i jego fundatorze Janie Długoszu.
ŚWIĘTA 2018: ZOBACZ KONIECZNIE