WIDEO: Barometr Bartusia
Widząc rosnące potrzeby szybko rozwijającego się lotniska, które w tym roku odprawiło po raz pierwszy w historii polskich portów regionalnych 7-milionowego pasażera, a już za chwilę (13 grudnia?) odprawi 8-milionowego, Piotr Ćwik, wojewoda małopolski, wpisał do projektu swojego planu budżetowego na kolejny rok – w ramach środków na utrzymanie przejść granicznych – potrzebę zakupu tych urządzeń. Na wtorkowym spotkaniu przedstawicieli MSWiA, Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, służb granicznych i krakowskiego lotniska, wojewoda otrzymał od wiceministra Krzysztofa Kozłowskiego potwierdzenie, że środki na tę inwestycję – 3,44 mln zł - zostaną zagwarantowane. Dzięki temu MUW może uruchomić procedury prowadzące do zakupu bramek ABC.
Wiceminister Kozłowski, wojewoda Ćwik oraz zastępca komendanta głównego Straży Granicznej gen. Jacek Bajger i prezes Kraków Airport Radosław Włoszek rozmawiali o potrzebie wyposażenia krakowskiego lotniska w kolejne innowacyjne rozwiązania pomagające podnieść poziom bezpieczeństwa i jakość obsługi pasażerów. Zgodzili się, że krakowskie lotnisko jest bramą dla Krakowa i całego regionu Małopolski, kołem zamachowym jego rozwoju, stąd konieczność zapewnienia mu odpowiedniej i bezpiecznej dla pasażerów infrastruktury.
- Bramki ABC to niezwykle istotna inwestycja, która usprawni obsługę podróżujących i ułatwi pracę służbom. Jak widać, krakowskie lotnisko rozwija się coraz intensywniej, wychodząc naprzeciw potrzebom pasażerów i podwyższając standardy. Środki z MSWiA potwierdzają, jak strategiczna jest rola tego portu lotniczego – mówi wojewoda małopolski Piotr Ćwik.
- Innowacyjny system pozwoli na zwiększenie jakości obsługi podróżujących #PROSTOZKRAKOWA wzmocni bezpieczeństwo podróżnych, funkcjonariuszy Straży Granicznej i pracowników naszego lotniska” – podkreśla Radosław Włoszek prezes Zarządu Kraków Airport.
Przypomina, że wzrost ruchu pasażerskiego umacnia Kraków Airport na pozycji lidera wśród europejskich regionalnych portów lotniczych obsługujących od 5 do 10 mln pasażerów rocznie.
- Rozwijająca się na lotnisku w Krakowie – Balicach siatka połączeń międzynarodowych i wzrost natężenia ruchu granicznego, uzasadnia potrzebę wprowadzenia samoobsługowych systemów kontroli granicznej. W pełni zautomatyzowany system odprawy granicznej, monitorowany przez funkcjonariuszy Straży Granicznej, pozwoli na dokonywanie odprawy jeszcze szybciej i sprawniej – dodaje komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej pułkownik Stanisław Laciuga.
Z odprawy przy użyciu bramek ABC mogą skorzystać obywatele UE, EOG i Szwajcarii, którzy mają ukończone 18 lat, nie opiekują się osobą małoletnią podczas podróży i posiadają biometryczny dokument podróży. W trakcie odprawy dane z dokumentu porównywane są z danymi optycznymi i elektronicznymi, a także weryfikowane w oparciu o bazy danych i systemy poszukiwawcze. Podobne bramki działają już na lotnisku Chopina i oraz w podwarszawskim Modlinie.
