- Na terenie Węgier jest ognisko pryszczycy. To choroba mocno zjadliwa u zwierząt kopytnych (...) Co ważne – choroba nie jest groźna dla ludzi. Jest to choroba atakująca bydło i trzodę chlewną. Musimy zrobić wszystko, aby się nie rozprzestrzeniła, ponieważ straty ekonomiczne mogą być bardzo duże - mówił w piątek, 7 marca po posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Pod koniec minionego tygodnia wojewoda Klęczar polecił służbom stałe monitorowanie sytuacji.
Kontrole wprowadzono na trzech przejściach granicznych
– Nasz Wojewódzki Inspektorat Weterynarii został poinformowany o zaistniałej sytuacji, a następnie podjęto natychmiastowe działania. Odbyła się narada w ramach Inspektoratu Wojewódzkiego z inspektorami powiatowymi, następnie narada Głównego Lekarza Weterynarii z wojewódzkimi lekarzami oraz posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które zwołałem. Najważniejsza informacja do przekazania – aby uchronić nas przed pojawieniem się wirusa, konieczne będzie wprowadzenie kontroli granicznej. Podjęliśmy już stosowne działania. Do wznowienia takiej kontroli niezbędna jest decyzja Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wytypowaliśmy trzy kluczowe przejścia graniczne dla transportu wielotowarowego: Chyżne, Niedzicę i Piwniczną-Zdrój. To właśnie tam chcemy przeprowadzać kontrole wszystkich transportów przewożących zwierzęta. Podejmiemy działania, aby od jutra rozpoczęła się dezynfekcja tych transportów. Dążymy także do tego, aby transport zwierząt z terenu Słowacji odbywał się wyłącznie przez te trzy przejścia graniczne. Kontrolami objęte zostaną tylko i wyłącznie środki transportu przewożące zwierzęta. Musimy także zwrócić uwagę na tzw. mały handel przygraniczny - tłumaczył wojewoda.
W poniedziałek, 10 marca, Krzysztof Jan Klęczar poinformował, że w sobotę zgodnie z zapowiedziami, czasowe kontrole zostały wprowadzone.
- Na trzech przejściach zainstalowano maty i rampy dezynfekcyjne. W Niedzicy i Piwnicznej zastosowano także opryskiwacze ręczne. Służby działają w sposób skoordynowany, organizując wspólne patrole. Samochody przewożące zwierzęta są kierowane wyłącznie na te trzy przejścia graniczne. Wszystkie transporty zwierząt są zgłoszone i odbywają się legalnie. Zwracamy również szczególną uwagę na inne pojazdy, które mogą przewozić zwierzęta. Pozostałe przejścia graniczne są także pod stałą obserwacją służb - wyjaśniał wojewoda Klęczar.
Wojewoda rozmawiał z ministrem Siekierskim
Wojewoda małopolski pojechał w poniedziałek na przejście graniczne w Chyżnem, gdzie osobiście nadzorował pracę służb, które kontrolują transporty żywych zwierząt do Polski.
Wcześniej spotkał się też z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Czesławem Siekierskim.
- Przedstawiłem panu ministrowi informacje na temat działań, które zostały podjęte na trzech przejściach granicznych w Niedzicy, Piwnicznej-Zdroju oraz tutaj w Chyżnem – mówił Krzysztof Jan Klęczar.
Na granicy transport żywych zwierząt sprawdzają służby: Policja, Straż Pożarna, Inspekcja Transportu Drogowego, Karpacki Oddział Straży Granicznej, przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektora Weterynaryjnego oraz Urzędu Celno-Skarbowego.
- Na ten moment funkcjonariusze WIW oraz strażacy z PSP skontrolowali: 1 pojazd na przejściu w Piwnicznej, który został zdezynfekowany, 2 pojazdy w Niedzicy zostały zawrócone i 3 pojazdy w Chyżnem zdezynfekowane. Ponadto kontrole 29 samochodów przeprowadzili funkcjonariusze KAS. Biorę pod uwagę różne scenariusze. Jednym z nich jest zamknięcie przejść granicznych w Piwnicznej-Zdroju i Niedzicy dla transportu żywych zwierząt – mówił wojewoda Klęczar.
Czynności kontrolne na trzech przejściach granicznych przeprowadzają strażacy z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Poza standardowymi działaniami, zbudowane zostały trzy całodobowe punkty kontroli pojazdów.
Wojewódzki Inspektor Weterynaryjny w ramach działań podjętych na przejściach granicznych przekazał m.in. środki do dezynfekcji, maty dezynfekcyjne, rampy do dezynfekcji środków transportu. Zapewniono również dyżury służb weterynaryjnych. Na bieżąco prowadzona jest weryfikacja świadectw zdrowia w systemie TRACES przez pracowników merytorycznych.
Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie podjęli działania, które zapewniają wsparcie WIW, KAS, WITD oraz Straży Granicznej. Podczas weekendu (8 i 9 marca) we wspólnych patrolach wzięło udział łącznie 108 policjantów.
Kontrole na przejściach granicznych wspierają także funkcjonariusze z Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu. KOSG zadysponował 22 funkcjonariuszy i 11 pojazdów, dzieląc ich na 11 patroli.
Czynności kontrolne prowadzi równieżMałopolski Urząd Celno-Skarbowy w Krakowie.
Zagrożenie dla zwierząt parzystokopytnych
Pryszczyca (Foot and mouth disease – FMD) jest zakaźną i zaraźliwą chorobą wirusową zwierząt parzystokopytnych domowych oraz dzikich. Na zakażenie najbardziej wrażliwe jest bydło, następnie świnie, owce i kozy. Chorobę wywołuje wirus z rodzaju Aphtovirus należący do rodziny Picornaviridae. Kraj, w którym wystąpi FMD, narażony jest na bardzo duże straty ekonomiczne w przemyśle mięsnym oraz hodowli, a także obowiązkową likwidację stad, w których stwierdzono zakażenie.
