Zagrożenie dla ROD-ów?
Znowelizowana ustawa zobowiązuje gminy, aby do końca 2025 r. opracowały i przyjęły tzw. plany ogólne. Zgodnie z nimi obszar gminy zostanie podzielony na 13 tzw. stref funkcjonalnych. Zgodnie z projektem tylko w dwóch z trzynastu stref planistycznych będzie możliwe wyznaczanie terenów pod rodzinne ogrody działkowe. Zdaniem PZD to poważnie zagraża dalszemu istnieniu ogrodów działkowych.
Wiadomo, że ogródki będą dozwolone w trzech strefach - zieleni, zabudowy jednorodzinnej i zabudowy wielorodzinnej. Ostatnia ze stref została dodana po konsultacjach MRiT z Krajowym Związkiem Działkowców (KZD).
Różne lokalizacje
Działkowcy wskazują, że ogrody działkowe znajdujące się aktualnie w bardzo różnej lokalizacji będą trafiać do różnych stref, nie tylko do tych, w których je umieszczono funkcjonalnie (strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną oraz strefa zieleni i rekreacji).
Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje, że przygotowując plan ogólny gminy będą zobowiązane uwzględnić kilkadziesiąt uwarunkowań rozwoju przestrzennego oraz przedstawić przyczyny wyznaczenia stref planistycznych. Zanim zapadnie ostateczna decyzja o podziale, plany ogólne będą poddawane konsultacjom społecznym.
Ministerstwo dodaje, że to gminy w planach miejscowych mogą rozstrzygać o lokalizacji ogrodów działkowych. Uchwalenie planów ogólnych spowoduje, że rada gminy może dokonać tego rozstrzygnięcia na wcześniejszym etapie.
W Krakowie obecnie miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego obowiązują na obszarze większości ROD.
Bolt nagra pasażerów

- Morskie Oko i Rysy w godzinach szczytu. Oto najlepsze memy o turystach w Tatrach!
- Wędkarstwo to nie hobby, to styl życia! Najlepsze memy o wędkarzach
- Romantyczna Małopolska na rocznicę. W tych miejscach serce może zabić mocniej
- Atrakcyjne nowe kąpielisko pod Krakowem. Woda, molo, plaże ZDJĘCIA
- Miasta rozwodników w Małopolsce. Tu małżeństwa rozpadają się najczęściej
- Tak mieszkają Iwona i Gerard z "Sanatorium miłości". Oto dom słynnej pary seniorów