https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Krakowie powstaje pięć nowych kościołów. Azory na swoją świątynie czekają ponad 10 lat [ZDJĘCIA]

Piotr Ogórek
Opracowanie:
Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – Wola Justowska, al. Panieńskich Skał 18
Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – Wola Justowska, al. Panieńskich Skał 18 Anna Kaczmarz/Polska Press
W Krakowie aktualnie trwa budowa pięciu kościołów. Nowe świątynie powstają na Woli Justowskiej, Azorach, Ruczaju, w Pychowicach i Swoszowicach. Najdłużej wierni na świątynie czekają na Azorach, już ponad 10 lat.

FLESZ - Oto nowe zasady szczepień

W Krakowie mamy ponad 100 parafii, a kościołów ponad 130, z czego 70 zbudowano w wieku XX i XXI. Sporo świątyń powstawało za czasów kierowania archidiecezją krakowską przez kard. Franciszka Macharskiego, z czego duża część w Nowej Hucie.

Aktualnie w budowie jest pięć świątyń:

  • Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – Wola Justowska, al. Panieńskich Skał 18,
  • Parafia Opatrzności Bożej – Swoszowice, ul. Piłkarska 9,
  • Parafia św. Jana Pawła II – Ruczaj, ul. Bobrzyńskiego 8,
  • Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa – Pychowice, ul. Wzgórze 33,
  • Parafia św. Jacka – Azory, ul. Radzikowskiego 49.

Najbliżej ukończenia jest kościół na Woli Justowskiej, który jest już praktycznie gotowy i czeka na otwarcie. W zaawansowanej budowie jest też świątynia na Ruczaju, która w przyszłości będzie mogła pomieścić jednocześnie ok. 550 osób. Tutejsza parafia liczy 4,5 tysiąca wiernych. Na nowy kościół czekają od około jedenastu lat, odkąd pojawiły się plany, by powstał. Mieszkańcy Ruczaju teraz modlą się w tymczasowej drewnianej kaplicy.

- Budowa kościoła to odpowiedź na potrzebę wiernych, tam, gdzie tworzy się duże skupisko ludzi, gdzie pojawia się potrzeba nabożeństw. Tworzy się wtedy parafię i buduje kościół - mówi nam ks. Łukasz Michalczewski, rzecznik krakowskiej kurii. Jak dodaje, potrzeba nowego kościoła była zwłaszcza na Azorach, gdzie parafię powołano już ok. 11-12 lat temu.

- Tam najpierw był barak, a potem kaplica, w której wierni modlą się do dziś i gdzie są zbierane środki na nową świątynię. Tak to wygląda od czasów Karola Wojtyły, gdzie świątynie budowano tam, gdzie pojawiali się nowy wierni. Tak było z budową np. słynnej Arki w Nowej Hucie – mówi ks. Michalczewski.

Od lat 90. XX wieku kościoły zaczęto stawiać na nowych osiedlach, m.in. na Ruczaju, czy w Czyżynach, gdzie powstawały nowe bloki.

Kto finansuje budowę kościołów? Koszt jednej świątyni to kilka milionów złotych

Jak zaznacza rzecznik kurii, budowę kościołów finansują sami wierni. Z przysłowiowej tacy jednak byłoby ciężko uzbierać na nową świątynię, więc w tym celu korzysta się ze specjalnego funduszu archidiecezji. Proboszczowie korzystają więc z pomocy innych parafii. Decyzją metropolity wyznacza się też dekanaty patronalne budowy konkretnego kościoła.

Ile kosztuje wybudowanie jednej świątyni? Wszystko zależy od jej wielkości. Ks. Michalczewski zaznacza, że każdy przypadek jest indywidualny, ale pojedyncze koszty trzeba liczyć w milionach złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

A w niedalekiej odległości już stoją pustawe kościoły i dzięki Jędraszce będą jeszcze bardziej puste :)

c
chcieć rozumieć
14 marca, 11:29, obcokrajowiec:

jesli nie ma wiara w sercu, wtedy kosciol tego tez nie zmienja. ---- A problem nie jest kosciol lecz niektorych ksiedzy, ktory bronia tradycja, przepisy koscielny, ... - ale z tym zdradza wiara chrzescijanska! Tam gdzie nie ma milosc, gdzie nie ma skromnosc i pokora, tam nie ma wiara lecz ideologia katolicka!

To że ty obcokrajowiec to my dobrze wiedzieć jak tylko my przeczytać pierwsze zdanie twojego pisać. Ja mieć pomysła dla ciebie. Ty się najpierw nauczyć polskiego jenzyk a potem ty próbować trochę coś tam napisować. Dopiero jak ty sam zrozumieć co ty napisać łeś to wtedy możeszty napisować jakieś tam mondrości. Żeby tylko Polaki mogli je szcze czytanie mieć ze zrozumieć. Ja ci powiedzieć, że ja nic nie rozumieć co tu napisać. Ty siem uczyć polskiego.

G
Gość

Punkty kasowe korporacji KK dostępne jak wpłatomaty. Nawet bardziej.

o
obcokrajowiec

jesli nie ma wiara w sercu, wtedy kosciol tego tez nie zmienja. ---- A problem nie jest kosciol lecz niektorych ksiedzy, ktory bronia tradycja, przepisy koscielny, ... - ale z tym zdradza wiara chrzescijanska! Tam gdzie nie ma milosc, gdzie nie ma skromnosc i pokora, tam nie ma wiara lecz ideologia katolicka!

j
jerzy dymał-waltornia !

Generalnie, jako osoba skrajnie niewierząca nie mam nic przeciwko budowaniu tzw. kościołów, bo i tak wkrótce będą zapewne pozamieniane na budynki użyteczności publicznej. Tak jak się to dzieje na zachodzie. Jeden warunek, buduje się to z pieniędzy prywatnych . No i trochę dziwnie wygląda sytuacja, gdy obecnie buduje się tu jeden szpital, i 5 kościołów.

G
Gość

Tak tak trzeba budować bo trzeba powiększać majątek kościoła a nie wiernych. Wiernych należy jedynie skubać. Pytanie tylko komu są potrzebne te kościoły skoro te już wybudowane będą niedługo świecić pustkami :)

Z
Zbigniew Rusek

Kościołów w Krakowie i tak jest o wiele za dużo, chociaż na pewnych terenach może być daleko do kościoła (a w centrum miasta nieraz stoją świątynie dosłownie obok siebie, np. Mariacki i św. Barbary, czy św.św. Piotra i Pawła i św. Andrzeja).

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska