FLESZ - Rachmistrzowie ruszyli w teren. Trwa Narodowy Spis Powszechny

Po raz pierwszy dźwięk dzwonu Zygmunt krakowianie usłyszeli 13 lipca 1521 roku. Od tej chwili towarzyszy mieszkańcom w momentach szczególnie ważnych dla miasta i kraju.
Dzwon Zygmunt ma 12 600 kg wagi, 450 cm całkowitej wysokości z jarzmem i sercem. Słyszalność - do 30 km. By zabrzmiał, potrzebna jest siła 12 dzwonników. Zygmunt jest obecnie jedynym takich rozmiarów dzwonem w Europie poruszanym siłą ludzkich mięśni.
Został odlany w 1520 roku przez ludwisarza z Norymbergi - Hansa Behama. 9 lipca 1521 roku został zawieszony w nadbudowanej specjalnie w tym celu wieży obronnej Wawelu, nazywanej Zygmuntowską. Fundatorem dzwonu był król Zygmunt I Stary.
Z okazji okrągłego jubileuszu 500-lecia dzwonu miasto Kraków wraz z Zamkiem Królewskim na Wawelu, Katedrą Wawelską oraz Domem Norymberskim w Krakowie zapraszają do wspólnego świętowania, odbywającego się pod hasłem „Sub una campana - Pod jednym dzwonem”. W programie obchodów znalazły się między innymi: zwiedzanie wieży Zygmuntowskiej, wystawa "Matejko. Od wielkiego dzwonu", podczas której zaprezentowany zostanie obraz i szkice pt. "Zawieszenie dzwonu Zygmunta na wieży katedry w Krakowie w 1521 roku" wypożyczonego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie (od 9 lipca do 31 sierpnia), koncerty, sympozjum, dźwiękowo-wizualna rekonstrukcja zawieszenia dzwonu czy plenerowe widowisko teatralne Korowód Zygmuntowski (13 lipca).