Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W Krakowie trwają obrady Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Najbardziej znany polski naukowiec wciąż może inspirować!

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Anna Wojnar/materiały prasowe UJ
Organizowany z okazji 550. rocznicy urodzin wielkiego astronoma Światowy Kongres Kopernikański od środy do piątku (24-26 maja) ma swoją krakowską odsłonę. Autorzy wykładów i uczestnicy paneli dyskusyjnych sięgną do teorii i dzieł Kopernika - czyniąc je punktem wyjścia do refleksji i debaty o tak aktualnych problemach jak np. inflacja czy trendy w nauce.

- Kopernik to najbardziej znany polski naukowiec - nie umniejszając Marii Skłodowskiej-Curie czy innym wybitnym odkrywcom. Z punktu widzenia doniosłości jego odkryć i tego, jakie perspektywy to swego czasu otworzyło, na pewno można tak go określić. Jest zresztą wręcz rodzajem memu naukowego: mówisz nauka, myślisz Kopernik - mówi prof. Jarosław Górniak, prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. rozwoju.

Prof. Górniak podkreśla, że Kopernik niezmiennie może inspirować. - Bez wątpienia taką inspiracją powinna być jego odwaga intelektualna, przełamywanie, rewolucjonizowanie sposobu myślenia, wykraczanie poza dotychczasowe horyzonty wiedzy. Po drugie - pasja, bo przecież Kopernik zasadniczo swoją pasję astronomiczną realizował przez całe życie niejako na uboczu swoich zajęć zawodowych - wskazuje.

Jak wymienia prorektor UJ, Kopernik podstaw astronomii, które mu były później potrzebne do wykonywania obliczeń nauczył się na Akademii Krakowskiej w czasie swoich 4-letnich studiów w Krakowie, następnie pojechał do Włoch, gdzie studiował medycynę i prawo kanoniczne, a po powrocie do Polski był lekarzem swojego wuja, jak też administratorem dóbr biskupich.

- Zajmował się zatem w swojej podstawowej pracy leczeniem i zarządzaniem. Natomiast wielkie odkrycia pozostawił w dziedzinie astronomii, zajmując się nią "po pracy", z pasji - mówi prof. Jarosław Górniak. - A więc: pasja, odwaga myślenia, kult wiedzy - to jest inspiracja kopernikańska.

Światowy Kongres Kopernikański zainaugurowano 19 lutego w Toruniu. Obrady w Krakowie rozpoczynają się 24 maja - w 480. rocznicę śmierci Kopernika. Dalej kongres przeniesie się do Olsztyna (21-24 czerwca), a na koniec (12-15 września) powróci do Torunia. Jego organizacja to efekt współpracy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Instytutu Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk.

Stolica Małopolski, gdzie kształcił się Kopernik, dziś słynie jako ośrodek naukowy i badawczy, w którym realizowane są projekty - w tym studenckie - rewolucjonizujące medycynę czy np. sięgające kosmosu. To Kraków i Małopolska szczycą się też rok po roku jednymi z najlepszych maturzystów w Polsce. Czy to właśnie z naszego regionu będzie pochodził "nowy Kopernik"?

- Nic by mnie bardziej nie ucieszyło! A myślę, że rozwój Małopolski w tej chwili, w tym Krakowa jako ośrodka nowoczesnych usług biznesowych, także jednostek badawczo-rozwojowych oraz sceny startupowej, sukces Krakowa jako miejsca nowoczesnej gospodarki zawdzięczamy temu, że tutaj byli dostępni ludzie wyposażeni w bardzo dobrą wiedzę - odpowiada prof. Górniak. - Na UJ staramy się otwierać i mieć u siebie talenty. Tajemnicą dobrych uczelni jest nie tylko to, że one dobrze kształcą w oparciu o kadrę, która prowadzi ważne badania naukowe, ale też - że starają się rekrutować osoby, które mają większą pasję do rozwijania swojej wiedzy - dodaje prorektor UJ.

Uroczyste otwarcie krakowskiej części kongresu odbędzie się we środę (24 maja) o godz. 10 w Auditorium Maximum UJ (ul. Krupnicza 33). Wykład inauguracyjny "Teoria względności Mikołaja Kopernika" wygłosi ks. prof. Michał Heller. W programie tego dnia zaplanowano ponadto dwie sesje plenarne: "Rewolucja i kryzys w nauce: nauka płynąca z przeszłości i spojrzenie w przyszłość" i "Rewolucja (kopernikańska) w ekonomii” oraz wykład prof. Michela De Vroey'a pt. "The 'Empirical Turn in Economics', A Copernican Turn or a Return of the Pendulum?".

Udział w Światowym Kongresie Kopernikańskim jest bezpłatny, ale obowiązuje rejestracja (za pośrednictwem strony: skk2023.systemcoffee.pl).

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska