W Krakowie trwają obrady Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Najbardziej znany polski naukowiec wciąż może inspirować!

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Anna Wojnar/materiały prasowe UJ
Organizowany z okazji 550. rocznicy urodzin wielkiego astronoma Światowy Kongres Kopernikański od środy do piątku (24-26 maja) ma swoją krakowską odsłonę. Autorzy wykładów i uczestnicy paneli dyskusyjnych sięgną do teorii i dzieł Kopernika - czyniąc je punktem wyjścia do refleksji i debaty o tak aktualnych problemach jak np. inflacja czy trendy w nauce.

- Kopernik to najbardziej znany polski naukowiec - nie umniejszając Marii Skłodowskiej-Curie czy innym wybitnym odkrywcom. Z punktu widzenia doniosłości jego odkryć i tego, jakie perspektywy to swego czasu otworzyło, na pewno można tak go określić. Jest zresztą wręcz rodzajem memu naukowego: mówisz nauka, myślisz Kopernik - mówi prof. Jarosław Górniak, prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. rozwoju.

Prof. Górniak podkreśla, że Kopernik niezmiennie może inspirować. - Bez wątpienia taką inspiracją powinna być jego odwaga intelektualna, przełamywanie, rewolucjonizowanie sposobu myślenia, wykraczanie poza dotychczasowe horyzonty wiedzy. Po drugie - pasja, bo przecież Kopernik zasadniczo swoją pasję astronomiczną realizował przez całe życie niejako na uboczu swoich zajęć zawodowych - wskazuje.

Jak wymienia prorektor UJ, Kopernik podstaw astronomii, które mu były później potrzebne do wykonywania obliczeń nauczył się na Akademii Krakowskiej w czasie swoich 4-letnich studiów w Krakowie, następnie pojechał do Włoch, gdzie studiował medycynę i prawo kanoniczne, a po powrocie do Polski był lekarzem swojego wuja, jak też administratorem dóbr biskupich.

- Zajmował się zatem w swojej podstawowej pracy leczeniem i zarządzaniem. Natomiast wielkie odkrycia pozostawił w dziedzinie astronomii, zajmując się nią "po pracy", z pasji - mówi prof. Jarosław Górniak. - A więc: pasja, odwaga myślenia, kult wiedzy - to jest inspiracja kopernikańska.

Światowy Kongres Kopernikański zainaugurowano 19 lutego w Toruniu. Obrady w Krakowie rozpoczynają się 24 maja - w 480. rocznicę śmierci Kopernika. Dalej kongres przeniesie się do Olsztyna (21-24 czerwca), a na koniec (12-15 września) powróci do Torunia. Jego organizacja to efekt współpracy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Instytutu Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk.

Stolica Małopolski, gdzie kształcił się Kopernik, dziś słynie jako ośrodek naukowy i badawczy, w którym realizowane są projekty - w tym studenckie - rewolucjonizujące medycynę czy np. sięgające kosmosu. To Kraków i Małopolska szczycą się też rok po roku jednymi z najlepszych maturzystów w Polsce. Czy to właśnie z naszego regionu będzie pochodził "nowy Kopernik"?

- Nic by mnie bardziej nie ucieszyło! A myślę, że rozwój Małopolski w tej chwili, w tym Krakowa jako ośrodka nowoczesnych usług biznesowych, także jednostek badawczo-rozwojowych oraz sceny startupowej, sukces Krakowa jako miejsca nowoczesnej gospodarki zawdzięczamy temu, że tutaj byli dostępni ludzie wyposażeni w bardzo dobrą wiedzę - odpowiada prof. Górniak. - Na UJ staramy się otwierać i mieć u siebie talenty. Tajemnicą dobrych uczelni jest nie tylko to, że one dobrze kształcą w oparciu o kadrę, która prowadzi ważne badania naukowe, ale też - że starają się rekrutować osoby, które mają większą pasję do rozwijania swojej wiedzy - dodaje prorektor UJ.

Uroczyste otwarcie krakowskiej części kongresu odbędzie się we środę (24 maja) o godz. 10 w Auditorium Maximum UJ (ul. Krupnicza 33). Wykład inauguracyjny "Teoria względności Mikołaja Kopernika" wygłosi ks. prof. Michał Heller. W programie tego dnia zaplanowano ponadto dwie sesje plenarne: "Rewolucja i kryzys w nauce: nauka płynąca z przeszłości i spojrzenie w przyszłość" i "Rewolucja (kopernikańska) w ekonomii” oraz wykład prof. Michela De Vroey'a pt. "The 'Empirical Turn in Economics', A Copernican Turn or a Return of the Pendulum?".

Udział w Światowym Kongresie Kopernikańskim jest bezpłatny, ale obowiązuje rejestracja (za pośrednictwem strony: skk2023.systemcoffee.pl).

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie