MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W krakowskim ZOO na wybieg wyszły maluchy! Nowości dla ptaków i małp

Oprac. MA
Małe lapibary z rodziną są już na wybiegu, gdzie przechadzają się w towarzystwie wielkich ptaków nandu
Małe lapibary z rodziną są już na wybiegu, gdzie przechadzają się w towarzystwie wielkich ptaków nandu Fot. Tomasz Hołod
W krakowskim ogrodzie zoologicznym trwa budowa nowej ptaszarni. Powstaje też pawilon dla szympansów i makaków japońskich. - Obie inwestycje zapewnią zwierzętom komfortowe warunki bytowania, podobne do naturalnych, a odwiedzającym zoo umożliwią obserwację podopiecznych przez cały rok, niezależnie od pory roku i pogody - przekonują urzędnicy miejscy.

Ptaszarnia

Nowoczesna ptaszarnia powstaje na miejscu budynku, w którym obecnie eksponowane są ptaki – stare zabudowania rozebrano i przygotowano teren pod budowę. Nowy obiekt będzie kryty płaskim dachem, w którym zostanie umieszczonych sześć świetlików, oraz otoczony z trzech stron wolierami zewnętrznymi z siatki. Przeszklenia w elewacji umożliwią całoroczną obserwację ptaków.

– W tej chwili budujemy wysokie na sześć metrów klaty, gdzie ptaki będą miały odpowiednie warunki pobytu na zewnątrz i wewnątrz – mówi Teresa Grega, dyrektor Fundacji Miejski Park i Ogród Zoologiczny w Krakowie.

Ptaki będzie można obserwować także zimą w pomieszczeniach wewnętrznych. Będą widoczne zarówno z poziomu istniejącego ciągu pieszego, jak i częściowo, ze względu na ukształtowanie terenu, z kondygnacji znajdującej się poniżej poziomu alejki.

Nowa ptaszarnia ma zostać otwarta jesienią 2024 roku.

Szympansy i makaki

Trwa również budowa nowego pawilonu dla szympansów i makaków japońskich – jej zakończenie planowane jest na koniec 2025 roku.

– Będzie to nowoczesny budynek wielkogabarytowy. Odwiedzający szympansy i makaki będą je mogli oglądać z dwóch poziomów: od góry i od dołu. Co najważniejsze, odpowiedni układ pomieszczeń zapewni zwierzętom poczucie komfortu. W tej chwili przechodzimy do wykończeń wnętrz całej infrastruktury – mówi Teresa Grega, dyrektor Fundacji Miejski Park i Ogród Zoologiczny w Krakowie.

Nowa atrakcja w krakowskim zoo powstaje w miejscu dawnego i nieużytkowanego obiektu dla dużych kotów. Pawilon został zaprojektowany tak, aby maksymalnie uatrakcyjnić możliwość obserwacji zwierząt latem i zimą, przy zapewnieniu im bardzo dobrych warunków do bytowania. Zastosowane zostaną przegrody szklane, które zapewniają bardziej bezpośredni kontakt z mieszkańcami pawilonu – temu mają również służyć stalowe siatki oddzielające zwiedzającego od zwierząt „zielona fosą” i barierką.

Obserwacja szympansów przebywających na wybiegu zewnętrznym będzie możliwa latem z wnętrza budynku z poziomu obudowanego panelami szklanymi tarasu na pierwszym piętrze. Zimą z kolei będą mogły być oglądane podczas przebywania na wybiegu wewnętrznym, zarówno z poziomu parteru, jak i pierwszego piętra. Wybieg wewnętrzny będzie miał dużo światła dziennego, dzięki zastosowaniu świetlika dachowego.

Makaki japońskie, które spędzają cały rok na zewnątrz, będą miały do dyspozycji specjalnie przygotowaną dla nich sadzawkę z podgrzewaną wodą. Ich obserwacja będzie możliwa w porze letniej i zimowej także z wnętrza budynku, gdzie w rejonie schodów wyodrębniono specjalną strefę dla zwiedzających.

Przestrzenie wewnętrzne i zewnętrzne będą tak zaaranżowane, by z jednej strony dać zwiedzającym złudzenie przebywania w otoczeniu zwierząt, a z drugiej zapewnić szympansom i makakom miejsce do bytowania podobne do naturalnego.

Te maluchy spotkasz już na wybiegu!

Tymczasem z początkiem wiosny na wybiegu pojawiły się młode niektórych gatunków. Na zewnątrz można już zobaczyć malucha antylopy końskiej – to gatunek, który w naszym kraju hodowany jest tylko w Krakowie. Inny mały spacerowicz to młode rzadkiej antylopy addaks. Na wybiegu zadebiutowały też malutkie kapibary z rodziną – swobodnie przechadzają się w towarzystwie wielkich ptaków nandu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska