Urządzenie jest automatyczne. Informuje udzielającemu pomocy, jakie czynności powinien wykonywać kolejno podczas działań z pacjentem, u którego doszło do zatrzymania krążenia.
Urządzenie podpowiada jak udzielać pomocy
- Defibrylator został tak skonstruowany, że nie da się go użyć niezgodnie z przeznaczeniem i przy wykonywaniu podawanych poleceń na pewno nie wyrządzimy krzywdy osobie ratowanej. Tymczasem w razie zatrzymania krążenia szybkość udzielenia pomocy ma pierwszorzędne znaczenie, by jak najszybciej pobudzić akcję serca i przywrócić natlenienie organizmu - informują urzędnicy z Krzeszowic, zachęcając do zapoznania się z defibrylatorem i odważnego podejmowania akcji pomocowych. A jednocześnie mówią z nadzieją, że nie będzie potrzeby jego użycia.
Defibrylator, który zamontowano na ścianie krzeszowickiego centrum kultury, posiada tryb pediatryczny: po przestawieniu przełącznika umożliwia błyskawiczne przełączenie pracy w tryb pediatryczny i automatyczne dopasowanie energii defibrylacji i instruktażu RKO (Resuscytacja Krążeniowo-Oddechowa) do ratowania dzieci.
Zakup i montaż urządzenia zostały sfinansowane przez Urząd Miejski w Krzeszowicach z budżetu gminy.
Seria defibrylatorów w powiecie krakowskim
W powiecie krakowskim takich defibrylatorów zamontowano już wiele. Niektóre z nich od razu ratowały ludziom życie, np. ten w Rybnej został użyty w ciągu kilku dni od zamontowania. Przed dwoma laty defibrylatory AED były montowane w wielu gminach w ramach Budżetu Obywatelskiego województwa małopolskiego (BO Małopolska). Wówczas udostępniono defibrylatory AED - organizując akcje związana z udzielaniem pierwszej pomocy i zachęcaniem mieszkańców podkrakowskich miejscowości do nauki pomocy ludziom w sytuacjach niebezpiecznych, ratowania zdrowia i życia. Zamontowano wówczas defibrylatory w 14 miejscach w powiecie krakowskim.
Wcześniej takie akcje montowania defibrylatorów AED w podkrakowskich miejscowościach zainicjowała Izabela Jędrzejek, prezes Stowarzyszenia #StrażacyMałopolska, a jednocześnie dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Krakowie.
Wówczas strażacy z różnych jednostek w pięciu gminach wytypowali miejsca, w których zamontowano defibrylatory AED.
