https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Krzeszowicach robi się bezpieczniej. Łatwiejsza pierwsza pomoc. Na ścianie centrum kultury zamontowano defibrylator

Barbara Ciryt
Defibrylator na ścianie centrum kultury w Krzeszowicach
Defibrylator na ścianie centrum kultury w Krzeszowicach Gmina Krzeszowice
Urządzenie pozwalające udzielać pierwszej pomocy, czyli defibrylator AED, został zamontowany na ścianie budynku Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach. To w trosce o bezpieczeństwo mieszańców, turystów, osób przebywających w mieście. Jak mówią gminni urzędnicy, to niezwykle cenne urządzenie ratujące ludzkie życie w przypadku nagłego zatrzymania akcji serca. Obsługa AED jest bardzo prosta, ponadto defibrylator podczas użycia "podpowiada" co robić podczas niesienie pierwszej pomocy.

Urządzenie jest automatyczne. Informuje udzielającemu pomocy, jakie czynności powinien wykonywać kolejno podczas działań z pacjentem, u którego doszło do zatrzymania krążenia.

Urządzenie podpowiada jak udzielać pomocy

- Defibrylator został tak skonstruowany, że nie da się go użyć niezgodnie z przeznaczeniem i przy wykonywaniu podawanych poleceń na pewno nie wyrządzimy krzywdy osobie ratowanej. Tymczasem w razie zatrzymania krążenia szybkość udzielenia pomocy ma pierwszorzędne znaczenie, by jak najszybciej pobudzić akcję serca i przywrócić natlenienie organizmu - informują urzędnicy z Krzeszowic, zachęcając do zapoznania się z defibrylatorem i odważnego podejmowania akcji pomocowych. A jednocześnie mówią z nadzieją, że nie będzie potrzeby jego użycia.

Defibrylator, który zamontowano na ścianie krzeszowickiego centrum kultury, posiada tryb pediatryczny: po przestawieniu przełącznika umożliwia błyskawiczne przełączenie pracy w tryb pediatryczny i automatyczne dopasowanie energii defibrylacji i instruktażu RKO (Resuscytacja Krążeniowo-Oddechowa) do ratowania dzieci.

Zakup i montaż urządzenia zostały sfinansowane przez Urząd Miejski w Krzeszowicach z budżetu gminy.

Seria defibrylatorów w powiecie krakowskim

W powiecie krakowskim takich defibrylatorów zamontowano już wiele. Niektóre z nich od razu ratowały ludziom życie, np. ten w Rybnej został użyty w ciągu kilku dni od zamontowania. Przed dwoma laty defibrylatory AED były montowane w wielu gminach w ramach Budżetu Obywatelskiego województwa małopolskiego (BO Małopolska). Wówczas udostępniono defibrylatory AED - organizując akcje związana z udzielaniem pierwszej pomocy i zachęcaniem mieszkańców podkrakowskich miejscowości do nauki pomocy ludziom w sytuacjach niebezpiecznych, ratowania zdrowia i życia. Zamontowano wówczas defibrylatory w 14 miejscach w powiecie krakowskim.

Wcześniej takie akcje montowania defibrylatorów AED w podkrakowskich miejscowościach zainicjowała Izabela Jędrzejek, prezes Stowarzyszenia #StrażacyMałopolska, a jednocześnie dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Krakowie.

Wówczas strażacy z różnych jednostek w pięciu gminach wytypowali miejsca, w których zamontowano defibrylatory AED.

od 12 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska