900-metrowa ścieżka edukacyjna ciągnie się od przystanku autobusowego "Baba Jaga" aż do Kopca Józefa Piłsudskiego. Jest oznaczona kolorem zielonym i składa się na nią dziewięć tablic informacyjnych. Dzięki temu nauczyciele krakowskich szkół podstawowych będą tu mogli zabierać swoich uczniów na zajęcia. Co nie znaczy, że dorośli nie znajdą tu też cennych informacji dla siebie.
WIDEO: W Lesie Wolskim powstała pierwsza taka ścieżka w Krakowie
Autor: Karolina Gawlik/Gazeta Krakowska
Na dydaktycznym szlaku stworzonym przez Ligę Ochrony Przyrody w Krakowie, Fundację Miejski Park i Ogród Zoologiczny i spółkę Orlen, czekają też na zwiedzających odnowione ławki i kosze.
- Ścieżki edukacyjne mają rozpowszechniać wiadomości o polskiej przyrodzie, gatunkach roślin i zwierząt. Ta z uwagi na jej położenie najwięcej mówi nam o środowisku leśnym - wyjaśnia Alfred Król, prezes zarządu LOP.
Ta żywa lekcja przyrody zaczyna się od tablicy informującej o historii Lasu Wolskiego, który - jak zaznacza Król - jest absolutną perełką na mapie Krakowa. Kolejne dotyczą m.in. form ochrony przyrody, drzewów i krzewów, mieszkańców martwych drzew, ptaków czy dużytch i małych ssaków leśnych.
- Chcemy rozwijać świadomość ekologiczną zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, ale dorośli także są chłonni takich wiadomości, bo ekologia to teraz temat ważny i aktualny - mówi Józef Skotnicki, dyrektor krakowskiego zoo. - Las wolski jest wspaniałym przykładem do zgłębiania wiedzy o naturze, bo tutejsza ekspansja roślinności znacznie przewyższa inne enklawy leśne, co wykazały badania naukowców z Uniwersytetu Rolniczego - dodaje.
Ścieżkę można też przemierzyć rowerem. Oprócz autobusu linii 134, można tam dojechać samochodem, korzystając z nowego parkingu przed wjazdem do lasu.