https://gazetakrakowska.pl
reklama
18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Pasek artykułowy - wybory

W listopadzie zwiedzimy Zamek na Wawelu za darmo

(jag)
Reprezentacyjna komnata  na Wawelu
Reprezentacyjna komnata na Wawelu Andrzej Czapliński
Listopad to miesiąc darmowego zwiedzania Zamku Królewskiego na Wawelu. Muzeum przygotowało wiele atrakcji dla zwiedzających.

W zeszłym roku pomysł bezpłatnego zwiedzania Wawelu przyciągnął prawdziwe tłumy. Z pewnością podobnie będzie i tym razem. Po raz drugi listopad ogłoszono miesiącem, w którym za darmo możemy odwiedzić najcenniejsze zabytki Krakowa i Warszawy. Stanie się to dzięki inicjatywie ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego.

Przez cały miesiąc na najmłodszych, jak i nieco starszych zwiedzających, czekać będą wybrane wystawy. Do wyboru mamy ich kilka. Ekspozycje główne to: "Reprezentacyjne komnaty królewskie" , a także "Skarbiec i zbrojownia".

W ramach pierwszej wystawy na pewno zachwyci nas strop wielkiej sali zwanej Poselską, z którego spogląda na zwiedzających 30 rzeźbionych ludzkich głów. Jednak najcenniejszym elementem ekspozycji renesansowych komnat, jedynym zachowanym z ich pierwotnego wystroju, są arrasy, utkane w Brukseli na zamówienie Zygmunta Augusta w drugiej połowie XVI wieku. Arrasy pokryto wzorami o tematyce biblijnej, bądź z ornamentem groteskowym oraz herbami Polski i Litwy.

Z kolei ekspozycja "Skarbiec i zbrojownia" nawiązuje do mieszczącej się tu niegdyś historycznej instytucji - Skarbca Koronnego, najpierw Królestwa Polskiego, a następnie Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Wśród zbiorów znajdują się bezcenne dobra, które od 1930 r. są systematycznie uzupełniane. Muzeum udało się zgromadzić przez ten czas bardzo znaczące dzieła sztuki i pamiątki historyczne, w tym kilka pozostałości z dawnego zasobu Skarbca Koronnego, na czele z mieczem koronacyjnym królów polskich, zwanym szczerbcem - najważniejszą polską pamiątką historyczną.

Udostępnione zostaną także wystawy dodatkowe: "Nabytki 2012", "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci (obraz pozostanie w Zamku Królewskim do ukończenia remontu w Muzeum Książąt Czartoryskich) lub "Wawel zaginiony". Ta ostatnia ekspozycja obejmuje m.in. budynek dawnych kuchni królewskich i wozowni. Pokazuje ona także eksponaty pochodzące z odkryć archeologicznych oraz modele budowli...

Aby zobaczyć wszystkie te cuda, należy odebrać w kasie muzeum bezpłatny bilet. Warto pamiętać, że jedna osoba może odebrać maksymalnie 4 bilety. Muzeum obowiązują stałe limity dzienne wejść, najlepiej więc zaopatrzyć się w bilet odpowiednio wcześnie.

Ponieważ kasa przy Bramie Herbowej jest nieczynna, bilety będzie można dostać w Centrum Promocji i Informacji Zamku Królewskiego na Wawelu, od wtorku do soboty w godz. 9.15-14.45 oraz w niedziele od 9.30 do 14.45. Grupy obowiązuje rezerwacja. Należy jej dokonać w Biurze Rezerwacji pod telefonem + 48 12 422-16-97.

Wystawy "Reprezentacyjne komnaty królewskie", "Skarbiec i zbrojownia", "Wawel zaginiony", "Nabytki 2012", oraz "Dama z gronostajem" czynne będą w dniach wtorek-sobota od godz. 9.30 do 16.00. W niedziele ekspozycje zobaczymy w godz. 10.00-16.00. Uwaga: ostatni zwiedzający wpuszczani będą o godz. 15. Niedziela jest przewidziana wyłącznie dla turystów indywidualnych (bez rezerwacji).

Wszyscy, którzy nie będą mogli zwiedzić wystaw w listopadzie, powinni zajrzeć na Wawel w późniejszym terminie. Jak informują organizatorzy, od grudnia do końca marca w niedziele wybrane wystawy zamku będą również udostępniane bezpłatnie.

Zamek Królewski będzie zamknięty w poniedziałki oraz 1 i 11 listopada. Szczegółowe informacje na stronie: www.wawel.krakow.pl.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
aza
Bardzo fajny pomysł z darmowym zwiedzaniem Wawelu. Słowa uznania dla byłego ministra p. Zdrojewskiego.
M
MS
Szczerze powiedziawszy gdyby nie te opłaty nasze dziedzictwo narodowe byłoby kompletną ruiną.
k
krakus od wiekow
odwiedziny . Piekna rzecz !Uznanie i Powazanie!Super.
d
denis rodman
Szczerze powiedziawszy to wstyd pobierać opłaty od Polaków za zwiedzanie Narodowego Dziedzictwa, gdyż to właśnie do owych obywateli tenże zamek należy!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska