Budowa obwodnicy pochłonie 53,4 mln zł. Umowę z wykonawcą nowej drogi podpisano we wtorek w Domu Kultury „Inspiro” w Podłężu.
- To trudna inwestycja, ale postaramy się spełnić oczekiwania. Wstępne prace projektowe (obwodnica powstanie w trybie „zaprojektuj i wybuduj” - red.) już się zaczęły, na następny tydzień jesteśmy umówieni na spotkanie,podczas którego będziemy rozmawiać o wariantach budowy estakady na stacją kolejową. Chcemy wykonać dokumentację jak najszybciej, w ciągu mniej więcej roku. To pozwoli wybudować obwodnicę w terminie - mówił podczas spotkania Dariusz Mrozik, dyrektor sektora Kraków spółki Eurovia, która wraz z firmą Nowak-Mosty wykona wyczekiwaną drogę.
Obwodnica ma powstać do czerwca 2021 roku. Trasa - 2,2 km w tym estakada o długości ok. 150 m - będzie wykonywana od podstaw. Droga połączy przyszły zjazd z autostrady w Podłężu (jego budowa już trwa) z ul. Kwiatkowskiego w Niepołomickiej Strefie Inwestycyjnej. Przedsięwzięcie jest kluczowe dla poprawy komunikacji do i z Niepołomic. Dzięki obwodnicy ruch tranzytowy oraz do NSI ominie centrum Podłęża, gdzie przejeżdża dziś na dobę ok. 20 tys. pojazdów, w tym wiele tirów.
Zarówno burmistrz Niepołomic Roman Ptak, jak i wieloletni niepołomicki radny miejski z Podłęża Adam Suślik, mówili podczas spotkania, że budowa obwodnicy to spełnienie marzeń. Obaj samorządowcy zwracali też uwagę, że czas kiedy będzie funkcjonował już nowy zjazd z autostrady (ma być gotowy latem 2020 roku), a obwodnica jeszcze nie, będzie dla mieszkańców bardzo trudny.
- Dlatego chcelibyśmy wykonać w 2019 roku razem z województwem (w ramach programu „Inicjatywy Samorządowe” - red.) chodnik oraz dodatkową sygnalizację świetlną w Podłężu - zaznaczył Roman Ptak.
Wicemarszałek Małopolski Łukasz Smółka obiecał, że wniosek ten będzie analizowany przez Zarząd Dróg Wojewódzkich. - Przepraszam, że terminy zakończenia budowy obu tych dróg „nie spięły się”, ale ta niedogodność zniknie do lata 2021 roku i mieszkańcy Podłęża odetchną - powiedział Smółka.
Budowa obwodnicy Podłęża będzie dotowana z funduszy unijnych (co najmniej 34 mln zł) oraz Skarbu Państwa (4 mln zł), a pozostałe pieniądze wyłoży gmina Niepołomice.
POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: Jedziesz na ferie? Niewiedza może Cię drogo kosztować