https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Małopolsce: większość gmin za kandydatem PiS

Piotr Rąpalski
Na Jarosława Kaczyńskiego swój głos oddało w niedzielę 56,12 proc. Małopolan
Na Jarosława Kaczyńskiego swój głos oddało w niedzielę 56,12 proc. Małopolan Lucyna Nenow
Jarosław Kaczyński przegrał wyborczą walkę o Kraków, Tarnów, powiat chrzanowski i oświęcimski. To jednak samotne bastiony Platformy Obywatelskiej w Małopolsce opanowanej przez sympatyków Praw i Sprawiedliwości. Zapytaliśmy naukowców, z czego wynika mocna pozycja PiS w województwie. Dlaczego aż 56 proc. Małopolan głosowało na Jarosława Kaczyńskiego, a tylko 44 proc. na jego oponenta.

Rekord poparcia dla prezesa PiS padł w Laskowej w powiecie limanowskim i Radgoszczy w pow. dąbrowskim. Komorowski zyskał w tych dwóch gminach zaledwie nieco ponad 13 proc. głosów. Jego konkurent zgarnął prawie 87 proc.! Generalnie - wysoki wynik Jarosławowi Kaczyńskiemu w województwie dały przede wszystkim głosy wsi i miasteczek.

- Miasto jest bardziej otwarte, nowoczesne. W Krakowie skupia się liberalna inteligencja. To elektorat PO - mówi nam dr Zbigniew Bauer, medioznawca. - Natomiast tereny wiejskie, o silniejszej więzi społecznej, są mocniej przywiązane do tradycji, na obrońcę której kreuje się PiS. O wiele większy wpływ ma tu też Kościół i kult Jana Pawła II.

Dr Bauer zauważa też, że wpływ na wyniki wyborcze miał stopień zamożności elektoratu. Bogaty Kraków przeciwstawia biednej wsi. - Jarosław Kaczyński uruchamia emocje populistyczne. Wydaje się człowiekiem, który spełni marzenia prostych ludzi - dodaje medioznawca.
Prof. Marek Bankowicz , politolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, zwraca z kolei uwagę na wpływ wydarzeń ostatnich miesięcy.

- Katastrofa lotnicza pod Smoleńskiem spowodowała falę sympatii dla PiS i Kaczyńskich. Natomiast powódź w Małopolsce była ciosem dla PO i jej kandydata, bo takie tragedie zawsze uderzają w rządzących - mówi profesor. - Poszkodowani zawsze wyłapią i zwrócą uwagę na potknięcia służb, brak pomocy czy inne przeszkody - dodaje. Co więcej - Jarosław Kaczyński odwiedział zalane tereny i nie szczędził rządowi krytyki. - Sporo zyskał. Na miejscu punktował błędy władzy. Wyborcy ugruntowali się w swoim przekonaniu, że reakcja rządu PO nie była sprawna - dodaje Marek Bankowicz .

Jarosław Kaczyński zdaniem politologa stracił nieco z powodu forsowania kontrowersyjnego pochówku pary prezydenckiej na Wawelu, ale tylko w samym Krakowie.

Dr Ewa Pietrzyk-Zieniewicz z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego dodaje, że wpływ na wyniki miały różnice w wykształceniu ludzi na wsi i w mieście - Komorowskiego poparli w większości ludzie młodzi i lepiej wykształceni, którzy wiedzą więcej o ograniczonych kompetencjach prezydenta - komentuje pani doktor. - Prownicja, gdzie z edukacją jest gorzej, zagłosowała na Kaczyńskiego. Ludzie byli tu przekonani, że prezydent wszystko może i jest tak samo ważny jak rząd. Jak obiecuje, to da - dodaje. Takim mitem silnego prezydenta żyją też ludzie starsi. - To błąd Platformy, że nie walczy z takimi mitami - dodaje politolog.

Z kolei socjolog, dr Jarosław Flis z UJ, zauważa, że PiS kojarzy się ludziom jako silna partia. - Uważają, że PiS potrafi zadbać o biednych i chronić przed przestępcami - mówi.

Na Jarosława Kaczyńskiego zagłosowała też część Małopolan, którzy w pierwszej turze poparli Grzegorza Napieralskiego z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

- Kaczyńskiego mógł poprzeć zagubiony elektorat lewicy, pozbawiony własnego kandydata - mówi Ewa Pietrzyk-Zieniewicz. - Bliżej im było do socjalu Prawa i Sprawiedliwości, niż do zapatrzonej w Europę Platformy- kwituje pani nasz ekspert.
Naukowcy zwracają też uwagę na uwarunkowania historyczne. - Małopolska i Podkarpacie były zawsze najbardziej antykomunistycznymi regionami. W wyborach w 1947 roku Kraków był jedynym miastem, gdzie nie udało sie sfałszować wyników - przypomina dr Łukasz Stach, politolog z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. - Jarosław Kaczyński utożsamiany jest z retoryką antykomunistyczną i dlatego zdobywa tutaj tak duże poparcie - dodaje.

Stach uważa też, że Małopolska to województwo konserwatystów. - Dlatego hasła PiS, partii bardziej zachowawczej w sferze obyczajów, trafiają na podatny grunt. Z kolei w sferze gospodarczej PiS wabi obietnicami socjalnymi i hasłami solidaryzmu - dodaje politolog.

Czy Platforma Obywatelska, może rozbić monopol Prawa i Sprawiedliwości w Małopolsce? - Tylko kiedy przekona swoim rządzeniem, konkretnymi działaniami, które zmodernizują województwo i przestanie się mówić o dystansie do Polski A. PO nie może jednak użyć socjalnych haseł PiS, bo kłóciłyby się z ich hasłami unowocześnienia kraju - mówi Zbigniew Bauer.

Współpr. Krzysztof Sakowski

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
kasia
Ludzie nie glosowali za Komorowskim a przeciwko Ryzykowi i jemu podobnym Jestem katoliczkom czytam biblie i staram sie zyc zgodnie z nauka Chrystusa i Jana Pawla ale nauka Ryzyka nie ma nic wspolnego z katolicyzmym z wiara z biblia Panie Jarku opamietaj sie pan dopoki nie wypiora ci mozgu jak to zrobili ubogom staruszkom Badz pan polakiem katolikiem!!!!!
k
kasia
Ludzie nie glosowali za Komorowskim a przeciwko Ryzykowi i jemu podobnym Jestem katoliczkom czytam biblie i staram sie zyc zgodnie z nauka Chrystusa i Jana Pawla ale nauka Ryzyka nie ma nic wspolnego z katolicyzmym z wiara z biblia Panie Jarku opamietaj sie pan dopoki nie wypiora ci mozgu jak to zrobili ubogom staruszkom Badz pan polakiem katolikiem!!!!!

Wybrane dla Ciebie

Policja oświadcza, że nie rekomendowała niewpuszczenie kibiców Wisły na mecz ze Stalą

Policja oświadcza, że nie rekomendowała niewpuszczenie kibiców Wisły na mecz ze Stalą

Zmarł Adam Teneta. Był jednym z najpopularniejszych dziennikarzy Krakowa

Zmarł Adam Teneta. Był jednym z najpopularniejszych dziennikarzy Krakowa

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska