WIDEO: Krótki wywiad
Teatr Nie Teraz powstał w Tarnowie w 1980 r. Od 1997 roku działa jako stowarzyszenie. W sierpniu br. władze tej organizacji podpisały porozumienie z Towarzystwem Domu Ludowego w Maszkienicach.
- Po latach tułania się Teatr Nie Teraz będzie miał swój dom - cieszy się jego twórca, Tomasz Antoni Żak.
Chodzi o budynek ufundowany w 1935 roku przez prof. Franciszka Bujaka, działacza społecznego pochodzącego z Maszkienic. Do lat 60. ubiegłego wieku były tam wystawiane spektakle, więc obecna inicjatywa stanowi powrót do korzeni. Efektem współpracy obu stowarzyszeń ma być Ośrodek Praktyk Artystycznych Domu Ludowego.
Nowe życie sali widowiskowej
W ostatnich miesiącach sala widowiskowa domu ludowego została przystosowana do potrzeb działalności teatralnej. Poszerzono scenę, zamontowano dodatkowe oświetlenie, a na ścianie sali zawisły portrety. Sala została również wyposażona w centralne ogrzewanie.
Próby do spektaklu trwały od sierpnia. Poświęcono go „Golgocie Wschodu”. Scenariusz został oparty na poezji Stanisławy Wiatr-Partyki. 89-letnia dzisiaj kobieta sześć długich lat życia spędziła z matką w północnym Kazachstanie. Do Polski powróciła w 1946 r. Ojciec pani Stanisławy został natomiast zamordowany w Twerze.
Sobotni spektakl w wykonaniu pięciorga aktorów Teatru Nie Teraz obejrzała ponad setka widzów. Wydarzenie spotkało sie ze sporym zainteresowaniem zarówno mieszkańców Maszkienic, jak i osób przyjezdnych m.in. z Tarnowa. Wszystkie miejsca siedzące były zajęte, część osób musiała stać.
Niebawem oficjalne otwarcie
Kolejny spektakl zaplanowano w Maszkienicach na 24 listopada. Tego dnia odbędzie się również oficjalne otwarcie domu ludowego jako siedziby Teatru Nie Teraz. Zostanie wówczas zaprezentowane widowisko „Powrót Norwida” w reżyserii Kazimierza Brauna i Tomasza A. Żaka.
Ośrodek Praktyk Artystycznych w Maszkienicach ma w zamierzeniu jego twórców angażować lokalną społeczność, m.in. młodzież szkolną. Tomasz A. Żak zapowiada wręcz, że jego celem jest wykreowanie „maszkienickiej marki w zakresie kreacji kulturowych”.
Duże potrzeby inwestycyjne
Jan Kita, prezes Towarzystwa Domu Ludowego w Maszkienicach, planuje zdobycie funduszy na niezbędne remonty budynku. Najpilniejsze potrzeby to osuszenie ścian i wymiana pokrycia dachowego.
Od lat 70. XX wieku w murach budynku działa filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Dębnie, a od 2011 roku Izba Regionalna. Raz do roku wspólnie z miejscową parafią organizowany jest również w jego murach Dzień Seniora.
Fundator domu, prof. Franciszek Bujak (1875-1953) w 1894 roku ukończył gimnazjum w Bochni. Był wykładowcą historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Jego ciało spoczywa na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
- Tarnów z lotu ptaka jest przepiękny! [ZDJĘCIA]
- Tarnowscy "mistrzowie parkowania" w akcji [ZDJĘCIA]
- Najlepiej oceniane salony fryzjerskie w Tarnowie według opinii w Google
- Gdzie w Tarnowie kursanci najczęściej oblewają egzaminy na prawo jazdy [TOP 10 LOKALIZACJI]
- Wiktoria swą urodą czaruje nie tylko fanów żużla [ZDJĘCIA]
