- Dla bezdomnych i potrzebujących święta to często tęsknota za tym, co utracone i upragnione, a często potrzeba obcowania z drugim człowiekiem - mówi Jan Kościuszko, znany restaurator i filantrop, który wraz z szeregiem partnerów już od dwudziestu dwóch lat aktywnie pomaga potrzebującym. - Od jutra zaczynamy gotować zupę grzybową, od ponad miesiąca robimy już pierogi w kapustą i grzybami, łazanki i bigos świąteczny. Ogromnie się cieszę, że ozdobą naszych potraw będą ryby z gospodarstwa w Dolinie Będkowskiej.
Osoby potrzebujące będą mogą skorzystać z bezpłatnej diagnostyki i pomocy medycznej. Na Rynku Głównym powstanie prawdziwy szpital polowy, którego personel w ciągu jednego dnia przebada nawet kilkaset osób. W specjalnie przygotowanych namiotach lekarze i wolontariusze Maltańskiej Służby Medycznej zatroszczą się o stan zdrowia zgromadzonych na Rynku osób.
O potrzebie spotkania się z ludźmi, o wyjściu do nich z pomocą mówili uczestnicy spotkania zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig, znakomity kierowca rajdowy Michał Kościuszko, dr Bartłomiej Guzik z Maltańskiej Służby Medycznej i ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski z Fundacji im. św. Brata Alberta.
„Wigilia pod gołym niebem” stała się już tradycją. W 1996 roku, podczas pierwszej Wigilii rozdano około pięć tysięcy posiłków. W ostatnich latach przekracza się liczbę 50 tysięcy porcji wigilijnych potraw. Tradycyjnie do potrzebujących trafi kilkadziesiąt tysięcy paczek świątecznych ze słodyczami i artykułami spożywczymi przygotowanych dzięki wsparciu licznych partnerów. Organizatorzy Wigilii serdecznie zapraszają także wszystkich ludzi dobrej woli do włączenia się w wigilijne dzieło pomocy potrzebującym, przez przekazanie artykułów spożywczych w trwałym opakowaniu. Są one zbierane i rozdawane osobom potrzebującym na oczach darczyńców przez cały czas trwania wydarzenia.
Organizatorem Wigilii od dwudziestu lat jest „Grupa Kościuszko M2B” i należące do niej restauracje „Sławkowska 1” i „W Starej Kuchni”, w których przygotowywane będą świąteczne potrawy. Od dwóch lat współorganizatorem wydarzenia jest najstarsza w Polsce organizacja charytatywna Arcybractwo Miłosierdzia pod wezwaniem Bogurodzicy Najświętszej Maryi Panny Bolesnej w Krakowie. Akcję od wielu lat wspierają również liczni partnerzy: producent słodyczy Wawel S.A, Bacówka Towary Tradycyjne, firma ABC K. Bobula i A. Bobula Spółka Jawna, która jak co roku dostarczy jednorazowe naczynia oraz Gospodarstwo Rybackie Dolina Będkowska z Bartłomiejem Szczoczarzem. W organizację przedsięwzięcia zaangażowanych zostanie ponad stu wolontariuszy.
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: Nowe prawa na porodówkach. Mamy mogą być zaskoczone
