https://gazetakrakowska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

W niedzielę w Krakowie bieg charytatywny z udziałem 13 tysięcy osób. „Dzięki Fundacji Poland Business Run amputacja nie jest końcem świata”

Krzysztof Kawa
Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski wziął udział w konferencji prasowej przed Poland Business Run 2024, obok p.o. dyrektora ZIS Katarzyna Stępniewska-Walaszczyk i Andrzej Batko
Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski wziął udział w konferencji prasowej przed Poland Business Run 2024, obok p.o. dyrektora ZIS Katarzyna Stępniewska-Walaszczyk i Andrzej Batko Anna Kaczmarz
To już 13. edycja charytatywnej sztafety biznesowej. - Gdy zaczynaliśmy ponad dwanaście lat temu, na starcie stanęło 700 osób. W najbliższą niedzielę w samym Krakowie będzie 13 tysięcy uczestników, a wirtualnie w różnych zakątkach świata pobiegnie kolejne 28 tysięcy osób – zapowiada Agnieszka Pleti, prezeska Fundacji Poland Business Run. Wśród beneficjentów fundacji, które otrzymają dofinansowanie do protez, wózków, rehabilitacji lub pomocy psychologicznej, będą 44 osoby z Małopolski.

Trzy z takich osób, które na co dzień zmagają się z niepełnosprawnością swoich kończyn, pojawiły się w środę na konferencji prasowej w krakowskim hotelu Radisson Blu. Pan Krzysztof, który stracił nogę w wypadku komunikacyjnym w ubiegłym roku, od pięciu miesięcy może poruszać się dzięki protezie.

- Znów mogę przenieść z kuchni do pokoju talerz z zupą. Ta z pozoru prozaiczna czynność była niemożliwa do wykonania, gdy chodziłem o kulach - opowiada. - Gdy nauczyłem się chodzić z protezą, powiedziałem rodzicom, że znów się od nich wyprowadzam, zacząłem się na nowo usamodzielniać. Fundacja Poland Business Run nie tylko wsparła mnie finansowo, ale też wskazała źródła innej pomocy i to za jej przyczyną trafiłem do ośrodka rehabilitacyjnego.

Beneficjenci Fundacji Poland Business Run: Krzysztof, Katarzyna i Grażyna
Beneficjenci Fundacji Poland Business Run: Krzysztof, Katarzyna i Grażyna Krzysztof Kawa

34-letnia Katarzyna urodziła się bez prawej dłoni. Teraz ma szansę otrzymać swoją pierwszą protezę – specjalistyczną, bioniczną, którą będzie zintegrowana z jej układem nerwowym. To rozwiązanie, które przywraca pełną funkcjonalność kończyny i pozwala sterować nią za pomocą własnych mięśni i nerwów.
 

Gdy poszłam na testy i po podłączeniu elektrod do ręki raz pierwszy w życiu zobaczyłam, jak będę mogła poruszać dłonią, poczułam się tak, jak dziecko, które stawia pierwszy krok. Cały czas uczę się nowych rzeczy i rozwijam zawodowo, ale nie ukrywam, że funkcjonowanie z niepełnosprawnością wymaga sporej energii, aby znaleźć sposoby na radzenie sobie z codziennymi wyzwaniami. Proteza, którą odbiorę już we wrześniu, pozwoli mi zaoszczędzić tę energię i poświęcić ją na wspieranie i inspirowanie innych. Marzę, aby czerpać z życia pełnymi garściami. Dwiema garściami! – dodaje tegoroczna beneficjentka Poland Business Run.

Siedząca obok niej Grażyna też potrzebuje wsparcia, a przecież jeszcze niedawno sama jej udzielała. Nogę straciła podczas ostrzału w Bachmucie, gdy pojechała do Ukrainy z pomocą humanitarną.

- Moja historia pokazuje, że każdy z nas i z naszych bliskich może doświadczyć wypadku lub choroby – opowiada. - Świadomość, że w takiej sytuacji będzie ktoś, na kim będzie można się oprzeć i nie polecieć w przepaść, jest czymś wyjątkowym. Życie z niepełnosprawnością wcale nie musi być smutne. Dzięki Fundacji Poland Business Run amputacja nie jest końcem świata - dodaje.

Dwanaście edycji Poland Business Run to 10 mln zł

W dotychczasowych dwunastu biegach Poland Business Run, które od początku są organizowane w Krakowie, zebrano ok. 10 milionów złotych (organizatorzy szacują, że tegoroczna edycja przyniesie ok. 2 mln), a pomoc uzyskało tysiąc osób. Przed rokiem w sztafecie po ulicach miasta i wirtualnie uczestniczyło 36,5 tys. biegaczy, a dziś Agnieszka Pleti wymienia rekordy 13. edycji zaplanowanej tradycyjnie na pierwszą niedzielę września.

Tym razem na trasach pojawi się 41 tysięcy biegaczy, przy czym w samym Krakowie 13 tysięcy, mamy też rekordową liczbę partnerów i sponsorów. W tym roku dzięki biegaczkom i biegaczom z 1700 firm wesprzemy 150 osób. Kolejny rekord padnie w biegu dziecięcym, w którym wystartuje 600 dziewczynek i chłopców. Beneficjentem tego przedsięwzięcia będzie 6-letni Olek, któremu z zebranych wpłat od startujących zamierzamy kupić protezę – mówi prezeska Fundacji Poland Business Run.

Agnieszka Pleti, prezeska Fundacji Poland Business Run
Agnieszka Pleti, prezeska Fundacji Poland Business Run Anna Kaczmarz

Możliwości zapisu na bieg PBR Kids (w trzech kategoriach wiekowych i na trzech dystansach) już nie ma, ale i tak można przyjść z rodziną i przyjaciółmi, by spędzić niedzielę w Parku Jordana, gdzie w miasteczku biegowym na starszych i młodszych będzie czekało wiele atrakcji.

Obecny na konferencji prasowej Aleksander Miszalski obiecał, że weźmie udział w biegu, choć dopiero za rok.

- Zapiszę termin w kalendarzu z wyprzedzeniem i nadrobię formę, bo w związku z obowiązkami trochę ją zaniedbałem, choć wczoraj pięć kilometrów w okolicy Błoń zrobiłem - pochwalił się. - Jestem dumny, że to właśnie nasze miasto jest gospodarzem tego wyjątkowego biegu, który nie tylko promuje zdrowy styl życia, ale przede wszystkim niesie realną pomoc osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi. Poland Business Run od lat jednoczy ogromną społeczność korporacyjną, która jest nieodłączną częścią Krakowa. Jako centrum biznesowe mamy szczęście gościć liczne firmy i korporacje, które co roku mobilizują swoich pracowników do udziału w tym biegu. Dzięki ich zaangażowaniu nie tylko promujemy zdrowy tryb życia, ale przede wszystkim realnie pomagamy potrzebującym - dodał prezydent Krakowa.

Organizacji biegu charytatywnego towarzyszy akcja „Pomagaj bardziej”, w ramach której można wpłacać pieniądze za pomocą Blika na numer 519 815 815. - Do dzisiaj zebraliśmy w ten sposób 161 tysięcy 403 złote – ogłosił podczas spotkania w środę 4 września Kamil Bąbel, project manager Poland Business Run.

Trasa biegu Poland Business Run i utrudnienia w ruchu

Poland Business Run ma formę 5-osobowej sztafety. Każdy z 13 tysięcy zawodników w Krakowie zmierzy się z dystansem 3,6 km. Start imprezy i pierwsza tura biegu nastąpi o godz. 9:30, początek drugiej tury o godz. 12:30. Uczestnicy rozpoczną rywalizację na deptaku al. 3 Maja, na wysokości stadionu miejskiego im. H. Reymana.

Trasa będzie prowadziła wokół Błoń. Każdy zawodnik drużyny będzie miał do pokonania takie samo okrążenie trasy, wiodącej deptakiem al. 3 Maja w kierunku Cichego Kącika, dalej chodnikiem i drogą dla rowerów wzdłuż ul. Piastowskiej, następnie ul. Na Błoniach, deptakiem al. Focha i deptakiem al. 3 Maja, aż do strefy zmian, gdzie nastąpi przekazanie pałeczki kolejnemu zawodnikowi.

– W związku z organizowanym biegiem, w niedzielę 8 września wprowadzona zostanie czasowa organizacja ruchu w godz. 00:00–18:00 w okolicy Błoń. Z ruchu wyłączona zostanie al. 3 Maja – na odcinku od skrzyżowania z al. Focha do skrzyżowania z ul. Reymana, a także deptak wokół Błoń i droga dla rowerów na ul. Reymana. Od godz. 0:00 w niedzielę będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania w ciągu al. 3-go Maja, a od godz. 6:00 całkowite wyłączenie z ruchu. W godz. 9:00–15:00 wstrzymany zostanie również ruch tramwajowy do Cichego Kącika – tłumaczy Andrzej Batko odpowiedzialny za koordynację zabezpieczenia trasy i kwestie bezpieczeństwa w trakcie niedzielnego biegu.

Poland Business Run odbywa się także w różnych zakątkach Polski i świata, w tym np. w Malezji i Singapurze. Uczestnicy tych biegów wyruszą w niedzielę na trasę wytyczoną przez samych siebie, przyłączając się do zawodów dzięki uruchomieniu dedykowanej aplikacji na telefon.

od 7 lat
Wideo

Magazyn GOL 24 Ekstra - Zaskakujący finisz Ekstraklasy

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska