Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W noclegowniach Podhala rusza akcja "zima"

Tomasz Mateusiak
Andrzej Kwiatek, opiekun zakopiańskiej noclegowni, pokazuje pokoje podopiecznych
Andrzej Kwiatek, opiekun zakopiańskiej noclegowni, pokazuje pokoje podopiecznych Tomasz Mateusiak
Zima to dla osób bezdomnych najtrudniejszy okres w roku. Dlatego wraz z nastaniem pierwszych mrozów, we wszystkich podhalańskich miastach ogłoszono mobilizację. Nikt, kto zwróci się do urzędu lub policji o pomoc czy schronienie, nie odejdzie z kwitkiem. - Miejsca w noclegowniach czekają - zapewniają pracownicy pomocy społecznej.

- Zima przyszła w góry - mówi Zofia Kułach-Maślany, kierownik zakopiańskiego MOPS. - Widać to w prowadzonej przez nas noclegowni. Zajęte tam są niemal wszystkie miejsca. W razie potrzeby znajdziemy miejsce dla kolejnych bezdomnych.
W zakopiańskiej noclegowni zmieszczą się 24 osoby. W nowotarskim mieszkaniu na os. Bór, które dla bezdomnych zimą udostępnia tamtejszy MOPS, może spać kolejnych 10. 5-8 osób znajdzie schronienie w Szczawnicy. Zimą często nawet taka liczba miejsc jest w tych trzech miastach niewystarczająca.

- Wszystko przez to, że na Podhale w sezonie przyjeżdża sporo bezdomnych z innych części Polski. Myślą, że przy turystach coś zarobią czy wyżebrzą - mówi Lidia Misztal, dyrektor MOPS w Szczawnicy. - Zawsze musimy liczyć się z faktem, że trzeba będzie przenocować dodatkowe osoby. Śpiących w parku przywozi nam policja czy straż miejska.

Inaczej pomoc bezdomnym niosą gminy Rabka czy Sucha Beskidzka. W obu miastach nie ma noclegowni.
- W razie potrzeby zawozimy bezdomnych na nasz koszt do Krakowa - mówi Renata Chu-dzik z MOPS pod Babią Górą, która dodaje, że osobom, które na taką podróż się nie zgadzają, urzędnicy starają się - podobnie jak ci w Zakopanem, Nowym Targu, Szczawnicy czy Rabce - zapewnić ciepłą odzież oraz codzienny, darmowy, ciepły posiłek. - Dlatego jeśli ktoś znalazł się w ciężkiej sytuacji naprawdę powinien przyjść do nas o pomoc.

Pomoc z działających na naszym terenie Ośrodkach Pomocy Społecznej nie trafia jednak tylko do bezdomnych. - Mogą na nią liczyć także osoby, które mają dom, ale z różnych przyczyn nie umieją sobie poradzić z zimą własnymi siłami - zapewnia Barbara Paluch, szefowa MOPS w Nowym Targu.- Potrzebującym możemy kupić żywność, zapewnić obiady a nawet zaopatrzyć ich w buty czy kurtki czy kupić opał. Ostatnio kilka rodzin zaopatrzyliśmy w węgiel. Jeśli będzie taka potrzeba, robimy to ponownie.

Tak dawniej wyglądała droga Kraków - Tarnów [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska