Pacjenci w Oświęcimiu i okolicy mogą odetchnąć. Problem dotyczący opieki nocnej i świątecznej od 1 stycznia 2017 roku został rozwiązany.
Po rezygnacji ze świadczenia tych usług w trakcie trwania kontraktu przez Miejskie Centrum Medyczne w Libiążu nowy konkurs rozpisany przez Narodowy Fundusz Zdrowia wygrał Zakład Lecznictwa Ambulatoryjnego w Oświęcimiu. Tak więc od nowego roku pomoc medyczna w tym zakresie będzie udzielana w Oświęcimiu w przychodni przy ul. Garbarskiej 1.
– Ambulatorium gwarantuje na każdym dyżurze trzech lekarzy, w tym stałą obecność pediatry – potwierdza Aleksandra Kwiecień, rzecznik Małopolskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.
Punkt przy Garbarskiej będzie obejmować dwie trzecie powiatu oświęcimskiego, tj. ponad 100 tys. pacjentów. Poza Oświęcimiem są to mieszkańcy gmin: Brzeszcze, Chełmek, Przeciszów i Zator.
– To dobrze, że do lekarza w nocy znów będzie można iść do ośrodka na Zasolu – mówi Dagomira Szafraniec, mieszkanka Oświęcimia. – Miałam zabiegi w przychodni przy ul. Chemików, gdzie dotąd była taka opieka i starszej osobie, jak ja, trudno było się tam dostać – dodaje kobieta.
Podobnego zdania jest wielu oświęcimian. – Ta lokalizacja jest lepsza nie tylko dla ludzi z Zasola, ale większości miasta – uważa Zbigniew Wójcik, inny mieszkaniec Oświęcimia.
Mimo krótkiego czasu na przygotowanie, dyrektor ZLA Wojciech Wokulski, zapewnia, że nie będzie żadnych problemów, aby zakład wykonywał tego rodzaju świadczenia. Wcześniej, zanim spółka z Libiąża, wygrała w 2014 roku konkurs, robił to już przez ponad 14 lat. W przychodni na Garbarskiej specjalnie część pomieszczeń na tego rodzaju opiekę. – Non stop będzie przyjmować trzech lekarzy, chyba, że w tym czasie będzie wezwanie wyjazdowe do chorego w domu – mówi dyrektor Wokulski.
W związku z tym ZLA planuje zakup jeszcze własnej sanitarki.
W ostatnim konkursie ZLA miało jednego konkurenta. Była to spółka OPC z Krakowa, która prowadzi tego rodzaju świadczenia w kilkunastu miejscach. W Oświęcimiu miała korzystać z pomieszczeń w oświęcimskim szpitalu.
Przychodnia ZLA od 1 stycznia będzie do dyspozycji pacjentów w godz. od 18 do 8 oraz całodobowo w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy. W dni ustawowo wolne od pracy, po godzinie 18 pacjentom przysługują także zabiegi pielęgniarskie w ramach porady udzielonej przez lekarza dyżurującego podstawowej opieki zdrowotnej oraz zabiegi wynikające z ciągłości leczenia. Zabiegi te mogą być wykonywane przez pielęgniarkę w gabinecie zabiegowym lub w domu pacjenta.
Rzecznik krakowskiego Oddziału NFZ przypomina jednocześnie, że do końca roku opieka nocna i świąteczna będzie świadczona przez MCM przy ul. Chemików.
