Takie przemysłowe odkurzacze pracują już w trzech obiektach w koksowni: w punkcie dozowania mieszanki węglowej, tam gdzie jest ona mielona oraz na wywrotnicy wagonowej, na której następuje rozładunek węgla. Teraz pojawią się w dwóch kolejnych miejscach: w wieży węglowej i sortowni koksu. To kolejny rodzaj urządzeń, które mają zapobiegać pyleniu w zakładzie i ograniczać wydostawanie się szkodliwych substancji na zewnątrz. Wcześniej huta informowała o montażu wielkich "okapów" pochłaniających pyły.
Przemysłowy odkurzacz jest wysoki na 1,5 metra i szeroki na 1,25 metra. Sprzęt wyposażony jest w elastyczną rurę o długości nawet 35 metrów - to 2,5 razy więcej niż wysokość kopca Wandy!
Przemysłowe odkurzacze zastępują stosowane do tej pory ręczne metody usuwania pyłu, polegające na oczyszczaniu z niego instalacji, urządzeń i pozostałych powierzchni oraz zawracaniu go do procesu produkcyjnego. Dotychczasowe metody powodowały emisję wtórną – część pyłu unosiła się w powietrzu. Dzięki zamontowanym odkurzaczom przemysłowym cały proces czyszczenia stanie się nie tylko łatwiejszy dla pracowników, ale i bardziej efektywny.
Objęcie wszystkich instalacji w koksowni odkurzaniem przemysłowym ma również duże znaczenie dla środowiska. Pył węglowy pochłaniany przez odkurzacze nie będzie unoszony w powietrzu, a wraz z nim przenoszony poza koksownię.
- Walka z wtórną emisją pyłu poprawia nie tylko warunki pracy wewnątrz zakładu, ale także ogranicza ryzyko wywiewania drobnych frakcji pyłu na większe odległości – podkreśla Jolanta Zawitkowska, Eko-Ambasador krakowskiego oddziału ArcelorMittal Poland.
Wielki smog w Krakowie, internauci próbują złapać oddech MEM...
**
Czytaj więcej o smogu w Krakowie**
WIDEO: 48 tys. Polaków rocznie umiera przedwcześnie przez smog. Jeśli nie musisz, nie wychodź z domu
Autor: Agencja Informacyjna Polska Press, x-news
