Pomysłodawcami muralu w Nowym Wiśniczu byli pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego. Malowidło powstało na południowej ścianie poczty na wiśnickim Rynku.
- Efekt jest bardzo udany i ładny. Z tego, co słyszymy od mieszkańców, również oni oceniają go bardzo dobrze. Jest to wyjątkowy szkic Jana Matejki, który powstał dwa dni przed pożarem Wiśnicza w 1863 roku, więc tym bardziej to bezcenny dokument, który pokazuje, jak wówczas wyglądała zabudowa Wiśnicza - mówi burmistrz Małgorzata Więckowska.
Tuż obok stoi wiśnicki pomnik Mistrza Jana Matejki
Nieopodal muralu, przed wejściem do Galerii Fakt w budynku ratusza miejskiego, od 16 października 1993 roku stoi pomnik Jana Matejki. W setną rocznicę śmierci artysty ufundował go i wykonał prof. Czesław Dźwigaj. Była to pierwsza forma upamiętnienia tego artysty w Nowym Wiśniczu.
Jeszcze przed erą fotografii Matejko dokumentował wiśnicką zabudowę, używając papieru i ołówka. Rysunki są dziś bezcennym źródłem wiedzy o tym, jak wyglądało centrum Wiśnicza przed wielkim pożarem z 1863 roku. Spłonęła wówczas cała drewniana zabudowa w rejonie Rynku.
Niewiele brakowało, a być może Matejko nigdy nie narysowałby tych szkiców. W pamiętnikach Stanisławy Serafińskiej czytamy, że Matejko podróżował często między Krakowem a Nowym Wiśniczem, dojeżdżając do Bochni pociągiem.
- Jednego razu spóźnił się na pociąg do Krakowa i wrócił do Wiśnicza. Spacerując po Rynku, wykonał te piękne rysunki - mówi Maria Serafińska-Domańska z Muzeum Pamiątek po Janie Matejce "Korynówka".
Jej zdaniem, malowidło na budynku poczty wykonano bardzo profesjonalnie. - Rysunek jest sugestywny, sprawia wrażenie przestrzennego, bardzo się cieszymy, że powstał. To bardzo udana inicjatywa.
Dwa murale na 25-lecie Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego
Mural na budynku poczty w Nowym Wiśniczu jest jednym z dwóch, jakie powstały w ramach obchodów jubileuszu 25-lecia Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego. Drugie malowidło powstało w Rajbrocie.
- Treść obu murali dobrano tak, aby „opowiadały” o wartościach Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego, a jednocześnie jak najlepiej pasowały tematycznie do miejsc, gdzie zostały namalowane, podnosząc przy tym ich walory estetyczne. Forma przekazu, jaką jest mural, dociera do dużego grona odbiorców. Murale są czymś, co przez dłuższy czas pozostaje w lokalnej przestrzeni, przypominając mieszkańcom o ich dziedzictwie i jednocześnie stanowią swoistą atrakcję turystyczną - mówi Patrycja Łabuz-Walczak, zastępca dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.
Wykonawcą obu murali jest firma HELT Przemysław Potoczny. Prace pochłonęły 41 820 zł i sfinansowano je z budżetu ZPKWM.
- Projekt budżetu Brzeska na 2023: wieża widokowa, skatepark, miasteczko rowerowe
- Potężna inwestycja Canpack w Brzesku za 50 mln dol. już działa
- Policja w Brzesku będzie miała nową komendę na miarę XXI wieku
- Na ulice Bochni wyjadą autobusy elektryczne do przewozu turystów
- W Brzesku powstanie niezwykły pomnik Mikołaja Kopernika na 550-lecie jego urodzin
- Rusza budowa południowej obwodnicy Szczurowej. Wbito pierwszą łopatę
Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ
Bądź na bieżąco i obserwuj
Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku
